Dnes Sobota - polojasno 19°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 16°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Více pacientů k nám už nevozte, žádá Bulovka a některé další nemocnice. Ministerstvo zvažuje vídeňský model
Kam s ním? Posádka pražské zdravotnické záchranné služby při transportu pacienta. Ilustrační foto: ZZSHMP

Více pacientů k nám už nevozte, žádá Bulovka a některé další nemocnice. Ministerstvo zvažuje vídeňský model

Některé pražské nemocnice hořekují na tím, že už nezvládají stále rostoucí počet pacientů, které přiváží vozy záchranné služby. Lidé se někdy dostávají k potřebné péči až o desítky minut později. Ministerstvo zdravotnictví proto začalo s řediteli nemocnic a vedením pražské záchranky jednat. Zvažuje se několik variant řešení. Mezi nimi i takzvaný vídeňský model, podle kterého by každý den v týdnu byla určena jiná nemocnice pro příjem pacientů, které z kapacitních důvodů již ostatní nemocnice nezvládaly ošetřit.

Pražská i středočeská záchranka (ZZS) nedávno zveřejnily statistiku příjezdů sanitních vozů do Nemocnice na Bulovce v letech 2013 až 2019. Z ní vyplývá, že každý rok se počet zvyšuje, loni to už bylo dohromady téměř 29 000 příjezdů od obou záchranek.

„To je v průměru 80 příjezdů vozů denně. V tomto ohledu byla naše nemocnice opakovaně nejvytíženějším zdravotnickým zařízením v České republice. Na severu Prahy je tak posledním záchytným bodem poté, co v posledních letech mnohá zařízení omezila či ukončila příjem těchto pacientů. V tohoto vývoje jsme již za hranou své kapacity a schopnosti pacienty přivezené ZZS ošetřit. Pokud budou pacienti častěji převáženi do dalších nemocnic, k potřebné zdravotní péči se tak dostanou o desítky minut až hodiny dříve,“ uvedla nemocnice na svém facebookovém profilu v komentáři k uveřejněné statistice.prijezdy-vozu-zzs-bulovka „Pacienti v přímém ohrožení života jsou samozřejmě vždy ošetřeni hned, těch se to netýká, mají vždy přednost. Nicméně ostatní, kteří také mohou být v závažném stavu, musí po vyčerpání kapacity nemocnice často čekat i mnoho hodin, protože se všichni lékaři v daný moment věnují jiným pacientům,“ upřesnil ředitel Nemocnice Na Bulovce Jana Kvaček.

Nemocnice, která má zaplněna všechna volná lůžka a kde všichni lékaři se v daný moment věnují jiným pacientům,  podle něj zkrátka nemůže v následující hodině přijmout několik dalších vozů ZZS. Není to bezpečné, řekl. 

Kapacitní problém má i Thomayerova nemocnice na jihu Prahy. „Problém s vysokým nárůstem pacientů, který dlouhodobě převyšuje naše kapacity, vnímáme jako zásadní. Je důležité uvést, že naše nemocnice má jednu z největších spádových oblastí mezi pražskými zařízeními, která čítá na přibližně 500 tisíc obyvatel z Prahy 4 a z části ze Středočeského kraje včetně pacientů z okolních nových satelitních městeček. Zde tak neustále narážíme na naše personální a technické limity, které už jsou na svém maximu. Navíc ze Středočeského kraje nám velmi často vozí pacienty se závažnými zdravotními problémy, které bohužel v jiných zařízeních těžko sami ošetří,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Podle náměstka pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice v Motole Martina Holcáta mají stejný problém i ostatní velké pražské nemocnice. „Je otázkou schopnosti managementu nemocnice a lékařů jejich urgentních příjmů i jednotlivých klinik a oddělení, jak tento přetlak řeší. Příčinou je hlavně nedostatek sester a zavírání postelí nebo celých oddělení jak v nemocnicích Středočeského kraje, tak v Praze. V některých odbornostech, například plicní, traumatologie, interna, onkologie nebo metabolická péče, to je vážný problém, někdy jsme za hranou kapacity,“ uvedl.

