Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi
24 září
FestivalyVíkend
Svátek kutilů a vynálezců míří do Mladé Boleslavi. Foto: Maker Faire

Víkendový tip: Maker Faire míří do Mladé Boleslavi

24. 9. 2022
Maker Faire, svátek všech kutilů a vynálezců, míří už počtvrté do Mladé Boleslavi. V sobotu 24. září se v Pluhárně představí kolem tří desítek českých i zahraničních tvůrců. Hlavním tahákem letošního ročníku je Algorithmic Perfumery, první platforma na světě zaměřená na výrobu vůní, která je řízena umělou inteligencí. Kromě ní bude pro veřejnost připraven zajímavý program s mnoha instalacemi, tvůrčími dílnami či interaktivními workshopy, které dále zvýší povědomí například o 3D tisku, virtuální realitě nebo termovizi. 

Od 26. do 30. září bude přístupná otevřená dílna FabLab, která zájemcům umožní nahlédnout ještě více do tajů moderních technologií a nabídne jim možnost vyzkoušet si svou zručnost a um.

Festival Maker Faire, jehož hlavním partnerem v Mladé Boleslavi je Nadační fond ŠKODA AUTO, kombinuje moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Jeho podstata spočívá v propojení laické veřejnosti s odborníky. Děti i dospělí zažijí spoustu zábavy a získají cenné rady od zkušených makerů. Zájemci si navíc mohou vše vyzkoušet.

„Chceme ukázat možnosti, jak tvořit a objevovat, a to doma, nebo v rámci již existujících skupin či organizací. Snažíme se přispět k tomu, aby se zajímavé projekty dostaly z pokojíků, dílen a garáží na světlo světa,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Předcházející tři ročníky festivalu v Mladé Boleslavi ukázaly veřejnosti již několik takových unikátních projektů, které  vznikly u nás v regionu. Jsme rádi, že se každý rok zapojují noví tvůrci se svými nápady. Je skvělé tento rozvoj lokálních projektů sledovat a těšíme se, že i v tomto roce budeme inspirovat další nadšence,“ doplňuje.

Například prostřednictvím instalace Algorithmic Perfumery. Automatizované linky, která za pomoci umělé inteligence zcela ponoří návštěvníky do světa vůní. Ti navíc budou mít prostřednictvím workshopu možnost vyzkoušet si vše, co je spojené s tímto ojedinělým výrobním procesem.

„Zajímavá bude rovněž dráha, na které veřejnost bude moci zazávodit s pásovými bruskami. Chybět nebudou ani workshopy zaměřené například na výrobu neonů, programování nebo sváření,“ prozrazuje Vojtěch Kolařík, programový ředitel Maker Faire.

Pro tyto účely bude kromě Pluhárny návštěvníkům sloužit celá Havlíčkova ulice, která bude po dobu konání Maker Faire otevřena lidem a cyklistům.  Právě tam se také objeví i kamion EDU.LAB – mobilní edukativní laboratoř, která zábavnou formou seznamuje studenty s moderními technologiemi. Tento program je primárně určen pro žáky základních škol a středních škol, kterých jen letosnavštíví přes padesát v celé České republice.

V následujícím týdnu se Pluhárna promění v otevřenou dílnu FabLab, která nabídne dopolední program pro žáky středních škol, odpoledne pak workshopy pro rodiče a děti, nebo také tematické přednášky. „Tento týdenní program měl loni značný úspěch, a nás velmi těší pozorovat zapálené tatínky s dětmi, jak zde společně rozvíjí možná svůj první „makerský projekt“. Celé řadě námi prezentovaných aktivit můžeme díky těmto následným dílnám dodat dlouhodobý ráz,“ říká Vojtěch Kolařík.

Maker Faire se letos koná v celkem devíti městech po celé České republice. V květnu se za podpory Nadačního fondu ŠKODA AUTO poprvé uskutečnil také v Rychnově nad Kněžnou, kde vyvolal velký ohlas místních komunit.


Autor: Alo

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

Včera ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Pašijová hra před Loretou

Včera v 07:09

V sobotu 29. dubna uvidíte na Loretánském náměstí Pašijovou hru.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

24. března 2023 v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Cestování s dětmi FEST

22. března 2023 v 08:13

Festival pro ty, které láká cestování s dětmi, ale potřebují dodat kuráž od zkušených cestovatelských rodin známých ze sítí se koná 15. dubna v KC Unitaria. Připraveno je osm přednášek, panelová diskuze a den plný nápadů, plánování a inspirace. Děti se zabaví v dětském koutku a v připravených...

Další články
Nahoru