Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze
17 září
Víkend
Zažít město jinak. Foto: archiv

Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze

17. 9. 2022
Na sobotu 17. září chystá spolek AutoMat se stovkami dobrovolných organizátorů slavnosti Zažít město jinak a pestrý program na míru každé zapojené ulici. Letos se s mottem „Bez zábran“ navíc snaží překonávat bariéry ve veřejném prostoru i ty v našich hlavách. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.

„Každá zapojená sousedská lokalita je úplně jiná. Odráží ducha místa i to, kdo se ujme organizace programu. Někde to je místní škola či hospoda, jinde umělecká skupina, aktivistický spolek nebo třeba farnost. Některá místa se stanou dějištěm většího pouličního festivalu, jinde je v plánu ,jen´ sousedský piknik nebo promítání,” sdělil hlavní koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich.

„Všechny ale spojuje to, že akce Zažít město jinak je otevřená každému – dětem, seniorům, lidem se zdravotním omezením a na okraji společnosti i našim sousedům a sousedkám z Ukrajiny a dalších zemí. To se odráží i v programu slavností, které chtějí bourat bariéry a předsudky mezi lidmi,“ dodává Tomáš Fridrich. 

Slavnosti v ulici Ve Smečkách odhalí, že se v ulici s nevalnou pověstí nachází řada zajímavých podniků a institucí, jako například tiskárna a knihovna pro nevidomé. Tam si čtení pomocí hmatu můžete vyzkoušet i vy.

Zapojí se kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním handicapem, a na programu bude také Živá knihovna. Slavnosti tentokrát rozehrají celou ulici a část programu se uskuteční venku na chodníku i na zpřístupněné terase nad Prahou.

Hned u Anděla začíná ulice Na Bělidle, kde centrum Elpida chystá workshop pletení ponožek, společné vaření polévky, lekce swingu nebo koncert tamního sboru. Své dvacáté narozeniny tak Elpida oslaví na ulici v bezprostřední blízkosti jednoho z nejfrekventovanějších míst Prahy.

Na Břevnově chtějí upozornit na to, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně pro život místních představuje ulice Bělohorská. Tato čtyřproudá ulice s tramvajovým pásem, která odděluje Břevnovský klášter od západní části Břevnova, přerušuje historickou osu Břevnovský klášter – usedlost Ladronka. Organizátoři plánují její společné překonání, přeběhnutí, přeskákání nebo projetí na kole. Prostor dostanou rodiče s kočárky, senioři a seniorky i obří slepice. Kromě happeningu od 18 hodin se můžete těšit na celodenní program včetně cyklomalby, Běhu do kopce nebo garage sale.

Ulice Za Poříčskou branou u metra Florenc nepatří k úplně vyhledávaným lokalitám. Tentokrát se ale promění v příjemné místo k setkávání. Můžete se těšit na pestrou hudební produkci, dobroty k jídlu a pití, workshop pískové malby, práce s hrnčířským kruhem nebo na sousedský swap.

Snaha seznámit se s novými ukrajinskými sousedy a sousedkami a pomoci jim zapojit se do komunitního dění je i jedním z cílů letošního ročníku Zažít město jinak. Jak se k němu postavili v jednotlivých lokalitách? Reflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuze s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Ukrajinskou poezii si můžete poslechnout i v Jilské.

Na Krenovce vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a sousedů z Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině.

Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností Zažít město jinak je možné podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.

Kompletní program téměř 200 sousedských lokalit najdete na webu www.zazitmestojinak.cz/lokality.


Autor: puc

Strašidla v Aréně sportu

Včera v 07:43

V sobotu 2. března od 14 do 16 hodin se v areálu Aréna sportu na Hořejším nábřeží chystají strašidelné zážitky.

Praha 1: Turnaj v nohejbalu trojic

29. února 2024 ve 12:08

Tradiční turnaj v nohejbalu trojic O pohár Prahy 1. Oblíbené klání se koná 16. března od 10 hodin v tělocvičně ZŠ Truhlářská.

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

28. února 2024 v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Smetana Party na piazzettě

27. února 2024 v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

26. února 2024 ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Den Vltavy 2024

24. února 2024 v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Rock’n’roll na Barče

24. února 2024 v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru