Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vinohradskému kostelu sv. Ludmily propůjčil papež čestný titul basilica minor
Kostel sv. Ludmily. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Vinohradskému kostelu sv. Ludmily propůjčil papež čestný titul basilica minor

Pražský kostel svaté Ludmily na Vinohradech získal titul bazilica minor, tedy menší bazilika. Dnes o tom informoval tamní farář Jakub Karel Berka. Čestný titul basilica minor propůjčuje významným kostelům papež. Berka uvedl, že se ještě čeká, až papežovo rozhodnutí přijde v písemné podobě. Propůjčení titulu basilica minor má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí.

Zejména se takto označují poutní kostely, pozná se pak podle papežského znaku umístěném na kostele. Kostelů nesoucích titul bazilica minor jsou stovky, nejvíce jich je v Itálii. Vyšší titul má bazilica maior, je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům.

„Pokud se podaří, aby kostel svaté Ludmily byl povýšen na basiliku minor, byla by to jediná svatoludmilská svatyně na světě a pátá bazilika v Praze," uvedl Berka. Dosud mají tento titul pražské baziliky svatého Jakuba Staršího na Starém Městě, Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, svaté Markéty v Břevnově a bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

Kostel svaté Ludmily na náměstí Míru je jednou z dominant Vinohrad, je postaven z režných cihel a s břidlicovou střechou ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. Jeho tvůrcem je architekt Josef Mocker (1835 až 1899). Trojlodní prostor je doplněn příčnou lodí, což vytváří v půdorysu tvar kříže, na něj navazuje presbytář. Při pohledu zvenčí to vytváří dojem gotické katedrály s věncem chórových kaplí.

Průčelí stavby dominuje schodiště oblíbené třeba při četných svatbách a vstupní tympanon představující žehnajícího Krista se sv. Ludmilou a sv. Václavem, který je dílem Josefa Václava Myslbeka. Interiér zdobí ornamentálně-figurální výmalba v takzvaném nazarénském stylu.

Autorem ideové koncepce chrámové výmalby, tvořené několika tematickými cykly, jako jsou čeští patronové, mariánský a cyrilometodějský cyklus, výjevy ze života sv. Ludmily, starozákonní postavy, evangelisté či apoštolové je zdejší první farář, historik umění a zakladatel památkové péče v českých zemích Ferdinand Lehner (1837 až 1914).

Součástí chrámové výzdoby jsou okenní vitráže zobrazující světce a světice, které byly pořízeny farníky z řad vinohradských měšťanů. Hlavní neogotický oltář navržený architektem Mockerem je umístěn pod baldachýn nesený čtyřmi pilíři, na němž je umístěna socha patronky chrámu sv. Ludmily obklopené čtveřicí andělů.

Základní kámen ke stavbě chrámu byl položen 25. listopadu 1888. Slavnostní vysvěcení kostela se konalo 8. října 1893.

V duchovní správě působí tři kněží. Pořádá se tu festival varhanní hudby a řada koncertů. Kostel je vyhledávaným poutním místem k uctění sv. Ludmily.

Hrob sv. Ludmily se nachází v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě, přístup k němu je komplikovaný, neboť bazilika nepatří církvi, ale státu. Věřícím a poutníkům není umožněn volný vstup, připomíná Berka.


Autor: ČTK

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru