Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vinohradskému kostelu sv. Ludmily propůjčil papež čestný titul basilica minor
Kostel sv. Ludmily. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Vinohradskému kostelu sv. Ludmily propůjčil papež čestný titul basilica minor

Pražský kostel svaté Ludmily na Vinohradech získal titul bazilica minor, tedy menší bazilika. Dnes o tom informoval tamní farář Jakub Karel Berka. Čestný titul basilica minor propůjčuje významným kostelům papež. Berka uvedl, že se ještě čeká, až papežovo rozhodnutí přijde v písemné podobě. Propůjčení titulu basilica minor má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí.

Zejména se takto označují poutní kostely, pozná se pak podle papežského znaku umístěném na kostele. Kostelů nesoucích titul bazilica minor jsou stovky, nejvíce jich je v Itálii. Vyšší titul má bazilica maior, je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům.

„Pokud se podaří, aby kostel svaté Ludmily byl povýšen na basiliku minor, byla by to jediná svatoludmilská svatyně na světě a pátá bazilika v Praze," uvedl Berka. Dosud mají tento titul pražské baziliky svatého Jakuba Staršího na Starém Městě, Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, svaté Markéty v Břevnově a bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

Kostel svaté Ludmily na náměstí Míru je jednou z dominant Vinohrad, je postaven z režných cihel a s břidlicovou střechou ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. Jeho tvůrcem je architekt Josef Mocker (1835 až 1899). Trojlodní prostor je doplněn příčnou lodí, což vytváří v půdorysu tvar kříže, na něj navazuje presbytář. Při pohledu zvenčí to vytváří dojem gotické katedrály s věncem chórových kaplí.

Průčelí stavby dominuje schodiště oblíbené třeba při četných svatbách a vstupní tympanon představující žehnajícího Krista se sv. Ludmilou a sv. Václavem, který je dílem Josefa Václava Myslbeka. Interiér zdobí ornamentálně-figurální výmalba v takzvaném nazarénském stylu.

Autorem ideové koncepce chrámové výmalby, tvořené několika tematickými cykly, jako jsou čeští patronové, mariánský a cyrilometodějský cyklus, výjevy ze života sv. Ludmily, starozákonní postavy, evangelisté či apoštolové je zdejší první farář, historik umění a zakladatel památkové péče v českých zemích Ferdinand Lehner (1837 až 1914).

Součástí chrámové výzdoby jsou okenní vitráže zobrazující světce a světice, které byly pořízeny farníky z řad vinohradských měšťanů. Hlavní neogotický oltář navržený architektem Mockerem je umístěn pod baldachýn nesený čtyřmi pilíři, na němž je umístěna socha patronky chrámu sv. Ludmily obklopené čtveřicí andělů.

Základní kámen ke stavbě chrámu byl položen 25. listopadu 1888. Slavnostní vysvěcení kostela se konalo 8. října 1893.

V duchovní správě působí tři kněží. Pořádá se tu festival varhanní hudby a řada koncertů. Kostel je vyhledávaným poutním místem k uctění sv. Ludmily.

Hrob sv. Ludmily se nachází v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě, přístup k němu je komplikovaný, neboť bazilika nepatří církvi, ale státu. Věřícím a poutníkům není umožněn volný vstup, připomíná Berka.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru