Dnes Sobota - obcasny-dest 26°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Virtuální realita i umělá inteligence. Co čeká Městskou knihovnu v roce 2024?
Interiéry knihovny na Mariánském náměstí. Foto: MKP

Virtuální realita i umělá inteligence. Co čeká Městskou knihovnu v roce 2024?

Městskou knihovnu v Praze (MKP) čeká v novém roce výběr ředitelky/ředitele. Ve vyhlášeném výběrovém řízení se rozhodl obhajovat svůj post i stávající ředitel Tomáš Řehák, kterému skončilo aktuální šestileté funkční období. Řehák stojí v čele MKP od roku 2002.

Také v roce 2024 budou knihovny plnit roli průvodců neklidnými vodami světa médií. Téma se v širší souvislosti objeví i v programu konference Do černého, která se zaměří na prohlubování (ne)důvěry mezi lidmi, v systém, instituce a demokracii. Konference se uskuteční 22. ledna 2024 v Ústřední knihovně. Více o programu je zde.

Pokračovat bude knihovna v prozkoumávání technologií, které zásadním způsobem ovlivňují společnost. Jedná se zejména o virtuální realitu, která umožní převést služby a budovu Ústřední knihovny do prostředí, kde bude přístupná i těm, kteří by se do ní fyzicky podívat nemohli. Druhým cílem projektu podpořeného Fondy EHP je seznámit s technologií širokou veřejnost. 

Aktivně se knihovna věnuje i možnostem využití umělé inteligence, oblastí zájmu je například akvizice knih, psaní literárních textů nebo příprava programů pro veřejnost.

Knihovny v síti

Otevřením knihovny ve Velkém mlýně v červenci 2023 se síť poboček Městské knihovny v Praze rozrostla na číslo 46 plus dva bibliobusy. Zejména v okrajových částech Prahy své služby nabízejí místní knihovny zřizované příslušnou městskou částí. Dlouhodobou snahou je propojení knihoven do funkční sítě takzvané Metropolitní knihovny, která jednou umožní lidem využívat služby knihoven různých zřizovatelů (Praha a městské části).

Rok 2024 sice nepočítá s otevřením žádné nové pobočky MKP, ale hodně se toho bude dít v oblasti příprav. Pokračovat budou přípravné práce na projektu pobočky Černý Most v Praze 14, která by měla být umístěna v polyfunkčním domě u stanice metra. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.

Literárně-společenská zastavení

Součástí sítě UNESCO kreativních měst literatury je Praha součástí díky projektu Praha město literatury, který bude stát také za koordinací zapojení hlavního města do sítě ICORN (International Cities of Refuge Network).

Jedná se o záchrannou síť měst, která nabízejí tvůrčí a životní azyl autorkám a autorům, jejichž svoboda je v jejich domovských zemích ohrožena. Podpis spolupráce Prahy a ICORN se předpokládá na jaře 2024.


Autor: puc

Velká prázdninová soutěž s putováním Prahou 2

Dnes v 07:08

Prázdninová soutěž Prahy 2 se týká dvou nových tras: Hudební velikáni a Proměny architektury.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Včera v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Včera v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

11. července 2024 v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

11. července 2024 ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

11. července 2024 ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

11. července 2024 v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

11. července 2024 v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru