Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze
17 září
Víkend
Zažít město jinak. Foto: archiv

Víkendový tip: Slavnosti Zažít město jinak lákají do řady lokalit po celé Praze

17. 9. 2022
Na sobotu 17. září chystá spolek AutoMat se stovkami dobrovolných organizátorů slavnosti Zažít město jinak a pestrý program na míru každé zapojené ulici. Letos se s mottem „Bez zábran“ navíc snaží překonávat bariéry ve veřejném prostoru i ty v našich hlavách. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.

„Každá zapojená sousedská lokalita je úplně jiná. Odráží ducha místa i to, kdo se ujme organizace programu. Někde to je místní škola či hospoda, jinde umělecká skupina, aktivistický spolek nebo třeba farnost. Některá místa se stanou dějištěm většího pouličního festivalu, jinde je v plánu ,jen´ sousedský piknik nebo promítání,” sdělil hlavní koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich.

„Všechny ale spojuje to, že akce Zažít město jinak je otevřená každému – dětem, seniorům, lidem se zdravotním omezením a na okraji společnosti i našim sousedům a sousedkám z Ukrajiny a dalších zemí. To se odráží i v programu slavností, které chtějí bourat bariéry a předsudky mezi lidmi,“ dodává Tomáš Fridrich. 

Slavnosti v ulici Ve Smečkách odhalí, že se v ulici s nevalnou pověstí nachází řada zajímavých podniků a institucí, jako například tiskárna a knihovna pro nevidomé. Tam si čtení pomocí hmatu můžete vyzkoušet i vy.

Zapojí se kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním handicapem, a na programu bude také Živá knihovna. Slavnosti tentokrát rozehrají celou ulici a část programu se uskuteční venku na chodníku i na zpřístupněné terase nad Prahou.

Hned u Anděla začíná ulice Na Bělidle, kde centrum Elpida chystá workshop pletení ponožek, společné vaření polévky, lekce swingu nebo koncert tamního sboru. Své dvacáté narozeniny tak Elpida oslaví na ulici v bezprostřední blízkosti jednoho z nejfrekventovanějších míst Prahy.

Na Břevnově chtějí upozornit na to, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně pro život místních představuje ulice Bělohorská. Tato čtyřproudá ulice s tramvajovým pásem, která odděluje Břevnovský klášter od západní části Břevnova, přerušuje historickou osu Břevnovský klášter – usedlost Ladronka. Organizátoři plánují její společné překonání, přeběhnutí, přeskákání nebo projetí na kole. Prostor dostanou rodiče s kočárky, senioři a seniorky i obří slepice. Kromě happeningu od 18 hodin se můžete těšit na celodenní program včetně cyklomalby, Běhu do kopce nebo garage sale.

Ulice Za Poříčskou branou u metra Florenc nepatří k úplně vyhledávaným lokalitám. Tentokrát se ale promění v příjemné místo k setkávání. Můžete se těšit na pestrou hudební produkci, dobroty k jídlu a pití, workshop pískové malby, práce s hrnčířským kruhem nebo na sousedský swap.

Snaha seznámit se s novými ukrajinskými sousedy a sousedkami a pomoci jim zapojit se do komunitního dění je i jedním z cílů letošního ročníku Zažít město jinak. Jak se k němu postavili v jednotlivých lokalitách? Reflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuze s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Ukrajinskou poezii si můžete poslechnout i v Jilské.

Na Krenovce vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a sousedů z Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině.

Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností Zažít město jinak je možné podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.

Kompletní program téměř 200 sousedských lokalit najdete na webu www.zazitmestojinak.cz/lokality.


Autor: puc

V sobotu se koná investiční konference, přednášet budou české investiční hvězdy

Včera v 19:23

V pražském Hotelu Fitzgerald proběhne 1. října konference zaměřená na investování, a to hned z několika různých pohledů. Na akci, kterou pořádá Value Club společně s generálním partnerem RoboMarkets, vystoupí přední čeští investoři a odborníci. Své know-how bude předávat například Daniel Gladiš...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Dětský klub a mateřské centrum Letnice slaví 10. narozeniny

Včera v 11:14

Letnice pod vedením neziskové organizace Kazimírka slaví 10 let a při této příležitosti připravila na 1. října od 13 hodin do 18 hodin zábavné odpoledne pro malé i velké.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

23. září 2022 v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

23. září 2022 v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

Další články
Nahoru