dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - skorojasno
24°C
pozítří
Středa - oblacno
24°C
Vinobraní na Grébovce Praha 2 s předstihem zrušila
Vinobraní na Grébovce láká každý rok mnoho návštěvníků. Foto: archiv

Vinobraní na Grébovce Praha 2 s předstihem zrušila

Pražané ani návštěvníci hlavní města se letos v září nepodívají na tradiční vinobraní do Havlíčkových sadů, známých jako Grébovka. Vedení městské části se 14. ročník vinobraní kvůli koronaviru rozhodlo zrušit.  

Radní sdělili, že k tomuto rozhodnutí dospěli po důkladném zvážení celé situace a možných rizik s ohledem na zdraví a bezpečnost občanů i případných návštěvníků.

„Naše rozhodnutí jsme dlouho odkládali a s nadějí sledovali epidemiologickou situaci i proces uvolňování vládních opatření. Situace se neustále vyvíjí a stále není zřejmé, kdy a zda vůbec se budou moci konat hromadné akce bez omezení počtu účastníků. A my nemůžeme připravovat smluvní zajištění jedné z nejnavštěvovanějších akcí v metropoli bez jistoty,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Smlouvy, které by bylo potřeba začít podepisovat již nyní, by se týkali spolupráce s vinaři i prodejci.

„Jako pořadatelé cítíme odpovědnost za život a zdraví občanů. Velmi nás mrzí, že letos nemůžeme v tradici pokračovat, ale bezpečnost je v tuto chvíli na prvním místě. Z uvedených důvodů nechceme vinobraní kapacitně omezovat ani snižovat jeho úroveň, kterou za léta, kdy se koná, získalo. Příští rok si to, doufám, všechno vynahradíme,“ dodala Černochová.

Vinobraní na Grébovce se mělo letos konat již počtrnácté. V posledních letech se jedná o dvoudenní akci, která začíná v pátek na náměstí Míru a vrcholí v sobotu v Havlíčkových sadech. Ročně na dvoudenní oslavu dorazí až tři desítky návštěvníků.

Na vinici Grébovka se kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž se tradičně dobře na vinici daří, pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet.

Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína, které každoročně získává ocenění ve vinařských soutěžích. Jedním z posledních takových úspěchů je ocenění v rámci loňské Národní soutěže vín, kdy Grébovka zrodila tři vína oceněná zlatou medailí, dvě stříbrnou medailí i nejlepší Pinot Noir české oblasti.


Další články
Nahoru