Kvůli neutěšenému stavu začali za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví jednat ředitelé všech pražských nemocnic a ředitelé středočeské i pražské záchranky. Letos se uskutečnila již dvě jednání.

Aktuálně došlo k dohodě, že mimo dopravní špičku část pacientů, kteří by byli podle dosavadní praxe odvezeni na Bulovku, zamíří rovnou do jiných nemocnic. Celkově to bude přibližně 5 000 pacientů ročně.

„Přesměrování 10 až 15 vozů zdravotnické záchranné služby denně do jiných nemocnic se ukazuje jako možné, významně pomáhají především kolegové v Nemocnici Pod Petřínem, část záchranek převezme také Nemocnice Na Františku a Ústřední vojenská nemocnice,“ sdělil ředitel Kvaček.

zzhmp-nahled Cílem je však najít systémové řešení pro všechna pražská zařízení. „Vedeme jednání s nemocnicemi, které jsou méně exponované příjezdům pacientům od zdravotnické záchranné služby tak, aby navýšily své kapacity. Zdravotnická záchranná služba je schopna v některých případech tyto kapacity využít, což pomůže nejexponovanějším nemocnicím. Ve hře je také takzvaný vídeňský model, podle kterého by v každý den byla určena konkrétní nemocnice, která by byla připravena převzít další pacienty v případě přetížení některé z ostatních nemocnic. V daný den by měla posílené služby a připravena lůžka,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

S touto myšlenkou přišla pražská zdravotnická záchranná služba. „Tento návrh jsme předložili jako dočasný a jsme připraveni se podle našich možností podílet na hledání systémového a dlouhodobého řešení ve prospěch našich pacientů, které bude vyhovovat i nemocnicím,“ uvedla tisková mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. V úhradové vyhlášce pro letošní rok je také bonifikace 1 000 korun pro nemocnice za přijetí pacienta od zdravotnické záchranné služby.

prazska-zachranka-nahled Jedním z pozitivních výstupů dosavadních jednání je podle Povolné z ministerstva shoda na výkladu Zákona o zdravotnické záchranné službě, ze kterého vyplývá, že záchranka nemusí nutně vozit pacienty do geograficky nejbližší nemocnice, ale pokud je to účelné z hlediska zajištění návaznosti péče, může vézt pacienta do té nemocnice, která je v daný čas nejlépe připravena se o daného pacienta postarat. „Na přijetí dalších opatření pracujeme,“ dodala.

Pražská záchranka si kvůli kapacitním problémům některých vytížených nemocnic zvládat zvyšující se počty pacientů nechala u Ministerstva zdravotnictví udělat výklad části zmíněného zákona. Z něj vyplývá, že pokud nemocnice není schopna kvůli vytíženosti pacientům poskytnout i následnou navazující péči, je možné transportovat pacienty do jiných zdravotnických zařízení.

„Vzniklá situace je zejména pro naše posádky v terénu a dispečery zdravotnického operačního středisku komplikovaná, nicméně naši pacienti nejsou jakkoliv ohroženi. Případný stop stav se netýká pacientů v přímém ohrožení života,“ sdělila mluvčí záchranky Poštová.

Podle ředitele Nemocnice Na Bulovce Jana Kvačka by ke zlepšení situace mohlo ve střednědobém horizontu pomoci otevření lůžkových kapacit v pražských nemocnicích, které byly uzavřeny v důsledku nedostatku zdravotních sester. Především se podle něj jedná o lůžka na interních a chirurgických klinikách. „Zároveň Středočeský kraj potřebuje stabilizovat nemocnice na jeho území, které často přestávají vozy záchranné služby akceptovat,“ dodal.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru