dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - jasno
18°C
Vinohradské fragmenty Alexandra Janovského
Fotografie nostalgicky zachycují také objekty, které dnes už neexistují. Foto: archiv

Vinohradské fragmenty Alexandra Janovského

V 1. patře radnice městské části Praha 2 byla zahájena výstava fotografií Alexandra Janovského s názvem Vinohradské fragmenty.

fragmenty-2-nahled „V 50. letech minulého století docházelo k dělení měšťanských bytů pro dvě i více rodin. Tento brutální zásah do života tehdejších obyvatel měl, a dodnes má, negativní vliv jak na životní styl, tak na vnímání architektury. Samozřejmě ovlivnil i mé vnímání světa. I proto působí mé fotografie nostalgicky a zachycují také objekty, které dnes už neexistují,“ řekl autor fotografií Alexandr Janovský.

fragmenty-3jpg-nahled „Snažíme se tento prostor oživovat různými výstavami. Ta dnešní výstava je věnována Vinohradům, ke kterým má autor úzký vztah. Narodil se v Praze 2, vyrůstal zde, pak musela jeho rodina Prahu opustit a jako mladý muž se sem opět vrátil. Tato výstava je věnována fragmentům, již zaniklým nebo zanikajícím detailům vinohradských domů a bytů. V této souvislosti bych rád připomněl, že před rokem na tomto místě byla výstava kolektivních autorů s názvem Dnešní tvář Vinohrad. Nechť se vám nostalgické záběry detailů líbí," řekl radní pro kulturu Jaroslav Šolc.

Výstavu podpořilo i sdružení Symposion, které založila Olga Sozanská, Jiří Sozanský a Jiří T. Kotalík.

Alexandr Janovský
Absolvent SPŠ Stavební 1961–1965

Mimořádné studium na FAMU 1967–68 (přerušeno po roce 1968)

V letech 1966–1976 pracoval jako fotograf – redaktor v Československém rozhlase Praha. Od roku 1977 je fotografem na volné noze při ČFVU. Dnes je členem AF ČR

Publikovat začal v roce 1966 v časopise Student, volné fotografie jako ilustrace k článkům.

V 70. až 80. letech vytváří cykly výtvarných detailů Lidice, Piskarevský hřbitov, Olšany, Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka, Les a další.

Rok 1979: Galerie ve Věži – Mělník, společně s Janem Ságlem a Pavlem Baňkou.

V 90. letech se stále více přiklání k barevné fotografii, jako modernímu výtvarnému médiu, a vznikají cykly detailů – Kov, Praha, Podivná znamení a další.

Navazuje úzkou spolupráci s kolegy z jiných výtvarných oborů. Z toho vzniká roku 1992 trvalá spolupráce s nadací Symposion – výstavy „Barok a dnešek“ v Praze Carolinum, Unesco Paříž, Palais Palffy Vídeň.
Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

Dnes ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

Dnes ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

Dnes v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

Dnes v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

Dnes v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Výstava 1918 Žižkov - My, národ československý

15. října 2018 ve 20:47

Komentovaná prohlídka s autory výstavy se koná 17. října v 10 hodin.

Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

15. října 2018 v 09:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Pražská muzea 1918 – 2018: Muzea a galerie se připojují k výročí vzniku republiky speciální akcí

15. října 2018 v 09:00

V rámci oslav 100. výročí založení Československa pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Po stopách osmiček v Praze 3: Cesta k Mnichovu labyrintem československé vojenské strategie

14. října 2018 ve 20:27

Přednáška historika Vojenského historického ústavu Praha, PhDr. Karla Straky, PhD., v Kulturním centru Vozovna ve čtvrtek 18. října od 17 hodin.

Další články
Nahoru