Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vinobraní v Praze: Některá byla letos zrušena, jiná se uskuteční s omezeními
Ilustrační foto: John Evans / Freeimages.com

Vinobraní v Praze: Některá byla letos zrušena, jiná se uskuteční s omezeními

Koronavirová pandemie zasáhla i do příprav tradičních podzimních oslav vína v Praze. Zatímco některá vinobraní organizátoři zrušili již s předstihem, pár se jich konat bude, nicméně v jiné podobě, než byli návštěvníci zvyklí v minulých letech.

Vinohradské vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad se tradičně druhý zářijový víkend nakonec uskuteční. 24. ročník akce však bude jiný než ty předchozí. Organizátoři museli s ohledem na koronavirová opatření změnit koncept a místo toho, aby se návštěvníci sdružovali na jednom místě, budou putovat po pěti lokalitách Prahy 3.

„Hledali jsme způsob, jak nabídnout ten samý zážitek, ale minimalizovat riziko. Pro vinobraní jsme tak vybrali pět menších populárních lokalit. Proložit degustování procházkou nakonec nebude tak špatný nápad,“ uvedl radní Prahy 3 pro kulturu Pavel Křeček.

Koštovat se letos bude moci na těchto lokalitách: Trhy na Jiřáku, Kostnické náměstí, Pod Žižkovskou věží, Žižkov BeerGarden a Prague Central Camp. Dvoudenní veselí začne v pátek 11. září v 14 hodin a bude trvat do sobotního večera.

O druhém zářijovém víkendu se mělo konat vinobraní v Troji na vinici sv. Kláry, která přiléhá k areálu botanické zahrady. Nicméně akce byla zrušena. „Je nám líto, ale letošní Vinobraní sv. Kláry je zrušeno vzhledem k situaci s koronavirem,“ uvedla mediální zástupkyně botanické zahrady Darina Miklovičová.

Jen o pár desítek metrů dál se v areálu Trojského zámku bude konat Trojské vinobraní. Akce v sobotu 12. září se však kvůli opatřením souvisejícím v koronavirem uskuteční na severním nádvoří zámku v komornější formě.

Již v květnu zrušilo s předstihem vedení Prahy 2 zářijové Vinobraní na Grébovce, které se mělo tradičně konat na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech. Radní sdělili, že k rozhodnutí dospěli po důkladném zvážení celé situace a možných rizik s ohledem na zdraví a bezpečnost občanů i případných návštěvníků.

„Situace se neustále vyvíjí a stále není zřejmé, kdy a zda vůbec se budou moci konat hromadné akce bez omezení počtu účastníků. A my nemůžeme připravovat smluvní zajištění jedné z nejnavštěvovanějších akcí v metropoli bez jistoty,“ uvedla v květnu starostka Prahy 2 Jana Černochová.

První zářijový víkend se mělo konat Vinobraní na Pražském hradě. I tato akce byla však zrušena. V nedaleké Svatováclavské vinici a u Villy Richter se Svatováclavské vinobraní konat bude. Naplánováno je na pondělí 28. září.

V pátek 4. září se uskuteční Vinobraní v Edenu před vršovickým obchodním centrem.  O den později se budou konat slavnosti vína na staré návsi v Letňanech, kde zároveň proběhnou oslav 125 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů.

V neděli 13. září odpoledne se bude konat sedmý ročník Vinobraní v klášteře Řepy. Od pátku 18. do neděle 20. září se uskuteční Kunratické vinobraní v ulici za parkem. Ve stejném termínu se bude konat Vinobraní na Máchalce, což je prosecká vinice vedle bobové dráhy.

„Letos poprvé nás epidemiologické okolnosti přiměly uskutečnit tradici v redukované podobě a o týden dříve, než je obvyklé. Místo rušení akce jsme volili cestu řízeného rozprostření, pokusíme se návštěvníky časově i místně rozptýlit na více stanovišť,“ uvedl za organizátory Petr Houdek.

Ve Velké Chuchli se v sobotu 26. září uskuteční v areálu K8 druhý ročník Chuchelského vinobraní.


Praha 1: K čemu bude sloužit dům v Truhlářské ulici?

Včera v 16:40

Rekonstrukce historického domu v Truhlářské 8 se blíží ke konci.

PVK: Ve dvacátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 16:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Včera ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Včera ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Včera v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

12. května 2021 ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

12. května 2021 v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

12. května 2021 v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

12. května 2021 ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru