dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Vinohradské fragmenty Alexandra Janovského
Fotografie nostalgicky zachycují také objekty, které dnes už neexistují. Foto: archiv

Vinohradské fragmenty Alexandra Janovského

V 1. patře radnice městské části Praha 2 byla zahájena výstava fotografií Alexandra Janovského s názvem Vinohradské fragmenty.

fragmenty-2-nahled „V 50. letech minulého století docházelo k dělení měšťanských bytů pro dvě i více rodin. Tento brutální zásah do života tehdejších obyvatel měl, a dodnes má, negativní vliv jak na životní styl, tak na vnímání architektury. Samozřejmě ovlivnil i mé vnímání světa. I proto působí mé fotografie nostalgicky a zachycují také objekty, které dnes už neexistují,“ řekl autor fotografií Alexandr Janovský.

fragmenty-3jpg-nahled „Snažíme se tento prostor oživovat různými výstavami. Ta dnešní výstava je věnována Vinohradům, ke kterým má autor úzký vztah. Narodil se v Praze 2, vyrůstal zde, pak musela jeho rodina Prahu opustit a jako mladý muž se sem opět vrátil. Tato výstava je věnována fragmentům, již zaniklým nebo zanikajícím detailům vinohradských domů a bytů. V této souvislosti bych rád připomněl, že před rokem na tomto místě byla výstava kolektivních autorů s názvem Dnešní tvář Vinohrad. Nechť se vám nostalgické záběry detailů líbí," řekl radní pro kulturu Jaroslav Šolc.

Výstavu podpořilo i sdružení Symposion, které založila Olga Sozanská, Jiří Sozanský a Jiří T. Kotalík.

Alexandr Janovský
Absolvent SPŠ Stavební 1961–1965

Mimořádné studium na FAMU 1967–68 (přerušeno po roce 1968)

V letech 1966–1976 pracoval jako fotograf – redaktor v Československém rozhlase Praha. Od roku 1977 je fotografem na volné noze při ČFVU. Dnes je členem AF ČR

Publikovat začal v roce 1966 v časopise Student, volné fotografie jako ilustrace k článkům.

V 70. až 80. letech vytváří cykly výtvarných detailů Lidice, Piskarevský hřbitov, Olšany, Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka, Les a další.

Rok 1979: Galerie ve Věži – Mělník, společně s Janem Ságlem a Pavlem Baňkou.

V 90. letech se stále více přiklání k barevné fotografii, jako modernímu výtvarnému médiu, a vznikají cykly detailů – Kov, Praha, Podivná znamení a další.

Navazuje úzkou spolupráci s kolegy z jiných výtvarných oborů. Z toho vzniká roku 1992 trvalá spolupráce s nadací Symposion – výstavy „Barok a dnešek“ v Praze Carolinum, Unesco Paříž, Palais Palffy Vídeň.
Jan Čmejla vystoupí na radnici

Dnes v 09:35

Mladý klavírní génius, laureát mnoha soutěží Jan Čmejla, vystoupí v hlavním sálu historické Nuselské radnice ve středu 6. března od 17 hodin.

V Galerii 9 najdete výstavu Martina Frinda

Včera ve 13:15

Martin Frind – Zrcadlení II. Výstava do 7. března v přízemí vysočanské radnice. Z Frindových obrazů je zřejmá snaha o co nejsugestivnější obsahovou i tvaroslovnou výpověď o situacích, jež se udály ve starší i nedávné minulosti, ale i o dějích, které se odehrávají tady a teď. Frind vypráví...

Na Retro Disco zve Praha 8

Včera ve 12:19

Praha 8 vás zve na Retro Disco Odra aneb vzpomínka na Disko Odra. V pátek 1. března si můžete připomenout diskotéku na Odře, kam se sjížděla celá Praha.

Vernisáž výstavy: Poválečná tvorba exlibris (1945–1990)

Včera v 10:54

Expozice drobných grafik jako součást dlouhé historie české knižní značky. Výběr zahrnuje vývojovou etapu od konce 2. světové války do roku 1990. Vernisáž se koná ve čtvrtek 21. února v 17 hodin ve Skleněném Paláci v Praze 6.

Praha 6 zve na Koncerty na kopci

18. února 2019 v 09:11

Jarní cyklus Koncertů na kopci začne 20. února. Již tradiční pásmo koncertů podporuje radnice šesté městské části a díky tomu jsou koncerty nabízeny s dobrovolným vstupným. Zájemci uslyší flétnu napříč žánry, harfový koncert nebo Hořické pašie.

V Pragovce se uskuteční dernisáž tří výstav

15. února 2019 v 19:53

Pragovka Gallery a The White Room zvou na společné ukončení výstav na Pragovce. Program bude probíhat v úterý 19. února od 18 hodin v prostorách Pragovka Gallery.

Další články
Nahoru