dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Vinice v Praze zabírají přes 12 hektarů, dvě největší jsou v Troji
Vinice svaté Kláry je součástí botanické zahrady v Troji. Foto: BZHMP

Vinice v Praze zabírají přes 12 hektarů, dvě největší jsou v Troji

V Praze se pěstuje vinná réva na 12,4 hektarech. Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) jde o 12 míst, v posledních třech letech se výměra zvedla o pět procent. Letos se však plochy pražských vinic nerozšiřovaly. Přes jarní mrazy a s nimi související ztráty by měla být úroda dobrá.

„V roce 2016 nebyla z území Prahy podaná žádost o registraci vinice, nebo o změnu ve vinici. Prakticky to znamená, že letos se ve vinících v Praze nesázelo," sdělil ČTK Miroslav Račický z oddělení registru vinic ÚKZÚZ.

Největší pražská vinice je trojská Salabka, která má podle ústavu výměru vinic převyšující 3,9 hektaru. Následuje také trojská vinice svaté Kláry, která se nachází v areálu pražské botanické zahrady. Podle tamního vinaře Martina Beránka jde však o pouze o přibližně 3,5 hektaru. Rozšiřování vinice nyní neplánuje.

„Místo v botanické je, ale mí kolegové nechtějí. Jsme botanická zahrada, tak přednost je dávána jiným rostlinným druhům než vitis vinifera (vinná réva)," řekl Beránek. Podle něj nemá smysl rozšiřovat vinice o méně než půl hektaru.

„Přisazovat řádek révy je z mého pohledu nesmysl," dodal. Ročně tato vinice vyprodukuje kolem osmi tisíc litrů vína. Letošní rok, pokud bude ještě několik dní slunečno, by mohl být dobrým. „Může být rok jakýkoliv, když to uhlídáte do podzimu a je slunečný, tak jde vždycky o dobrý rok," dodal o pražské oblasti.

Rozlohou třetí největší vinice je Máchalka, nacházející se v katastrálním území Vysočan pod Prosekem. Čtvrtou největší je vinohradská Grébovka, kde se včera za rekordní návštěvy uskutečnil desátý ročník vinobraní.

Pražské vinice mají teplejší prostředí, než kdyby stály mimo hlavní město. I tak ale kvůli jarním teplotám, které klesly pod bod mrazu, například na Grébovce přibližně pětina hroznů umrzla.

Kde se v Praze pěstuje vinná réva:

Baba, Dolní Počernice, Gröbovka, Hradčany (2×), Košíře, Modřany, Prosek, Radotín, Troja (Salabka a vinice sv. Kláry), Malá Strana


Další články
Nahoru