Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vinobraní na Grébovce ve znamení filmu láká na náměstí Míru i do Havlíčkových sadů
Vinobraní na Grébovce. Foto: archiv

Vinobraní na Grébovce ve znamení filmu láká na náměstí Míru i do Havlíčkových sadů

Vinobraní na Grébovce se letos se koná v pátek 22. a v sobotu 23. září na již tradičních místech, na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech (Grébovce). Návštěvníci tentokrát budou moci vybírat z nabídky 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat burčák a tichá vína. Příchozí čeká také doprovodný program, kdy zlatým hřebem letošního ročníku je sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. Na nejmenší návštěvníky čeká loutkové divadlo i pásmo plné písniček s Ivetou Blanarovičovou.

Kromě několika hudebních koncertů a nabídky desítek stánků s víny, burčákem, gastronomickými specialitami a rukodělnými výrobky zpestří letošní Vinobraní na Grébovce doprovodný program v podobě promítání filmu, poslechu známých filmových melodií a písniček z pohádek pro děti.

Ten bude probíhat v sobotu jak na hlavním pódiu, tak na tom vedlejším v dolní části Grébovky. Letošní motto vinobraní Dvojka Filmová tak odkazuje na filmový cyklus, který městská část již druhým rokem pořádá.

„Každý ročník vinobraní má jiné tematické zaměření, ani to letošní proto nebude výjimkou. Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například Grotta v Havlíčkových sadech opakovaně diváky láká na letní představení,“ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který letošní vinobraní v pátek na náměstí Míru oficiálně zahájí.

„Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků. Výběr motta letošního vinobraní Dvojka Filmová se tak přímo sám nabízel a naše vinobraní proto není pouhým festivalem vína a jídla, ale také kulturní a společenskou akcí, kde si z doprovodného programu vybere opravdu každý,“ dodal.

Vinobraní na Grébovce návštěvníci již tradičně pojímají jako celodenní piknik s posezením na trávě a se sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba právě z místní historické vinice. Právě víno z letošní úrody vinice Grébovka přitom může být vzácností.

„Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo zhruba 60 procent hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve, ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá, s nižším obsahem kyselin,“ ohodnotil letošní úrodu Pavel Bulánek, který se stará o vinice na Grébovce.

Představí se jak tradiční česká, tak i moravská vinařství, a chybět nebudou ani vinařství menší nebo rodinná. „Přestože počasí bylo proměnlivé, vinaři na jihomoravských vinicích se vypořádali s výzvami, a doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň. Z hlediska objemu se očekává, že sklizeň v roce 2023 bude průměrná či lehce podprůměrná,“ řekl k sezóně zástupce moravských vinařů Karel Havlíček, který se Vinobraní na Grébovce účastní pravidelně.

Na akci nebudou chybět tradičně ani gastronomické speciality nejen z tuzemska, ale i různých koutů světa a nejrůznější delikatesy, a samozřejmě oblíbené Vinařské městečko v Grottě. Tam zavítají jistě milovníci kvalitních tichých vín od renomovaných vinařů.

Pro děti bude připraven v dolní části parku speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej.


Autor: puc

Tip na výlet: Jezero Katlov

Dnes ve 14:36

S dětmi si můžete užít 1. června od 9 do 18 hodin den plný zábavy a dobrodružství u jezera Kaltov. Čeká vás bohatý program v čele s dobrodruhem, rybářem a cestovatelem Jakubem Vágnerem.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

Klokánek jede na prázdniny v H55

16. května 2024 ve 12:30

V hloubětínském volnočasovém centru H55 se v sobotu 1. června od 14 hodin uskuteční akce Klokánek jede na prázdniny.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Den otevřených lesů

15. května 2024 v 19:59

V sobotu 18. května se koná další ročník Dne otevřených lesů. Otevřené budou i pražské lesy – jako každý den 365 dní v roce. Tentokrát ale na vás podél oblíbených vycházkových tras budou čekat kvízové stezky.

Májová veselice

15. května 2024 v 07:51

Tradiční Májová veselice v Praze 15 se koná v neděli 19. května.

Pivo a burger festival

15. května 2024 v 07:41

Pivo, burger, lehátka, piknik, deka, hudba, tanec, churros v neděli 19. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Oslavte Světový den včel

14. května 2024 v 09:26

Nakoukněte do včelího úlu, přiučte se od včelaře jeho řemeslu a připomeňte si význam hmyzích opylovačů pro život na naší planetě. Den včel 2024 v ekocentru Prales se koná v sobotu 18. května od 10 do 16 hodin v ekocentru Prales na Mladoboleslavské 953, v Praze 19.

Festival Mezi ploty 2024

14. května 2024 v 09:01

Bohnice opět přivítají festival Mezi ploty. Divadelní a hudební akce proběhne 25. a 26. května v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Den dětí Na Vypichu

13. května 2024 v 17:04

Oslava svátku dětí s pražskými Domy dětí a mládeže, IZS a Armádou ČR. Těšit se můžete na ukázky volnočasových aktivit, výtvarné a tvořivé dílny, sportovní a freestylovou zónu, divadelní představení, prezentaci IZS a Armády ČR, letní kino a mnoho dalšího.

Další články
Nahoru