Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vinohrady mají nově místa pro odkládání elektrokoloběžek, další na Praze 2 přibydou
Nové stanoviště pro elektrokoloběžky ve Slovenské ulici. Foto: P2

Vinohrady mají nově místa pro odkládání elektrokoloběžek, další na Praze 2 přibydou

Radnice Prahy 2 se dohodla s bikesharingovými společnosti na vzniku míst, kde bude na území městské části možné odkládat elektrokoloběžky, na jejichž povalování se na chodnících si lidé dlouhodobě stěžují. Zatím bylo označeno pět míst na Vinohradech, další budou přibývat. Informovali o tom členové vedení Prahy 2.

Nově označená místa na odkládání elektrokoloběžek jsou na rohu ulic Římská a Italská, Budečská a Moravská, Bruselská a Londýnská, Blanická a Vinohradská i Slovenská a Francouzská.

„Je to sice teprve začátek, ale situace se na Praze 2 začíná pomalu zlepšovat. Stížností na pohozené koloběžky je výrazně méně a už se nestává, že by o ně lidé zakopávali na každém rohu. Jsem přesvědčena, že je to výsledek důsledného a nekompromisního postoje radnice při jednáních s bikesharingovými společnostmi. Je evidentní, že tento druh sdílené dopravy potřebuje systémové řešení a nastavení pravidel,“ uvedla starostka Alexandra Udženija (ODS).

V druhé městské části podle ní zároveň pokračují pravidelné kontroly zaparkovaných koloběžek. Případné nedostatky jsou ze strany bikesharingových společností bezodkladně řešeny, potvrdila starostka.

„Elektrokoloběžky nesmí v ulicích překážet chodcům nebo je snad dokonce ohrožovat. Po dohodě s policií jsme vytipovali 31 stanovišť, které jsou situovány primárně mimo modré zóny do takzvaných dopravních stínů. Tato místa postupně ve spolupráci s TSK hl. m. Prahy označíme. V tuto chvíli už máme prvních 5 vyznačených stanovišť a jejich počet bude přibývat, tak aby ulice Dvojky byly na nadcházející sezónu připraveny,“ zdůraznil radní pro dopravu Tomáš Halva (TOP 09).

Radnice Prahy 2 podle něj připravuje k podpisu dohodu o provozu bikesharingu na území městské části, která zavede jasná pravidla, jejichž dodržování budou bikesharingové společnosti od svých klientů vyžadovat.

V plánu je například zákaz vjezdu elektrických kol a koloběžek do vybraných parků a náměstí, zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách anebo i povinnost provozování infolinky k nahlašování chybně zaparkovaných koloběžek.

V hlavním městě v minulosti existovalo memorandum, které s provozovateli elektrokoloběžek uzavřel magistrát za vedení primátorky Adriany Krnáčové (za ANO). Následující koalice pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ho ale v roce 2019 vypověděla s odůvodněním, že provozovatelé porušují podmínky memoranda. Od té doby se nový dokument nepodařilo uzavřít.

Kromě Prahy 2 i další městské části, kterých se problematika dotýká, začali negativní dopady řešit po vlastní ose. Povinná parkovací místa má například společnost Lime už na Praze 8, jedná i s Prahou 6. Už v polovině loňského roku radnice Prahy 3 a území městské části vymezila, kde mohou sdílená kola a koloběžky stát. Zároveň byl spuštěn systém CYRIL, v rámci kterého si mohou lidé cestující koloběžkami mohou na mapě najít nejbližší místo, de mohou prostředek beztrestně nechat. Pilotní projekt pro parkování sdílených dopravních prostředků spustila Praha 7. Vyznačená místa pro parkování jsou zatím v části dolních Holešovicích.


Autor: puc

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru