Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze
17 září
Víkend
Zažít město jinak. Foto: archiv

Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze

17. 9. 2022
Na sobotu 17. září chystá spolek AutoMat se stovkami dobrovolných organizátorů slavnosti Zažít město jinak a pestrý program na míru každé zapojené ulici. Letos se s mottem „Bez zábran“ navíc snaží překonávat bariéry ve veřejném prostoru i ty v našich hlavách. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.

„Každá zapojená sousedská lokalita je úplně jiná. Odráží ducha místa i to, kdo se ujme organizace programu. Někde to je místní škola či hospoda, jinde umělecká skupina, aktivistický spolek nebo třeba farnost. Některá místa se stanou dějištěm většího pouličního festivalu, jinde je v plánu ,jen´ sousedský piknik nebo promítání,” sdělil hlavní koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich.

„Všechny ale spojuje to, že akce Zažít město jinak je otevřená každému – dětem, seniorům, lidem se zdravotním omezením a na okraji společnosti i našim sousedům a sousedkám z Ukrajiny a dalších zemí. To se odráží i v programu slavností, které chtějí bourat bariéry a předsudky mezi lidmi,“ dodává Tomáš Fridrich. 

Slavnosti v ulici Ve Smečkách odhalí, že se v ulici s nevalnou pověstí nachází řada zajímavých podniků a institucí, jako například tiskárna a knihovna pro nevidomé. Tam si čtení pomocí hmatu můžete vyzkoušet i vy.

Zapojí se kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním handicapem, a na programu bude také Živá knihovna. Slavnosti tentokrát rozehrají celou ulici a část programu se uskuteční venku na chodníku i na zpřístupněné terase nad Prahou.

Hned u Anděla začíná ulice Na Bělidle, kde centrum Elpida chystá workshop pletení ponožek, společné vaření polévky, lekce swingu nebo koncert tamního sboru. Své dvacáté narozeniny tak Elpida oslaví na ulici v bezprostřední blízkosti jednoho z nejfrekventovanějších míst Prahy.

Na Břevnově chtějí upozornit na to, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně pro život místních představuje ulice Bělohorská. Tato čtyřproudá ulice s tramvajovým pásem, která odděluje Břevnovský klášter od západní části Břevnova, přerušuje historickou osu Břevnovský klášter – usedlost Ladronka. Organizátoři plánují její společné překonání, přeběhnutí, přeskákání nebo projetí na kole. Prostor dostanou rodiče s kočárky, senioři a seniorky i obří slepice. Kromě happeningu od 18 hodin se můžete těšit na celodenní program včetně cyklomalby, Běhu do kopce nebo garage sale.

Ulice Za Poříčskou branou u metra Florenc nepatří k úplně vyhledávaným lokalitám. Tentokrát se ale promění v příjemné místo k setkávání. Můžete se těšit na pestrou hudební produkci, dobroty k jídlu a pití, workshop pískové malby, práce s hrnčířským kruhem nebo na sousedský swap.

Snaha seznámit se s novými ukrajinskými sousedy a sousedkami a pomoci jim zapojit se do komunitního dění je i jedním z cílů letošního ročníku Zažít město jinak. Jak se k němu postavili v jednotlivých lokalitách? Reflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuze s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Ukrajinskou poezii si můžete poslechnout i v Jilské.

Na Krenovce vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a sousedů z Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině.

Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností Zažít město jinak je možné podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.

Kompletní program téměř 200 sousedských lokalit najdete na webu www.zazitmestojinak.cz/lokality.


Autor: puc

Hřeje mě pohyb. Běží se na podporu obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii

Dnes v 09:48

Sportovně-charitativní akce Hřeje mě pohyb si na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy vybudovala již svou tradici. Letošní třetí pokračování odstartuje v neděli 2. dubna v 11 hodin.

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

Velikonoce na Kulaťáku ve znamení jara

Včera v 11:20

Návštěvníky potěší tradiční sortiment – beránci, mazance, jehněčí, uzené, bylinky, vajíčka slepiček z volného chovu, pomlázky, dekorace, vykrajovátka, pletené košíky a spousta jarních květin.

Pat a Mat odstartují venkovní sezonu v Galerii Harfa

29. března 2023 v 11:39

Oblíbení nešikové Pat a Mat se budou od dubna do října pravidelně objevovat v obchodním centru Galerie Harfa. S živými maskoty pohádkových postaviček se návštěvníci na Harfě setkají vždy jeden víkend v měsíci při programech plných soutěží a zábavy. První dubnový víkend odstartuje Pat a Mat...

Pašijová hra před Loretou

25. března 2023 v 07:09

V sobotu 29. dubna uvidíte na Loretánském náměstí Pašijovou hru.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

24. března 2023 v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Další články
Nahoru