dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
VIP osobnosti hrají za Vrbův Tým snů
Zdeněk Vrba založil fotbalový Tým snů v polovině 90. let. Foto: Vašek Vašák

VIP osobnosti hrají za Vrbův Tým snů

Amfora není v České republice jediným fotbalovým klubem osobností. Nabitý kádr má další VIP mužstvo, které se jmenuje Tým snů. „Soupeři nám většinou nasázejí v prvních minutách pár gólů, ale pak pochopí, že proti nim stojí „kašpaři“, poleví a my většinou srovnáme,“ říká zakladatel týmu, moderátor a diskžokej Zdeněk Vrba.

Někde jsem slyšel, že Tým snů má přímou návaznost na kultovní rozhlasový pořad Noční proud. Jakou?
To je poměrně dlouhá historie.

Povídejte.
Ve druhé polovině roku 1989 si v Československém rozhlasu někdo všiml, že tam už pět let leží synopse na noční rozhlasovou diskotéku, která měla být tak trochu ve stylu populárního Radia Luxembourg. Takže ji odsouhlasili a s ní i Miloše Skalku a mě, kteří jsme se v ní měli střídat.

Kdy jste začali?
První Noční proud vysílal 2. října 1989 Miloš a začínal ho písničkou Karla Černocha Nářek převozníka. Vysílali jsme z takové malé místnůstky, která se jmenovala ZP4 a byla ve třetím patře Československého rozhlasu na Vinohradech. Měli jsme k dispozici dva gramofony, jeden kotoučový magnetofon a nikdo nám do ničeho nezasahoval, což bylo na tu dobu dost revoluční. Od listopadu se k nám přidali Petr Salava, Josef Šrámek, Jan a Jitka Benešovi a později i Jakub Jakoubek.

Jak proběhla v rádiu „sametová revoluce“?
V pátek 17. listopadu vysílal Honza Beneš, který netušil, co se venku děje, v sobotu a neděli bylo volno, v úterý jsem pustil písničku skupiny České srdce To nechce klid, která už reagovala na to, co se dělo v ulicích a ve středu uvedl Miloš Skalka po letech do éteru Martu Kubišovou. O den později mu volalo vedení, že se musíme sejít, že takhle ne. Než jsme se ale sešli, uplynul týden, a když se ozvali znovu, prohlásili nadšeně, že takhle jo a přidali nám sobotu a neděli.

Pořád jsme ale daleko od Týmu snů. Kdy tedy vznikl?
V polovině 90. let, kdy byl Noční proud fenoménem, jsem vymyslel mužstvo 1. FC Radiožurnál. Hráli za něj třeba Pavel Nový, Aleš Brichta, Miroslav Paleček, Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Jakub Smolík a Martin Hrdinka. Každý zápas byl rozdělen na třetiny – což zachováváme dodnes – v přestávkách zpěváci zazpívali, jeden čas jsme dělali i „živé videoklipy“ a večer byla diskotéka.

Jenže v roce 2000 Noční proud skončil.
Právě, ale o zápasy mužstva 1. FC Radiožurnál byl zájem. A protože za nás hrál i Milan Dufek, který měl kdysi Tým snů, v němž byli hlavně lidi kolem skupiny Rangers, zeptal jsem se ho, jestli bych mohl jeho název použít. A on řekl, že jeho Tým snů už stejně nefunguje, tak proč ne. Po sedmi letech sice došlo ke znovuzrození Nočního proudu, ale fotbalovému mužstvu název Tým snů zůstal.

Kdo v něm nastupuje dnes?

tym-snu-nahled

Fotbalový Tým snů složený z VIP osobností


Zápasy se mnou spolukomentují Pavel Nový a Josef Náhlovský, na hřišti můžete vidět herce Jaroslava Sypala, Romana Skamene a Jiřího Procházku, kterého si možná pamatujete jako hlavní klukovskou hvězdu z filmu Ať žijí duchové, italského zpěváka Andrea Andrei (jenž chytal za dorost Lazia Řím), jeho české kolegy Pavla Rotha, Viktora Sodomu, Kamila Emanuela Gotta, muzikanta Otu Baláže, občas u nás hostují Antonín Panenka, Martin Dejdar, Jan Rosák, jeden ze svých posledních zápasů s námi odehrál František Veselý.

Nechávají vás soupeři vyhrávat?
V prvních minutách se chtějí samozřejmě před místními ukázat, nasázejí nám pár gólů, ale pak pochopí, že proti nim stojí „kašpaři“, poleví a my většinou srovnáme, takže jsou nakonec všichni spokojeni. Ovšem výsledek předem dohodnutý není.

Ale zpět k Nočnímu proudu. Proč už se nevysílá z Vinohrad, ale z rozhlasového studia v Karlíně?
Protože tam sídlí ČRo Regina, na jejíchž vlnách se Noční proud nyní usídlil. Karlín mám rád, protože když přijedu do areálu rozhlasu, zaparkuji auto v zahradě a odtud vejdu rovnou do studia. To je moc příjemný.

Dnes už jste hlavně rozhlasový diskžokej. Vzpomíná na svou první diskotéku v životě?
Bylo to v deváté třídě a pouštěl jsem prvňákům a druhákům z gramofonu písničky, které jsem měl na deskách. První skutečnou diskotéku jsem ale dělal v Rakovníku. Tenkrát jsem to měl vymyšlený tak, že se mnou jelo vlakem asi patnáct spolužáků ze střední školy a každý mi něco nesl. Jeden kabely, další gramofony, bedny, mikrofony, desky. V Rakovníku se sešlo osm set lidí, protože v té době bylo pořádání diskoték vzácné, po ní jsme zase všechno sbalili a vlakem se vrátili domů. Jednu bednu jsme tam ovšem v té euforii zapomněli, takže jsem se pro ni musel za týden s jednou spolužačkou vrátit.

Zdeněk Vrba (4. 8. 1955)

Vystudoval Střední průmyslovou školu hutní v Kladně a Lidovou konzervatoř v Praze. V Československé televizi moderoval řadu soutěží (mimochodem, na Lidové konzervatoři ho učil mistr televizních soutěží, dr. Jan Pixa) a pořadů (například Čtyřlístek, Gladiátor), v Československém (později v Českém) rozhlase je spoluzakladatelem Nočního proudu. Už 19 let je producentem kulturních akcí výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích. Kromě zápasů fotbalového Týmu snů pořádá i VIP tenisové turnaje (sám hrál kdysi závodně hokej a tenis). Loni se po třináctileté známosti oženil se zpěvačkou Ivou Hajnovou, s níž má dvojčata Adama a Evu (11), z prvního manželství má dceru Dianu (30).


Autor: Vašek Vašák

Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru