Dnes Pátek - polojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo na pár let uzavřít v roce 2023
Divadlo na Vinohradech. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo na pár let uzavřít v roce 2023

Divadlo na Vinohradech v Praze by se kvůli kompletní rekonstrukci mohlo uzavřít na několik let nejspíš v divadelní sezóně 2023 až 2024. Divadlo nyní hledá projektanta oprav, předpokládaná cena projektu je maximálně 70 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Důvodem oprav je mimo jiné špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Na kolik přesně opravy vyjdou a kdy přesně začnou, zatím není jasné.

„Vítěz soutěže bude mít 18 měsíců na zhotovení projektové dokumentace. Pokud vše poběží bez problémů, bude projekt hotov v roce 2022 a následně bude v soutěži vybrán zhotovitel. To znamená, že by se nemělo hrát od sezóny 2023 až 2024," řekl Wolf.

Celková rekonstrukce by podle něj měla trvat dva až tři roky. Jen oprava samotného jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík a které zásadní rekonstrukcí nikdy neprošlo, zabere dva roky.

„Jeviště je ve špatném stavu a právě jeho oprava byla spouštěčem pro celkovou rekonstrukci. Opravit je třeba v podstatě vše, od sociálního zařízení přes výzdobu včetně fresek až po fasádu," řekl Wolf.

Divadlu odborníci v uplynulých letech zakázali používat několik jevištních technologií. Některá představení tak musela být stažena, jiná přesunuta či upravena jejich jevištní výprava. Problémy má divadlo jak s jevištěm, tak třeba s elektroinstalacemi.

Na kolik oprava vyjde, zatím není jasné. Bude mimo jiné záležet na podobě a ceně projektu či výsledku tendru na dodavatele. V minulosti se zazněly odhady, že by rekonstrukce mohla vyjít až na miliardu korun.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo nikdy nebylo kompletně rekonstruováno.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru