dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Viniční domek slavnostně otevřen

Skončily všechny fáze generálních oprav viničního domku a jeho okolí, kterými prošel areál modřanské vinice v posledním desetiletí. Celkové náklady se vyšplhaly na 30 mil. korun. S opravou se začalo již v roce 2004, když kvůli havarijnímu stavu opěrné plotové stěny hrozil sesuv horní části vinice.

V konečné fázi rekonstrukce byla postavena replika někdejší stodoly, která bude – stejně jako kdysi – sloužit jako úplné zázemí pro památkově chráněný viniční dům.

Od středy 17. září, kdy byl za přítomnosti starosty Petra Prchala a místostarosty Jiřího Fremra viniční domek slavnostně otevřen, je již možné si zde objednat i svatbu.

Z historie viničního domku

vinicny-domek-nahled Venkovská usedlost číslo popisné 6 byla jako novostavba postavena po roce 1801. Využívala se účelově při sklizni hroznů z přilehlé arcibiskupské vinice a k přípravě vína pro uskladnění. Během 19. století byla k domku přizděna západní část obvodových zdí a zhotoveny nové příčky. Při následných dílčích úpravách do roku 1912 již většina roubených konstrukcí včetně příček zůstala netknuta.

Od roku 1929, kdy všechnu révu zničily mrazy, přestal viniční dům plnit svůj účel a chátral. K částečné opravě došlo v roce 1987 a domek byl propůjčen k užívání místní organizaci rybářů. V roce 2005 byl stav viničního domku nadmíru povážlivý. Jeho nosné konstrukce byly napadeny dřevokaznou houbou a hrozilo, že se zřítí. V roce 2006 získala Praha 12 dvoumilionový grant na obnovu roubené části viničního domu a na zhotovení replik původních oken a dveří. Havarijní stav památky však měla řešit až generální rekonstrukce z další dotace od hlavního města ve výši 15 milionů, která začala na konci roku 2007.

Hospodářské objekty byly ještě starší

K viničnímu domku původně patřily rovněž kravín, lisovna vína a řezárna, domek pro hlídače, studna a trojúhelníkový pozemek s višňovkou, který od vinice odřízla místní komunikace. Ruiny hospodářských stavení a bývalého lisu byly východně od domu patrné ještě koncem roku 2006, ale kvůli havarijnímu stavu byl na ně vydán demoliční výměr. Při postupném odstraňování zbytků obvodových zdí památkáři na místě odebrali vzorky pro dendrochronologický průzkum. Ten prokázal, že stavení s původní cihlovou podlahou bylo ještě starší než viniční dům.

 


Další články
Nahoru