dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Víkend otevřených zahrad: Navštivte místo, kde vláda pořádá slavnosti a nahlédněte do podzemí
Brány zahrady Strakovy akademie, kde zasedá Vláda ČR, se naposledy návštěvníkům otevřely před třemi lety. Foto: vlada.cz

Víkend otevřených zahrad: Navštivte místo, kde vláda pořádá slavnosti a nahlédněte do podzemí

Víkend otevřených zahrad je akce, která vznikla ve Velké Británii a postupně se rozšířila do celé Evropy. Klade si za cíl otevírat běžně nepřístupné zahrady. Další ročník je již tento víkend. Do projektu se zapojují i letos pražské zahrady. Můžete se podívat například do zahrady Úřadu vlády, zahrad pod Pražským hradem, ale třeba i do přírodní, bíle kvetoucí zahrady u vily, či do zajímavých školních zahrad.

„V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady,“ informují organizátoři.

Víkend otevřených zahrad v Praze – 14. a 15. června

Zahrady pod Pražským hradem (Valdštejnská 14, 118 00 Praha 1)
Palácové zahrady pod Pražským hradem se rozkládají na jižním svahu hradčanského návrší a jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Komplex zahrnuje celkem pět zahrad – Ledeburskou, Malou a Velkou Pálffyovskou, Kolowratskou a Malou Fürstenberskou. Vznikly v průběhu 18. století, na jejich výzdobě se podíleli významní umělci doby českého baroka a raného klasicismu a množstvím teras, pavilonů, oranžerií a glorietů připomínají italské renesanční zahrady.

Do těchto zahrad se bude o víkendu platit standardní vstupné 80 korun (snížené padesát korun). V ceně je doprovodný program. Ten zahrnuje komentované prohlídky od 10:30,13:30, 15:00 hod. Dále bude možno nahlédnout do podzemí zahrad a také se seznámit se závlahovým systémem zahrad. Pod katalpami (dolní vstup do zahrady) budou promítány historické dokumenty o zahradách a film Adéla ještě nevečeřela, který se zde natáčel.

Úřad vlády České republiky (Nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1)
Zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945. V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a v průběhu roku je veřejnosti uzavřena. V sobotu a neděli bude přístupná od 10 do 17 hodin.

V rámci víkendu budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si v zahradě instalovanou výstavu velkoformátových fotografií připomínající výročí 10 let členství České republiky v Evropské unii.

Farní zahrada Břevnovského kláštera (Markétská 1/28, Praha 6)
Areál zahrad Břevnovského kláštera se sady, oranžerií a rehabilitovanou částí zahrady lze nasvítit po oba víkendové dny od sedmi do dvaceti hodin. V oranžérii bude galerie současného umění a od 10, 14 a 16 hodin se uskuteční prohlídky kláštera.

Zahrada cukrárny Alchymista (Jana Zajíce 7, Praha 7)
Součástí retro cukrárny a kavárny Alchymista na Letné je romantická zahrada ve vnitrobloku, která je zároveň součástí galerijní expozice pro exteriérové artefakty. Část zahrady s jezírkem a rybami je určena i pro posezení s konzumací pro hosty kavárny Alchymista. Galerii, cukrárnu a zahradu založila výtvarnice Kateřina Ebelová. Otevřeno je od 10:30 do 21:30.

Zahrada Logopedické škola – Don Bosco – Zažij vzdělání jinak (Lešenská 548, Praha 8)
Zahrada u internátu logopedické základní školy Don Bosco s herními, relaxačními a didaktickými prvky, napomáhající v logopedické terapii. Zahrada bude pro veřejnost otevřena v sobotu 14. června od 14 do 18 hodin. Doprovodné akce: logopedická poradna, sportovní aktivity, opékání vlastních buřtů, zpívání s Dášou.

Zahrada Fakultní MŠ při PedF UK (Na Výšinách, Praha 7)
Zahrada mateřské školy je pár desítek metrů od cukrárny Alchymista. Právě probíhá proměnou z běžné školkové zahrady na přírodě blízkou zelenou oázu uprostřed rušné pražské čtvrti, to vše za pomoci Nadace Proměny a za účasti rodičů. Přijďte se podívat na to, co se v rámci Nekonečného příběhu, jak se projekt jmenuje, již podařilo proměnit za použití minima finančních prostředků, ale zato s účastí aktivní komunity. Prezentována zde bude i budoucí podoba přírodní zahrady. Pro děti budou připraveny drobné výtvarné workshopy spojené se zahradou a její proměnou.

Přírodní zahrada Zázemí v Písnici (K Mejtu 200/22, Praha – Písnice)
Soukromá, městská, rodinná zahrada Zázemí v Praze-Písnici byla založena prarodiči současné uživatelky ve 30. letech 20. století. Tehdy místo ještě leželo ve venkovském prostředí, vně hranic Prahy. Zahrada prošla několika výraznějšími proměnami. Důsledně přírodní zahradu se snahou o příjemné estetické působení buduje uživatelka zhruba od roku 2001. Zahrada je víceúčelová, slouží pro rekreaci fyzickou i duševní a zároveň pro doplňkové pěstování bylin, ovoce a zeleniny. Na části rodinného domu v zahradě je extenzivní zelená střecha, která byla po prvním osazení sukulenty ponechaná přirozenému vývoji. Komentované prohlídky zahrady budou probíhat v sobotu od 14 do 17 hodin.

Vila Sněženka (K Belvederu 951, Praha 5)
Přírodní zahrada, kde většina květin rozkvétá v bílé barvě, získala ocenění Zahrada roku 2012 od Svazu zakládání a údržby zeleně. Otevřena bude po oba víkendové dny od 11 do 16 hodin.

Základní škola Járy Cimrmana Lysolaje (Žákovská 164/3, Praha – Lysolaje)
Zahrada s členitým reliéfem vhodným pro různé aktivity dětí. Dále je zde množství biotopů, například vodní (jezírko s rybami, žábami, vodními rostlinami, napájené dešťovkou), keřový, k úkrytu ptactva i dětí, suchá zídka pro ještěrky, střevlíky a jiné živočichy. Zajímavé jsou stavbičky z živého vrbového proutí – iglú, tunýlek a altán. Nechybí ani divočina s jedlými dřevinami, loukou, broukovištěm a ptačími budkami. Majestátní atmosféru utváří množství vzrostlých stromů, dominuje nádherný buk. V užitkové zahradě jsou zakládány čtverečkové záhonky a pěstovány i netradiční plodiny. Zahrada bude otevřena v sobotu od 10 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin.

Zámecké zahradnictví Ctěnice (Praha – Vinoř)
V těchto místech se zahradničí již déle než 500 let. Najdete zde štěpnici, vinici a zejména květnici se sbírkami vytrvalých zahradních květin, vzorovými záhony a maloobchodní školkou nabízející 2000 druhů trvalek zde vypěstovaných. V areálu zahradnictví se můžete seznámit s celým procesem vzniku zahradní půdy, množením a pěstováním trvalek. Nástěnka u vchodu podá komplexní informace k orientaci, historii i současnosti objektu. V sobotu budou probíhat komentované prohlídky v 11, 14 a 16 hodin.


Další články
Nahoru