dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Vinobraní na Grébovce slaví desáté narozeniny, kromě burčáku a vína láká na bohatý program
Na Grébovce bude v sobotu burčáku dostatek, ale vinobraní nebude zdaleka jen o něm. Foto: archiv Vinobraní na Grébovce

Vinobraní na Grébovce slaví desáté narozeniny, kromě burčáku a vína láká na bohatý program

Desetiletí vinařských slavností, odehrávajících se každý rok mezi svátkem sv. Ludmily a sv. Václava pod značkou Vinobraní na Grébovce, oslaví obyvatelé Prahy 2 spolu se svými radními a zastupiteli ve dnech 23. a 24. září. Nesmí při tom chybět nejslavnější jubilant roku, otec pražských vinic císař Karel IV. Hlavní část oslav se koná v sobotu odpoledne v prostorách Havlíčkových sadů neboli Grébovky. Na zastavení u sklenky burčáku bude čas o den dříve, v pátek odpoledne před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru.

„Když jsme si v září roku 2007 připíjeli na zdar prvního Vinobraní na Grébovce burčákem z místní vinice, chápali jsme to zároveň jako přípitek na úspěch obrody parku.  Tehdy už se začala rýsovat nová podoba tohoto unikátního zeleného kousku Prahy 2, který jsme v 90. letech převzali od hlavního města v zoufalém stavu. Dnes už si můžeme připíjet na Grébovku v celé její kráse a vzpomínat, kolik úsilí a náročné práce bylo třeba do léčebné kúry investovat,“ připomíná starostka Jana Černochová a slibuje, že připíjet rozhodně bude čím.

Správci vinohradu přichystali pro letošní ročník zhruba 750 litrů burčáku z odrůdy Müller Thurgau a 750 litrů z Dornfelderu. Kromě těchto dvou se v Grébovce pěstují z bílých odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Hibernal, z modrých ještě Rulandské modré a Neronet. Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína. A letos?

 „Pokud bude i nadále hezký a suchý podzim, lze očekávat, že bude nadprůměrně kvalitní úroda,“ slibuje Iveta Bulánková, dcera vinaře Antonína Turečka, který vinohrad v Grébovce zachránil.

Ona spolu s manželem pokračuje v otcově díle velmi zdárně, víno z Grébovky sklízí jeden úspěch za druhým. „Máme radost, že se víno z našeho historického vinohradu již léta prosazuje v konkurenci těch nejlepších českých pěstitelů. Ani letos neporušíme tradici – už mohu prozradit, že Grébovka obhájila své loňské prvenství v Národní soutěži vín a naše víno je opět nejlepším z české oblasti,“ pochvaluje si starostka Jana Černochová. Zatímco loni se stalo šampionem Rulandské šedé, letos zvítězil Hibernal.

Lahodné víno je jen jedním z lákadel, která letošní Vinobraní na Grébovce slibuje. Jubilejní ročník poctí svou přítomností císař Karel IV., ztvárněný hercem Janem Přeučilem. Možná i na znamení spokojenosti s narozeninovou oslavou, kterou mu vinohradští konšelé přichystali v květnu na Karlově náměstí.

Na historickou vinici císař nezavítá nahodile – za jeho vlády se kolem Prahy vinohrady rozrůstaly jako houby po dešti. A protože je Otec vlasti otcem pražských vinic, je logické, že skromný díl jeho sedmistých narozenin se odehraje právě při Vinobraní na Grébovce.

vinobrani-na-grebovce-2016-nahled

I program bude narozeninový, od dvou hodin až do pozdního večera. Na počest císaře se na úvod chystá rytířský turnaj s dobovými tanci. Hudba současnosti přijde na řadu před 16. hodinou v zastoupení Dalibora Gondíka a jeho Jazz DG. V nabídce je také například uskupení Silent Trio, tvořené hudebníky ze skupiny Indigo. Stromboli v původní sestavě s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou začnou hrát ve 20:30.

V dolní části Grébovky se po celé odpoledne koná zábava pro děti, Grotta se zase ponoří do středověku a odhalí i jeho nejtemnější stránky v procesu s čarodějnicí. Všichni jsou srdečně zváni v pátek 23. září na náměstí Míru, v sobotu 24. září do Grébovky.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru