Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vinohrady mají nově místa pro odkládání elektrokoloběžek, další na Praze 2 přibydou
Nové stanoviště pro elektrokoloběžky ve Slovenské ulici. Foto: P2

Vinohrady mají nově místa pro odkládání elektrokoloběžek, další na Praze 2 přibydou

Radnice Prahy 2 se dohodla s bikesharingovými společnosti na vzniku míst, kde bude na území městské části možné odkládat elektrokoloběžky, na jejichž povalování se na chodnících si lidé dlouhodobě stěžují. Zatím bylo označeno pět míst na Vinohradech, další budou přibývat. Informovali o tom členové vedení Prahy 2.

Nově označená místa na odkládání elektrokoloběžek jsou na rohu ulic Římská a Italská, Budečská a Moravská, Bruselská a Londýnská, Blanická a Vinohradská i Slovenská a Francouzská.

„Je to sice teprve začátek, ale situace se na Praze 2 začíná pomalu zlepšovat. Stížností na pohozené koloběžky je výrazně méně a už se nestává, že by o ně lidé zakopávali na každém rohu. Jsem přesvědčena, že je to výsledek důsledného a nekompromisního postoje radnice při jednáních s bikesharingovými společnostmi. Je evidentní, že tento druh sdílené dopravy potřebuje systémové řešení a nastavení pravidel,“ uvedla starostka Alexandra Udženija (ODS).

V druhé městské části podle ní zároveň pokračují pravidelné kontroly zaparkovaných koloběžek. Případné nedostatky jsou ze strany bikesharingových společností bezodkladně řešeny, potvrdila starostka.

„Elektrokoloběžky nesmí v ulicích překážet chodcům nebo je snad dokonce ohrožovat. Po dohodě s policií jsme vytipovali 31 stanovišť, které jsou situovány primárně mimo modré zóny do takzvaných dopravních stínů. Tato místa postupně ve spolupráci s TSK hl. m. Prahy označíme. V tuto chvíli už máme prvních 5 vyznačených stanovišť a jejich počet bude přibývat, tak aby ulice Dvojky byly na nadcházející sezónu připraveny,“ zdůraznil radní pro dopravu Tomáš Halva (TOP 09).

Radnice Prahy 2 podle něj připravuje k podpisu dohodu o provozu bikesharingu na území městské části, která zavede jasná pravidla, jejichž dodržování budou bikesharingové společnosti od svých klientů vyžadovat.

V plánu je například zákaz vjezdu elektrických kol a koloběžek do vybraných parků a náměstí, zákaz používání akustických signálů k lokalizaci v nočních hodinách anebo i povinnost provozování infolinky k nahlašování chybně zaparkovaných koloběžek.

V hlavním městě v minulosti existovalo memorandum, které s provozovateli elektrokoloběžek uzavřel magistrát za vedení primátorky Adriany Krnáčové (za ANO). Následující koalice pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ho ale v roce 2019 vypověděla s odůvodněním, že provozovatelé porušují podmínky memoranda. Od té doby se nový dokument nepodařilo uzavřít.

Kromě Prahy 2 i další městské části, kterých se problematika dotýká, začali negativní dopady řešit po vlastní ose. Povinná parkovací místa má například společnost Lime už na Praze 8, jedná i s Prahou 6. Už v polovině loňského roku radnice Prahy 3 a území městské části vymezila, kde mohou sdílená kola a koloběžky stát. Zároveň byl spuštěn systém CYRIL, v rámci kterého si mohou lidé cestující koloběžkami mohou na mapě najít nejbližší místo, de mohou prostředek beztrestně nechat. Pilotní projekt pro parkování sdílených dopravních prostředků spustila Praha 7. Vyznačená místa pro parkování jsou zatím v části dolních Holešovicích.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru