dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Lifestyle / Zdraví

Víte, v čem žijete? Ústav nyní nabízí občanů, měření této zdraví nebezpečné látky zdarma

Státní ústav radiační ochrany nabízí bezplatné měření radonu pro občany jako součást Radonového programu, který koordinuje Státní ústav pro jadernou bezpečnost (SÚRO). Díky tomuto programu je možné zjistit množství nebezpečného radioaktivního plynu v budovách, které jsou využívány k bydlení.

Měření využila v předchozích letech řada občanů hlavního města. Výsledky ukázaly, že ve vyšších patrech bytových domů jsou hodnoty nízké, vyšší hodnoty jsou většinou u rodinných domů.

Zejména jde o místnosti v přímém kontaktu s podložím objektu (nepodsklepené místnosti). V případě naměření vyšších hodnot je možné využít technická opatření, jejichž účinnost již byla mnohokrát ověřena v praxi.

„Měření je vhodné pouze pro nemovitosti trvale užívané k bydlení, bezplatně se poskytují dva detektory na byt. Měření trvá jeden rok, neboť roční průměr ideálně kompenzuje sezónní i denní variace koncentrace radonu v bytě a přináší dobrou představu o roční dávce, které jsou obyvatelé bytu vystaveni,“ upozorňuje SÚRO.

Měření se provádí korespondenčním způsobem, to znamená, že SÚRO zašle vlastníkovi nemovitosti balíček s detektory, který si  podle přiloženého návodu sám instaluje do dvou místností. Po ukončení měření se detektory vrátí SÚRO poštou, který získaná data zpracuje a zašle výsledky  a navrhne další postup.

Bližší informace získáte na www.suro.cz či radon@suro.cz, přímo na adrese SÚRO (Bartoškova 28, Praha 4) či tel.  čísle  226 518 101.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru