dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Víkend last minute zdarma: v expozicích Národní galerie neplatíte za vstup
Ve Veletržním paláci si lze zdarma prohlédnout moderní a současné umění. Zdroj: ngprague.cz

Víkend last minute zdarma: v expozicích Národní galerie neplatíte za vstup

Národní galerie v Praze slaví tento víkend 218. výročí založení své předchůdkyně – Společnosti vlasteneckých přátel umění. Dnes a zítra v rámci oslav připravila pro návštěvníky vstup zdarma do svých expozic.

Dějiny Národní galerie v Praze se začaly psát 5. února 1796, kdy se skupinka významných představitelů patrioticky zaměřené české šlechty, společně s několika vzdělanci z řad osvícenského měšťanstva, rozhodla, řečeno dobovou terminologií, pozdvihnout upadlý umělecký vkus domácí veřejnosti. Korporace, nazvaná Společnost vlasteneckých přátel umění, pak založila dvě významné instituce, které Praha postrádala: Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu.

Kam můžete během tohoto víkendu zajít a jaké expozice zdarma navštívit? Do Kláštera sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě), Šternberského paláce (Evropské umění od antiky do závěru baroka), paláce Kinských (Umění Asie a starověkého Středomoří) a Konírny paláce Kinských, Veletržního paláce (Umění 20. a 21. století), Schwarzenberského palác (Baroko v Čechách), Salmovského paláce a Valdštejnské jízdárny, která je součástí sídla Senátu a je dlouhodobě pronajatá pro konání výstav Národní galerie v Praze.

Aktuálně Národní galerie v Praze pořádá deset výstav. Návštěvníci mají tento víkend poslední příležitost navštívit výstavu „CM 863. Sv. Cyril a Metoděj. Dějiny – tradice – úcta“, která končí v neděli 2. února v Anežském klášteře a unikátní možnost spatřit impozantní soubor archeologických nálezů z období Velké Moravy a význačná díla mapující cyrilometodějskou úctu od středověku po 21. století. Řada vystavených děl je veřejnosti presentována velmi zřídka, či zcela poprvé.

Národní galerie návštěvníkům prodlouží v tyto dva poslední dny výstavy CM 863 otevírací dobu do 20 hodin. Vstup zdarma se ve Veletržním paláci netýká výstavy Slovanská epopej, kterou pořádá Galerie hlavního města prahy. Zde bude vstupné běžné.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru