dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražský život

Víkend na Jiřáku: Dny slovinské gastronomie a kultury

V pátek a v sobotu bude náměstí Jiřího z Poděbrad připomínat jednu z čtvrtí Lublaně, hlavního města Slovinska. Stánky budou nabízet slovinské farmářské speciality, na náměstí se představí turistické atrakce této země a vystoupí zde slovinská kapela, která připomene folklór daného regionu. 

Akce Dny slovinské kultury a gastronomie, kterou pořádá městská část Praha 3 společně se slovinským velvyslanectvím v Praze, se koná při příležitosti 85. výročí zahájení výstavby kostela Nejsvětějšího Srdce Páně od slovinského architekta Josipa Plečnika.

V pátek 20. června se náměstí Jiřího z Poděbrad otevře všem milovníkům slovinské kultury a gastronomie. Od 10 hodin zde budou prodejci nabízet čerstvé ovoce, zeleninu a voňavé pečivo, nebudou chybět ani tradiční slovinské speciality. Ty jsou silně ovlivněny kuchyněmi okolních zemí, se kterými Slovinsko sousedí – Itálií, Rakouskem a Maďarskem. A tak se s největší pravděpodobností návštěvníci dočkají chlebu zvaného „kruh“, smaženého sýru „ocvrti sir“, čerstvých salátů nebo i maďarského guláše. Základem hlavních jídel je ale v drtivé většině maso – vepřové „svinjina“, telecí „teletina“ a hovězí „govedina“.
Nebude chybět ani zajímavá hudební produkce.

Svoje umění předvedou Slovinci Same Babe a tuzemský objev PRagueMatigue.

Počítá se i s prohlídkou kostela Nejsvětějšího Srdce Páně (20. 6. v 16 a 19 hodin, 21. 6. v 11, 15 a 19 hodin). V nově otevřeném Infocentru Prahy 3 se bude v pátek (od 18.30 hodin) a v sobotu (od 13.00 a 18.30 hodin) promítat Fabianiho film Plečnik, který připomene slavného architekta, který vystavěl monumentální chrám na náměstí Jiřího z Poděbrad. V informačním centru bude také v pátek od 17.30 hodin slavnostně zahájena výstava Slovenia – Evropa v malém.


Další články
Nahoru