
Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze
„Každá zapojená sousedská lokalita je úplně jiná. Odráží ducha místa i to, kdo se ujme organizace programu. Někde to je místní škola či hospoda, jinde umělecká skupina, aktivistický spolek nebo třeba farnost. Některá místa se stanou dějištěm většího pouličního festivalu, jinde je v plánu ,jen´ sousedský piknik nebo promítání,” sdělil hlavní koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich.
„Všechny ale spojuje to, že akce Zažít město jinak je otevřená každému – dětem, seniorům, lidem se zdravotním omezením a na okraji společnosti i našim sousedům a sousedkám z Ukrajiny a dalších zemí. To se odráží i v programu slavností, které chtějí bourat bariéry a předsudky mezi lidmi,“ dodává Tomáš Fridrich.
Slavnosti v ulici Ve Smečkách odhalí, že se v ulici s nevalnou pověstí nachází řada zajímavých podniků a institucí, jako například tiskárna a knihovna pro nevidomé. Tam si čtení pomocí hmatu můžete vyzkoušet i vy.
Zapojí se kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním handicapem, a na programu bude také Živá knihovna. Slavnosti tentokrát rozehrají celou ulici a část programu se uskuteční venku na chodníku i na zpřístupněné terase nad Prahou.
Hned u Anděla začíná ulice Na Bělidle, kde centrum Elpida chystá workshop pletení ponožek, společné vaření polévky, lekce swingu nebo koncert tamního sboru. Své dvacáté narozeniny tak Elpida oslaví na ulici v bezprostřední blízkosti jednoho z nejfrekventovanějších míst Prahy.
Na Břevnově chtějí upozornit na to, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně pro život místních představuje ulice Bělohorská. Tato čtyřproudá ulice s tramvajovým pásem, která odděluje Břevnovský klášter od západní části Břevnova, přerušuje historickou osu Břevnovský klášter – usedlost Ladronka. Organizátoři plánují její společné překonání, přeběhnutí, přeskákání nebo projetí na kole. Prostor dostanou rodiče s kočárky, senioři a seniorky i obří slepice. Kromě happeningu od 18 hodin se můžete těšit na celodenní program včetně cyklomalby, Běhu do kopce nebo garage sale.
Ulice Za Poříčskou branou u metra Florenc nepatří k úplně vyhledávaným lokalitám. Tentokrát se ale promění v příjemné místo k setkávání. Můžete se těšit na pestrou hudební produkci, dobroty k jídlu a pití, workshop pískové malby, práce s hrnčířským kruhem nebo na sousedský swap.
Snaha seznámit se s novými ukrajinskými sousedy a sousedkami a pomoci jim zapojit se do komunitního dění je i jedním z cílů letošního ročníku Zažít město jinak. Jak se k němu postavili v jednotlivých lokalitách? Reflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuze s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Ukrajinskou poezii si můžete poslechnout i v Jilské.
Na Krenovce vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a sousedů z Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině.
Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností Zažít město jinak je možné podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.
Kompletní program téměř 200 sousedských lokalit najdete na webu www.zazitmestojinak.cz/lokality.