dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Vikýře PLAY: hrajte si v Malostranské Besedě
V Malostranské besedě si na výstavě hrají všechny věkové skupiny. I děti. Foto: www.vikyreplay.cz

Vikýře PLAY: hrajte si v Malostranské Besedě

Dlouho očekávaná výstava Vikýře PLAY v Malostranské besedě dnes dopoledne přivítala první hravé návštěvníky. Výstava navazuje na dlouhodobý projekt ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových, jehož základem jsou interaktivní expozice.

Vikýře PLAY v Malostranské besedě 

Malostranské náměstí 21, Praha 1
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Základní vstupné : 150 Kč, Student do 26 let, důchodci, děti 3–15 let, ZTP: 90 Kč, Děti do 3 let, doprovod: 0 Kč
Rodinné vstupné (4 osoby, max 2 dospělí) 350 Kč.
Info o výstavě: www.vikyreplay.cz.
 

Na projekt navázala už na přelomu let 2010 a 2011 výstava PLAY, která se konala v momentálně rekonstruované Výstavní síni Mánes.

Byl o ni obrovský zájem, během 93 výstavních dnů ji navštívilo 107 tisíc lidí, což ji vyneslo na první místo v žebříčku návštěvnosti nejúspěšnějších výstav posledních let u nás. Dá se tudíž předpokládat, že expozice Vikýře PLAY si získá popularitu.

Výstava je umělecky koncipována Petrem Niklem.Tak jako všechny předešlé expozice projektu ORBIS PICTUS PLAY, je i probíhající výstava plně interaktivní a svými nástrojovými objekty reagující na dané prostředí.

Na výstavě Vikýře PLAY se stanou návštěvníci aktivními tvůrci expozice, které se mohou dotýkat, hrát si s ní a dokonce ji přímo měnit. Čeká na ně spousta herních instalací a nástrojů, speciálně připravených pro vybrané sály, místnosti a podkroví Malostranské besedy.

Atmosféra půdního prostoru v samém srdci Prahy inspiruje k vytvoření tajuplného kabinetu, koncentrujícího souhrn zážitků pro všechny smysly.

Aktivní tvůrčí prostředí

Tak jako všechny předešlé expozice projektu ORBIS PICTUS PLAY, je i výstava Vikýře PLAY plně interaktivní a svými nástrojovými objekty reaguje na dané prostředí.

Výstava je určena návštěvníkům bez rozdílu věku. Nabízí jim aktivní tvůrčí prostředí, plné překvapení, sebereflexe, imaginace a spoluhry. Malostranská beseda se tak ještě více stává okem i uchem Malostranského náměstí.

Hlavní část expozice Vikýře PLAY tvoří systém podstřešních komůrek- hnízd,využívajících magického potenciálu půdního prostředí s výhledy na Malostranské náměstí. Tato hnízda mají kreativní výbavu v podobě nejrůznějších zvukových, optických a kinetických nástrojů.

Intimní místnost

Středová patrová věžička je hlavní pozorovatelnou, jakousi ztišenou zvonicí. Intimní místnost s oknem do dvora nese název Nahrávací studio snílků a je opatřena menším nahrávacím zařízením, které umožňuje jednotlivcům i skupinám „nastudovat“ vlastní hudební dílka v případě zájmu si na CD, DVD nebo jiném médiu odnést z výstavy audio či video záznam své tvořivosti pro další využití.

Ve 2. patře pokračuje interaktivní expozice Vizuální dílnou s nástroji pro různé způsoby kreslení na omyvatelné plochy. Ve vedlejší místnosti se nachází prostorová interaktivní projekce Kláry Ottové. Je zde také bioobčerstvení s možností posezení a odpočinku.

Foyer v prvním patře u Hudebního a divadelního klubu hostí Sensorium rozvíjející dvanáct smyslů člověka dle představ Jana Amose Komenského a Rudolfa Steinera.


Autor: Renata Rákosová

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru