dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Vietnamci budou protestovat před čínskou ambasádou. Vadí jim ekologická katastrofa
Čínská ambasáda v Praze. Foto: Krokodyl / Wikimedia Commons

Vietnamci budou protestovat před čínskou ambasádou. Vadí jim ekologická katastrofa

V pátek 29. dubna budou Vietnamci od 14 hodin protestovat před čínskou ambasádou, která sídlí v ulici Pelléova v Praze 6. Důvod? Vadí jim umístění čínské vrtné ropné plošiny HD 981 ve výsostných vodách Vietnamu. „Vietnamci žijící u nás jsou tímto ekologickým zločinem čínské chemičky Formosa velmi pobouřeni. V protestu je, tak jako v minulosti, opět podpoříme,“ uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti (ČVS) Marcel Winter.

„Čínská chemička Formosa, která si pronajala k podnikání na 70 let vietnamský ostrov, stálým vypouštěním toxických chemikálii do Jihočínského moře způsobila obrovskou ekologickou havárii i veliké škody na pobřeží čtyř vietnamských provincií. Ekologové oznámili, že Formosa stále vypouští potrubím toxické chemikálie do moře a tím již otrávila miliony mořských ryb, ale také tisíce mořských ptáků, kteří tyto ryby loví a konzumují,“ uvedla ČVS v tiskové zprávě.  

„Tisíce Vietnamců se v nemocnicích léčí z otravy po požití vylovených ryb, neboť nevěděli, že jsou otrávené. Z hotelů a penzionů u nádherných vietnamských písčitých mořských pláží, posetých nyní tisíci vyplavenými mrtvými rybami, rychle odjíždějí turisté z celého světa a tak Vietnamu vznikají další velké škody, které tento čínský ekologický zločin zavinil,“ napsala ČVS ve zprávě.

Čína si činí nárok na skoro celou oblast Jihočínského moře. Před dvěma lety vztyčila ropnou plošinu HD 981 pod ochranu flotily vojenských a civilních lodí. Od počátku to bylo především ze strany Vietnamu považováno za provokativní krok.


Další články
Nahoru