Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - oblacno 8°C
Sobota 25. 1. 2025
Svátek má Miloš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Vinohradská věž se během dvou let promění v osvětové centrum o vodárenství
Vizualice centra Hydropolis, areálu bude dominovat opravená vodárenská věž s vyhlídkou. Zdroj: Pražská vodohospodářská společnost (PVS)

Vinohradská věž se během dvou let promění v osvětové centrum o vodárenství

Slavnostním zahájením stavby byla v úterý 3. prosince spuštěna rekonstrukce areálu bývalé Vinohradské vodárny, ve které vznikne vodárenské osvětové centrum Hydropolis. Celkové náklady na osvětové centrum jsou přibližně 450 milionů korun a dokončeno by mělo být ve druhé polovině roku 2026. Sloužit bude jak veřejnosti, tak i školám a dalším institucím. Informovali o tom představitelé Prahy, městských částí i Pražské vodohospodářské společnosti.

Záměr projektu vznikl v souvislosti s nutnou rekonstrukcí bývalé Vinohradské vodárny postavené v roce 1882 podle projektu Antonína Turka. Vodárenská věž byla součástí systému zásobování vodou města Královské Vinohrady, který se sestával z vodárny v Podolí, podzemních vodojemů, čerpací stanice a věžového vodojemu na vinohradské Korunní třídě.

Dvoukomorový podzemní vodojem byl dobudován v roce 1891 a sloužil až do 70. let minulého století. Od roku 1991 je objekt prohlášen technickou kulturní památkou.

hydropolis-interiery-centra

Epozice budou interaktivní. Zdroj: se souhlasem PVS

„Součástí celého projektu je rekonstrukce jednoho ze dvou podzemních vodojemů pro účely expoziční části centra, přičemž druhý bude znovu zapojen do pražského systému zásobování pitnou vodou,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Dále je v plánu vytvořit konferenční sál s kapacitou až 150 míst pro pořádání seminářů a setkání na téma v oblasti životního prostředí, udržitelnosti a dalších kulturně společenských příležitostí.

Důraz je podle mluvčího kladen také na transformaci sedmipatrové historické vodárenské věže na expoziční prostory zaměřené na nakládání s vodou. V jednotlivých patrech se návštěvníci dozví detaily o tom, jak voda vzniká a jakým způsobem ovlivňuje celou planetu Zemi.

Součástí expozice bude i využití virtuální reality. Na střeše pak vznikne vyhlídkové místo s jedinečným výhledem na Prahu. „Pro budoucí návštěvníky zde bude také občerstvovací zóna a veřejný prostor s celou řadou vodních prvků, laviček a možností k odpočinku,“ sdělil Hofman.

Cílem expozice Hydroppolis podle něj prezentovat moderní, záživnou a interaktivní formou vše, co se skrývá za samozřejmostí, kdy v každé domácnosti otočením kohoutku teče kvalitní pitná voda a spláchnutím toalety se voda odvede, vyčistí a vrátí zpět do recipientu v kvalitě lepší, než byla odebrána.

hydropolis-exteriery

Venkovní podoba areálu. Zdroj: se souhlasem PVS

Současně bude celý areál revitalizován na nový veřejný prostor s celou řadou vodních prvků a různými ukázkami forem vody v přírodě či intravilánu města.

Projekt od samého počátku připravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS) ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a skupinou Veolia. Celkové investiční náklady na Vodárenské osvětové centrum jsou 350 milionů korun.

Financování je předpokládáno z Fondu vlastních investic PVS a dalších 100 milionů korun do návrhu, vývoje a realizace expoziční části záměru nově vznikajícího centra investuje společnost Veolia, a to prostřednictvím společnosti PVK.

Architektem a projektantem záměru je společnost CMC architects ve spolupráci se společností Sweco, expoziční část navrhla a vyvinula společnost JinJan. Vysoutěženým zhotovitelem je společnost Metrostav DIZ.

„Rekonstrukci věže i ostatních objektů jsme plánovali již několik let kvůli jejich havarijnímu stavu. Jsem rád, že díky společné dohodě zakotvené v Memorandu, jež uzavřely podílející se subjekty v září 2020, se nám nakonec podařilo projekt rozšířit o unikátní expozice a vzdělávací prostory. Ty z objektu umožní vytvořit osvětové vodárenské centrum. Dnešním dnem byla stavba slavnostně zahájena a dokončení celého centra předpokládáme začátkem roku 2027,“ uvedl Pavel Válek, předseda představenstva a generální ředitel PVS.

„Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu. Bude revitalizován krásný prostor v těsné blízkosti centra metropole. Ten nabídne osvětu ve vodohospodářské oblasti, seznámí veřejnost s klimatickou změnou i hospodařením s vodou,“ dodal Petr Mrkos, generální ředitel PVK.

