dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Videomapping na Rudolfinu představí příběh nemocné holčičky, Petřínská rozhledna zezlátne
Rudolfinum v noci. Foto: Marcin Szala / Wikimedia Commons

Videomapping na Rudolfinu představí příběh nemocné holčičky, Petřínská rozhledna zezlátne

V neděli 15. února proběhne od 14 hodin na náměstí Jana Palacha zábavně-naučný happening u příležitosti I. ročníku Dne dětské onkologie v České republice. Akce má za cíl přiblížit veřejnosti problematiku dětské onkologie, vzdát hold všem bývalým i současným onkologicky nemocným dětským pacientům a dá vzpomenout na ty, jež onemocnění bohužel podlehli. Hlavním bodem programu bude videomapping umělecké skupiny 3dsense, který se poprvé bude promítat na budovu Rudolfina, sídla České filharmonie.

V rámci programu nedělního odpoledne proběhnou taneční vystoupení, autogramiáda známých osobností, tvořivé dílny, škola kódování či interaktivní hry. V rámci naučné části se uskuteční odborná beseda na téma dětské onkologie s lékaři z Kliniky dětské onkologie a hematologie FN Motol a bývalými pacienty. Součástí programu budou také informační vizualizace a výstava Můj nový život, která zachycuje onkologicky nemocné pacienty v průběhu léčby i po ní.

Tématem videomappingového představení je dětský fantazijní svět holčičky, která prochází onkologickou léčbou. Hlavní hrdinka prochází pocity strachu a neschopnosti bojovat bez cizí pomoci. Přichází o kamarády, o podporu svého okolí, o svůj starý zažitý svět a vše, co k němu patří. Zlom nastává ve chvíli, kdy do příběhu vstoupí léčba – agresivní a vyčerpávající, která ale také přináší šanci na život a uzdravení. Vůbec poprvé, kdy bude velmi náročné téma dětského onkologického onemocnění ztvárněno podobnou uměleckou formou.

„Velká většina z nás chápe problematiku dětské onkologie se značnými předsudky a odmítáním. Právě s tímto faktem chceme bojovat. Naší snahou je přiblížit veřejnosti naše pacienty takové, jací skutečnou jsou. Jako statečné děti, které sice mají jednu velkou životní starost navíc, ale přesto se stále radují, hrají, mají své sny a představy a do budoucna hledí s neuvěřitelnou nadějí,“ říká Lucie Cingrošová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol a členka rodičovského sdružení Haima, které happening pořádá.

Videomappingové představení se před budovou pražského Rudolfina uskuteční celkem třikrát. Poprvé od 18, poté od 19 a naposledy od 20 hodin. Jako součást poslední projekce bude slavnostně rozsvícena petřínská rozhledna ve zlaté barvě, což je celosvětový symbol boje s dětským onkologickým onemocněním.

Videomapping bude unikátní nejen svým tématem, ale také provedením. Vůbec poprvé se uskuteční podobná projekce na budovu sídla České filharmonie. Představení bude mít přesah do reálného světa, jelikož součástí performance je také vystoupení herečky Marie Tučkové v roli hlavní hrdinky a její kostým, světelně synchronizovaný s projekcí a hudbou.

Studio 3dsense spolupracovalo na scénáři s maminkou chlapečka vyléčeného ze zhoubného nádoru, která umožnila autorům nahlédnout problematiku zblízka a z osobní zkušenosti rodiče malého pacienta.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru