Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Více než dvouletá rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad začíná výstavbou výtahů
Dělníci začali v parku vedle kostela podél Vinohradské třídy sbírat ornici. Foto: Aneta Řehková / DPP

Více než dvouletá rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad začíná výstavbou výtahů

Ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad dnes začala kompletní rekonstrukce, při které vzniknou nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, dopravní podnik (DPP) vymění eskalátory a opraveny budou průsaky a další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců zcela uzavřená. Novinářům to řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. Oprava vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024.

Jiřího z Poděbrad se po rekonstrukci stane 47. plně bezbariérovou stanicí pražského metra. Zhotovitelem je „Společnost Jiřího z Poděbrad“ ve složení STRABAG a AŽD Praha. Předpokládané stavební náklady na revitalizace stanice jsou 1,29 miliardy korun.

Práce na revitalizaci stanice metra Jiřího z Poděbrad budou nejdříve probíhat v parku na samotném náměstí Jiřího z Poděbrad mezi kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně a Vinohradskou ulicí. Po zřízení staveniště a skrývce ornice bude na místě probíhat archeologický průzkum.

Současně s ním začne zhotovitel s hloubením těžní a montážní šachty, ve které bude později osazena první dvojice výtahů. Ze dna šachty v hloubce 31 metrů budou práce pokračovat ražbou necelých 60 metrů dlouhé přestupní chodby nad samotný strop nástupiště.

Z tohoto místa bude nutné vyhloubit další, 19metrovou šachtu, ve které bude druhá dvojice výtahů. Celková hloubka šachet a štol bude více zhruba 50 metrů pod povrchem náměstí.

Dvojice výtahů spojující nástupiště a přestupní chodbu bude umístěna v čele stanice, tj. na opačné straně, než jsou eskalátory. Horní stanice výtahů bude umístěna v parku vedle chodníku ve Vinohradské ulici, naproti stávající tramvajové zastávce Jiřího z Poděbrad směr centrum.

„Tři různé akce jsme spojili do jedné a uděláme vše najednou – postavíme nové výtahy, vyměníme eskalátory, opravíme a zrevitalizujeme stanici i její vestibul. S plánovanou rekonstrukcí Vinohradské ulice počítáme také s bezbariérovým okolím stanice a tramvajových zastávek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„V Praze 3 máme tři stanice metra a doposud není žádná z nich bezbariérová. Vím, že tohle je věc, která zajímá nejen cestující s handicapem, ale také rodiče s kočárky a řadu dalších skupin, pro které je cesta po eskalátoru nepříjemná či dokonce nemožná. Nový výtah je proto vítanou změnou,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

„Většina prací na Jiřího z Poděbrad bude probíhat v neveřejných částech stanice, jako například výměna vzduchotechniky, kabelových rozvodů, výstavba výtahů. Na cestující to bude mít minimální dopad pouze v podobě lokálních záborů ve veřejné části či na samotném náměstí. Jakmile se bude blížit prorážka do stanice, začneme současně s výměnou eskalátorů. Na nezbytnou dobu 10 měsíců ale budeme muset stanici uzavřít, vlaky ji budou pouze projíždět. Podle aktuálního harmonogramu by to mělo být od ledna do října 2023. Bude ale záležet na geologické situaci, jak rychle budeme moci postupovat s ražbami a jestli budeme moci používat trhací práce,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Kromě stavby výtahů a výměny stávajících eskalátorů za nové čeká Jiřího z Poděbrad rozsáhlá revitalizace. DPP opraví průsaky v celém rozsahu stanice, poškozené části obkladů a dlažby, kompletně vymění veškerou vzduchotechniku a kabelové rozvody a odstraní stávající přístřešky.

Stanice i její vestibul dostanou nové, úspornější LED osvětlení, které nahradí stávající. DPP zde osadí nový jednotný systém umožňující dálkové řízení a monitorování osvětlení metra.

„Zhruba za měsíc dokončíme modernizaci vestibulu Anděl – Na Knížecí a otevřeme jej pro cestující, a ještě letos bychom chtěli začít s výměnou stropní desky a revitalizací vestibulu stanice metra Florenc. Kromě toho intenzivně pracujeme v projektové přípravě na bezbariérové zpřístupnění a modernizaci dalších stanic, nejdále jsme v této chvíli se stanicemi Flora a Českomoravská. Projektanti připravují bezbariérové zpřístupnění i pro stanice Křižíkova a Malostranská, a v neposlední řadě novou 62. stanici metra Depo Zličín,“ dodal Witowski.


Autor: red

V lokalitách Baby a Liboce budou zóny placeného stání

Včera v 11:56

V pondělí 15. listopadu spouští hl. m. Praha zóny placeného stání v Praze 6 v lokalitách Baba a Liboc. Na nich mohou bez omezení parkovat pouze řidiči s platným parkovacím oprávněním. K jeho získání je třeba občanský průkaz, kde je uvedeno místo trvalého pobytu v Praze 6, a velký technický průkaz...

Začala oprava opěrné zdi a sanace svahu v Komořanské ulici

19. října 2021 v 08:40

Technická správa komunikací (TSK) naváže na přípravné práce, které probíhaly během září, a začne od úterý 19. října s opravou opěrné zdi včetně sanace nestabilního svahu u komunikace Komořanská.

Bubenečský tunel bude jednu noc uzavřen

14. října 2021 v 06:30

Ve čtvrtek 14. říjne ve 23 hodin dojde k uzavření Bubenečského tunelu. Uzavírka potrvá do pátku 15. října do 5 hodin.

V Argentinské bude omezen provoz

12. října 2021 v 08:41

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 13. října opravu vozovky v Argentinské, v úseku Bubenského nábřeží – Kouteckého.

Tunel Mrázovka bude jednu noc uzavřen

12. října 2021 v 07:26

Z důvodu pravidelné údržby, mytí kamer a kontroly technologie bude tunel Mrázovka uzavřen od středy 13. října od 23 hodin do čtvrtka 14. října do 5 hodin.

Další články
Nahoru