Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi
24 září
FestivalyVíkend
Svátek kutilů a vynálezců míří do Mladé Boleslavi. Foto: Maker Faire

Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi

24. 9. 2022
Maker Faire, svátek všech kutilů a vynálezců, míří už počtvrté do Mladé Boleslavi. V sobotu 24. září se v Pluhárně představí kolem tří desítek českých i zahraničních tvůrců. Hlavním tahákem letošního ročníku je Algorithmic Perfumery, první platforma na světě zaměřená na výrobu vůní, která je řízena umělou inteligencí. Kromě ní bude pro veřejnost připraven zajímavý program s mnoha instalacemi, tvůrčími dílnami či interaktivními workshopy, které dále zvýší povědomí například o 3D tisku, virtuální realitě nebo termovizi. 

Od 26. do 30. září bude přístupná otevřená dílna FabLab, která zájemcům umožní nahlédnout ještě více do tajů moderních technologií a nabídne jim možnost vyzkoušet si svou zručnost a um.

Festival Maker Faire, jehož hlavním partnerem v Mladé Boleslavi je Nadační fond ŠKODA AUTO, kombinuje moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Jeho podstata spočívá v propojení laické veřejnosti s odborníky. Děti i dospělí zažijí spoustu zábavy a získají cenné rady od zkušených makerů. Zájemci si navíc mohou vše vyzkoušet.

„Chceme ukázat možnosti, jak tvořit a objevovat, a to doma, nebo v rámci již existujících skupin či organizací. Snažíme se přispět k tomu, aby se zajímavé projekty dostaly z pokojíků, dílen a garáží na světlo světa,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Předcházející tři ročníky festivalu v Mladé Boleslavi ukázaly veřejnosti již několik takových unikátních projektů, které  vznikly u nás v regionu. Jsme rádi, že se každý rok zapojují noví tvůrci se svými nápady. Je skvělé tento rozvoj lokálních projektů sledovat a těšíme se, že i v tomto roce budeme inspirovat další nadšence,“ doplňuje.

Například prostřednictvím instalace Algorithmic Perfumery. Automatizované linky, která za pomoci umělé inteligence zcela ponoří návštěvníky do světa vůní. Ti navíc budou mít prostřednictvím workshopu možnost vyzkoušet si vše, co je spojené s tímto ojedinělým výrobním procesem.

„Zajímavá bude rovněž dráha, na které veřejnost bude moci zazávodit s pásovými bruskami. Chybět nebudou ani workshopy zaměřené například na výrobu neonů, programování nebo sváření,“ prozrazuje Vojtěch Kolařík, programový ředitel Maker Faire.

Pro tyto účely bude kromě Pluhárny návštěvníkům sloužit celá Havlíčkova ulice, která bude po dobu konání Maker Faire otevřena lidem a cyklistům.  Právě tam se také objeví i kamion EDU.LAB – mobilní edukativní laboratoř, která zábavnou formou seznamuje studenty s moderními technologiemi. Tento program je primárně určen pro žáky základních škol a středních škol, kterých jen letosnavštíví přes padesát v celé České republice.

V následujícím týdnu se Pluhárna promění v otevřenou dílnu FabLab, která nabídne dopolední program pro žáky středních škol, odpoledne pak workshopy pro rodiče a děti, nebo také tematické přednášky. „Tento týdenní program měl loni značný úspěch, a nás velmi těší pozorovat zapálené tatínky s dětmi, jak zde společně rozvíjí možná svůj první „makerský projekt“. Celé řadě námi prezentovaných aktivit můžeme díky těmto následným dílnám dodat dlouhodobý ráz,“ říká Vojtěch Kolařík.

Maker Faire se letos koná v celkem devíti městech po celé České republice. V květnu se za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO poprvé uskutečnil také v Rychnově nad Kněžnou, kde vyvolal velký ohlas místních komunit.


Autor: Alo

Strašidelný les

30. září 2022 ve 20:05

Co nás čeká v lese, když se setmí? Kdo vylézá z děr a křoví? Kdo se nebojí, tak může vyrazit v neděli 16. října na průzkum. Menší děti půjdou s rodiči, ty větší už vyrazí na start samotné. Podmínkou úspěšného splnění všech úkolů, bude baterka, kterou by měl mít každý...

Praha 9: (Ba)binec na druhou

30. září 2022 v 19:08

Bleší trh, second hand oblečení, hračky, sportovní potřeby, předměty všeho druhu, knížky, porcelán, interiérové doplňky.

Djelem, Djelem: Divadelní hra o migraci Romů do Velké Británie

30. září 2022 v 10:24

Romské rokycanské divadlo Trajo nabídne 8. října úspěšné představení Djelem, Djelem divákům v pražském divadle D21 od 18 hodin, vstupné je pro návštěvníky dobrovolné. Inscenace romského divadla Trajo z Rokycan, které vzniklo na podzim minulého roku v rámci projektu Gendaľipen organizace Slovo 21,...

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

V sobotu se koná investiční konference, přednášet budou české investiční hvězdy

26. září 2022 v 19:23

V pražském Hotelu Fitzgerald proběhne 1. října konference zaměřená na investování, a to hned z několika různých pohledů. Na akci, kterou pořádá Value Club společně s generálním partnerem RoboMarkets, vystoupí přední čeští investoři a odborníci. Své know-how bude předávat například Daniel Gladiš...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Další články
Nahoru