Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Virtuální realita i umělá inteligence. Co čeká Městskou knihovnu v roce 2024?
Interiéry knihovny na Mariánském náměstí. Foto: MKP

Virtuální realita i umělá inteligence. Co čeká Městskou knihovnu v roce 2024?

Městskou knihovnu v Praze (MKP) čeká v novém roce výběr ředitelky/ředitele. Ve vyhlášeném výběrovém řízení se rozhodl obhajovat svůj post i stávající ředitel Tomáš Řehák, kterému skončilo aktuální šestileté funkční období. Řehák stojí v čele MKP od roku 2002.

Také v roce 2024 budou knihovny plnit roli průvodců neklidnými vodami světa médií. Téma se v širší souvislosti objeví i v programu konference Do černého, která se zaměří na prohlubování (ne)důvěry mezi lidmi, v systém, instituce a demokracii. Konference se uskuteční 22. ledna 2024 v Ústřední knihovně. Více o programu je zde.

Pokračovat bude knihovna v prozkoumávání technologií, které zásadním způsobem ovlivňují společnost. Jedná se zejména o virtuální realitu, která umožní převést služby a budovu Ústřední knihovny do prostředí, kde bude přístupná i těm, kteří by se do ní fyzicky podívat nemohli. Druhým cílem projektu podpořeného Fondy EHP je seznámit s technologií širokou veřejnost. 

Aktivně se knihovna věnuje i možnostem využití umělé inteligence, oblastí zájmu je například akvizice knih, psaní literárních textů nebo příprava programů pro veřejnost.

Knihovny v síti

Otevřením knihovny ve Velkém mlýně v červenci 2023 se síť poboček Městské knihovny v Praze rozrostla na číslo 46 plus dva bibliobusy. Zejména v okrajových částech Prahy své služby nabízejí místní knihovny zřizované příslušnou městskou částí. Dlouhodobou snahou je propojení knihoven do funkční sítě takzvané Metropolitní knihovny, která jednou umožní lidem využívat služby knihoven různých zřizovatelů (Praha a městské části).

Rok 2024 sice nepočítá s otevřením žádné nové pobočky MKP, ale hodně se toho bude dít v oblasti příprav. Pokračovat budou přípravné práce na projektu pobočky Černý Most v Praze 14, která by měla být umístěna v polyfunkčním domě u stanice metra. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.

Literárně-společenská zastavení

Součástí sítě UNESCO kreativních měst literatury je Praha součástí díky projektu Praha město literatury, který bude stát také za koordinací zapojení hlavního města do sítě ICORN (International Cities of Refuge Network).

Jedná se o záchrannou síť měst, která nabízejí tvůrčí a životní azyl autorkám a autorům, jejichž svoboda je v jejich domovských zemích ohrožena. Podpis spolupráce Prahy a ICORN se předpokládá na jaře 2024.


Autor: puc

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Dnes v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Další články
Nahoru