„Navrhovaná citlivá rekonstrukce nevyužívaného areálu historické Vinohradské vodárny nabídne unikátní vodárenské osvětové centrum, které moderní formou představí široké veřejnosti problematiku hospodaření s vodou. Součástí celkového záměru je rekonstrukce dvou podzemních vodojemů, přičemž jeden z nich bude znovu zprovozněn a bude zapojen do komplexního systému zásobování vodou hlavního města Prahy. V druhém vodojemu vznikne unikátní expozice, která nabídne návštěvníkům nezapomenutelný zážitek ve formě prezentace nakládání a hospodaření s vodou v rámci celého životního cyklu, a to při využití nejmodernějších expozičních technologií,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), radní Prahy pro infrastrukturu.

 „Chceme-li pochopit klima a jeho změnu, musíme rozumět také hospodaření s vodou. Hydropolis inovativně a atraktivně provede veřejnost celým procesem a nabídne nejen vzdělávací zážitek. Zmírnění i předcházení důsledků klimatické změny musí být důležité i pro další generace. Kongresový sál, který je součástí projektu, umožní pořádání seminářů pro školy a další kulturně společenské akce s environmentálním přesahem,“ sdělila Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.

„Bývalá vodárna je ideálním místem pro vznik osvětového centra Hydropolis. Těší mě, že stavbu zde zahajujeme tak brzy poté, co prodej areálu Pražské vodohospodářské společnosti schválilo pražské zastupitelstvo,” připomněl radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

„Projekt Hydropolis je skvělým příkladem toho, jak lze spojit historii s moderními vzdělávacími přístupy. Vytvoření vodárenského osvětového centra nabídne nejen jedinečný pohled na význam vody v našem každodenním životě, ale také podpoří environmentální vzdělávání, které je klíčové pro mladé generace. Jsem přesvědčen, že toto centrum bude inspirativním místem pro školy, rodiny i zahraniční návštěvníky,“ připojil Antonín Klecanda (STAN), radní Prahy pro oblast školství.

„Společnost Veolia se v rámci své společenské odpovědnosti podílí na podobných projektech po celém světě. Hydropolis je projektem revitalizace, projekt nové naděje pro nádherný prostor uprostřed města. Pro skupinu Veolia je symbolem hledání nové cesty spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který zohledňuje zájmy obou partnerů,“ popsal Martin Bernard, člen představenstva a ředitel divize Voda skupiny Veolia ČR.

„Jsme rádi, že se můžeme podílet na vzniku tohoto unikátního edukačního projektu, který nám umožní propojit naše bohaté zkušenosti z náročných památkových rekonstrukcí a vodohospodářských projektů,“ uzavřel Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ.

Na slavnostní zahájení dorazili představitelé Prahy 2 a Prahy 10, tedy městských částí, na jejichž pomezí se areál rozprostírá. „Naše základní školy hodně přemýšlí o přírodě a cirkulární ekonomice, mají na to semináře a programy. Hydropolis budou školáci z Prahy 2 navštěvovat, může jim to ozvláštnit ekologickou výuku, dozví se něco nového poutavou formou,“ uvedl místostarosta Prahy 2 pro oblasti životního prostředí, výstavby a územního rozvoje Jan Recman (ODS).

„Projekt Hydropolis podporujeme od začátku ve všech orgánech samosprávy, které projekt projednávaly. Jsme rádi, že získal svůj domov na území Prahy 10. Oceníme, když to budou moci využívat naše školy. Líbit se zde bude určitě i veřejnosti, bude to živá interaktivní expozice, nic zkostnatělého,“ řekl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„Není to jen edukativní prostor, ale bude sloužit i veřejnosti pro setkávání," uvedl místostarosta Prahy 10 pro majetek a kulturní památky Tomáš Pek (TOP 09) a zároveň zmínil další projekty, na kterých městská část pracuje.

„K otevření příští rok chystáme rekonstruovanou ZŠ V Olšinách, věřím, že ten prostor bude pro žáky inspirující a bude se jim tam dobře učit. Spravujeme Trmalovu vilu, kde máme skvělého nájemce. Řešíme také budoucnost Čapkovy a Kolbenovy vily,“ řekl Pek.


Autor: Jan Puci

Zasedne Zastupitelstvo Prahy 10

Včera v 09:41

V pondělí 27. ledna se od 10 hodin koná v zasedacím sále v přízemí sídla ÚMČ Praha 10, Vinohradská 3218/169, zasedání Zastupitelstva Prahy 10.

Den otevřených dveří Fakulty stavební ČVUT. Uchazeči si vyzkouší přijímačky z matematiky

23. ledna 2025 v 09:52

Den otevřených dveří Fakulty stavební ČVUT v Praze, který se koná v sobotu 25. ledna, nabídne zájemcům o studium možnost seznámit se s bakalářskými studijními programy, informacemi o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách i možnostech přípravných kurzů. Uchazeči o studium si také budou moci...

Praha 4: Zákaznické centrum Pražských služeb na radnici končí

23. ledna 2025 v 08:34

Zákaznické centrum společnosti Pražské služby v budově radnice Prahy 4 na adrese Antala Staška 2059/ 80b v Praze 4 se k 31. lednu ruší.

Další články
Nahoru