Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi
24 září
FestivalyVíkend
Svátek kutilů a vynálezců míří do Mladé Boleslavi. Foto: Maker Faire

Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi

24. 9. 2022
Maker Faire, svátek všech kutilů a vynálezců, míří už počtvrté do Mladé Boleslavi. V sobotu 24. září se v Pluhárně představí kolem tří desítek českých i zahraničních tvůrců. Hlavním tahákem letošního ročníku je Algorithmic Perfumery, první platforma na světě zaměřená na výrobu vůní, která je řízena umělou inteligencí. Kromě ní bude pro veřejnost připraven zajímavý program s mnoha instalacemi, tvůrčími dílnami či interaktivními workshopy, které dále zvýší povědomí například o 3D tisku, virtuální realitě nebo termovizi. 

Od 26. do 30. září bude přístupná otevřená dílna FabLab, která zájemcům umožní nahlédnout ještě více do tajů moderních technologií a nabídne jim možnost vyzkoušet si svou zručnost a um.

Festival Maker Faire, jehož hlavním partnerem v Mladé Boleslavi je Nadační fond ŠKODA AUTO, kombinuje moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Jeho podstata spočívá v propojení laické veřejnosti s odborníky. Děti i dospělí zažijí spoustu zábavy a získají cenné rady od zkušených makerů. Zájemci si navíc mohou vše vyzkoušet.

„Chceme ukázat možnosti, jak tvořit a objevovat, a to doma, nebo v rámci již existujících skupin či organizací. Snažíme se přispět k tomu, aby se zajímavé projekty dostaly z pokojíků, dílen a garáží na světlo světa,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Předcházející tři ročníky festivalu v Mladé Boleslavi ukázaly veřejnosti již několik takových unikátních projektů, které  vznikly u nás v regionu. Jsme rádi, že se každý rok zapojují noví tvůrci se svými nápady. Je skvělé tento rozvoj lokálních projektů sledovat a těšíme se, že i v tomto roce budeme inspirovat další nadšence,“ doplňuje.

Například prostřednictvím instalace Algorithmic Perfumery. Automatizované linky, která za pomoci umělé inteligence zcela ponoří návštěvníky do světa vůní. Ti navíc budou mít prostřednictvím workshopu možnost vyzkoušet si vše, co je spojené s tímto ojedinělým výrobním procesem.

„Zajímavá bude rovněž dráha, na které veřejnost bude moci zazávodit s pásovými bruskami. Chybět nebudou ani workshopy zaměřené například na výrobu neonů, programování nebo sváření,“ prozrazuje Vojtěch Kolařík, programový ředitel Maker Faire.

Pro tyto účely bude kromě Pluhárny návštěvníkům sloužit celá Havlíčkova ulice, která bude po dobu konání Maker Faire otevřena lidem a cyklistům.  Právě tam se také objeví i kamion EDU.LAB – mobilní edukativní laboratoř, která zábavnou formou seznamuje studenty s moderními technologiemi. Tento program je primárně určen pro žáky základních škol a středních škol, kterých jen letosnavštíví přes padesát v celé České republice.

V následujícím týdnu se Pluhárna promění v otevřenou dílnu FabLab, která nabídne dopolední program pro žáky středních škol, odpoledne pak workshopy pro rodiče a děti, nebo také tematické přednášky. „Tento týdenní program měl loni značný úspěch, a nás velmi těší pozorovat zapálené tatínky s dětmi, jak zde společně rozvíjí možná svůj první „makerský projekt“. Celé řadě námi prezentovaných aktivit můžeme díky těmto následným dílnám dodat dlouhodobý ráz,“ říká Vojtěch Kolařík.

Maker Faire se letos koná v celkem devíti městech po celé České republice. V květnu se za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO poprvé uskutečnil také v Rychnově nad Kněžnou, kde vyvolal velký ohlas místních komunit.


Autor: Alo

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Nedělní varhanní hudba

Včera v 07:56

V neděli 1. října můžete slyšet poslední z koncertů z cyklu Nedělní varhanní hudba.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

Praha 4: Street sports před Kongresovým centrem

23. září 2023 v 19:18

Praha 4 zve v neděli 24. září od 15 hodin na ukázky Street sports před Kongresovým centrem Praha u vchodu číslo 4.

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den hrdinů láká i na soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

22. září 2023 v 10:11

V rámci Dne hrdinů, který se bude konat v sobotu 23. září od 11 do 17 hodin na Výstavišti Praha, se uskuteční soutěž ve soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozidel. Soutěž bude probíhat mezi devátou a patnáctou hodinou

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Do Prahy 10 na Maňánu

22. září 2023 v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Další články
Nahoru