Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vinobraní na Grébovce ve znamení filmu láká na náměstí Míru i do Havlíčkových sadů
Vinobraní na Grébovce. Foto: archiv

Vinobraní na Grébovce ve znamení filmu láká na náměstí Míru i do Havlíčkových sadů

Vinobraní na Grébovce se letos se koná v pátek 22. a v sobotu 23. září na již tradičních místech, na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech (Grébovce). Návštěvníci tentokrát budou moci vybírat z nabídky 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat burčák a tichá vína. Příchozí čeká také doprovodný program, kdy zlatým hřebem letošního ročníku je sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. Na nejmenší návštěvníky čeká loutkové divadlo i pásmo plné písniček s Ivetou Blanarovičovou.

Kromě několika hudebních koncertů a nabídky desítek stánků s víny, burčákem, gastronomickými specialitami a rukodělnými výrobky zpestří letošní Vinobraní na Grébovce doprovodný program v podobě promítání filmu, poslechu známých filmových melodií a písniček z pohádek pro děti.

Ten bude probíhat v sobotu jak na hlavním pódiu, tak na tom vedlejším v dolní části Grébovky. Letošní motto vinobraní Dvojka Filmová tak odkazuje na filmový cyklus, který městská část již druhým rokem pořádá.

„Každý ročník vinobraní má jiné tematické zaměření, ani to letošní proto nebude výjimkou. Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například Grotta v Havlíčkových sadech opakovaně diváky láká na letní představení,“ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který letošní vinobraní v pátek na náměstí Míru oficiálně zahájí.

„Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků. Výběr motta letošního vinobraní Dvojka Filmová se tak přímo sám nabízel a naše vinobraní proto není pouhým festivalem vína a jídla, ale také kulturní a společenskou akcí, kde si z doprovodného programu vybere opravdu každý,“ dodal.

Vinobraní na Grébovce návštěvníci již tradičně pojímají jako celodenní piknik s posezením na trávě a se sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba právě z místní historické vinice. Právě víno z letošní úrody vinice Grébovka přitom může být vzácností.

„Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo zhruba 60 procent hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve, ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá, s nižším obsahem kyselin,“ ohodnotil letošní úrodu Pavel Bulánek, který se stará o vinice na Grébovce.

Představí se jak tradiční česká, tak i moravská vinařství, a chybět nebudou ani vinařství menší nebo rodinná. „Přestože počasí bylo proměnlivé, vinaři na jihomoravských vinicích se vypořádali s výzvami, a doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň. Z hlediska objemu se očekává, že sklizeň v roce 2023 bude průměrná či lehce podprůměrná,“ řekl k sezóně zástupce moravských vinařů Karel Havlíček, který se Vinobraní na Grébovce účastní pravidelně.

Na akci nebudou chybět tradičně ani gastronomické speciality nejen z tuzemska, ale i různých koutů světa a nejrůznější delikatesy, a samozřejmě oblíbené Vinařské městečko v Grottě. Tam zavítají jistě milovníci kvalitních tichých vín od renomovaných vinařů.

Pro děti bude připraven v dolní části parku speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej.


Autor: puc

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

Plavecké závody O pohár MČ Praha 1

27. září 2023 v 09:31

Tradiční plavecké závody O pohár MČ Praha 1 se uskuteční v sobotu 7. října od 14:00 hodin v bazénu Tyršova domu.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Břevnovské posvícení 2023

26. září 2023 v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Nedělní varhanní hudba

26. září 2023 v 07:56

V neděli 1. října můžete slyšet poslední z koncertů z cyklu Nedělní varhanní hudba.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

Den hrdinů láká i na soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

22. září 2023 v 10:11

V rámci Dne hrdinů, který se bude konat v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin na Výstavišti Praha, se uskuteční soutěž ve soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozidel. Soutěž bude probíhat mezi devátou a patnáctou hodinou

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

22. září 2023 v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Praha 13 zve na Butovický rohlík

21. září 2023 v 11:26

Městská část Praha 13 a Triatlon sportklub Praha srdečně zvou do Centrálního parku na Butovický rohlík, tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.  

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Plavejte v Praze 1

21. září 2023 v 07:18

V sobotu 7. října se koná tradiční plavání O pohár městské části Praha 1. Začíná se ve 14 hodin.

Další články
Nahoru