Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo na pár let uzavřít v roce 2023
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo na pár let uzavřít v roce 2023

Divadlo na Vinohradech v Praze by se kvůli kompletní rekonstrukci mohlo uzavřít na několik let nejspíš v divadelní sezóně 2023 až 2024. Divadlo nyní hledá projektanta oprav, předpokládaná cena projektu je maximálně 70 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Důvodem oprav je mimo jiné špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Na kolik přesně opravy vyjdou a kdy přesně začnou, zatím není jasné.

„Vítěz soutěže bude mít 18 měsíců na zhotovení projektové dokumentace. Pokud vše poběží bez problémů, bude projekt hotov v roce 2022 a následně bude v soutěži vybrán zhotovitel. To znamená, že by se nemělo hrát od sezóny 2023 až 2024," řekl Wolf.

Celková rekonstrukce by podle něj měla trvat dva až tři roky. Jen oprava samotného jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík a které zásadní rekonstrukcí nikdy neprošlo, zabere dva roky.

„Jeviště je ve špatném stavu a právě jeho oprava byla spouštěčem pro celkovou rekonstrukci. Opravit je třeba v podstatě vše, od sociálního zařízení přes výzdobu včetně fresek až po fasádu," řekl Wolf.

Divadlu odborníci v uplynulých letech zakázali používat několik jevištních technologií. Některá představení tak musela být stažena, jiná přesunuta či upravena jejich jevištní výprava. Problémy má divadlo jak s jevištěm, tak třeba s elektroinstalacemi.

Na kolik oprava vyjde, zatím není jasné. Bude mimo jiné záležet na podobě a ceně projektu či výsledku tendru na dodavatele. V minulosti se zazněly odhady, že by rekonstrukce mohla vyjít až na miliardu korun.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo nikdy nebylo kompletně rekonstruováno.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru