Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Více než dvouletá rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad začíná výstavbou výtahů
Dělníci začali v parku vedle kostela podél Vinohradské třídy sbírat ornici. Foto: Aneta Řehková / DPP

Více než dvouletá rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad začíná výstavbou výtahů

Ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad dnes začala kompletní rekonstrukce, při které vzniknou nové výtahy pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, dopravní podnik (DPP) vymění eskalátory a opraveny budou průsaky a další části stanice. Oprava potrvá přes dva roky a od ledna 2023 bude stanice na deset měsíců zcela uzavřená. Novinářům to řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. Oprava vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024.

Jiřího z Poděbrad se po rekonstrukci stane 47. plně bezbariérovou stanicí pražského metra. Zhotovitelem je „Společnost Jiřího z Poděbrad“ ve složení STRABAG a AŽD Praha. Předpokládané stavební náklady na revitalizaci stanice jsou 1,29 miliardy korun.

Práce na revitalizaci stanice metra Jiřího z Poděbrad budou nejdříve probíhat v parku na samotném náměstí Jiřího z Poděbrad mezi kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně a Vinohradskou ulicí. Po zřízení staveniště a skrývce ornice bude na místě probíhat archeologický průzkum.

Současně s ním začne zhotovitel s hloubením těžní a montážní šachty, ve které bude později osazena první dvojice výtahů. Ze dna šachty v hloubce 31 metrů budou práce pokračovat ražbou necelých 60 metrů dlouhé přestupní chodby nad samotný strop nástupiště.

Z tohoto místa bude nutné vyhloubit další, 19metrovou šachtu, ve které bude druhá dvojice výtahů. Celková hloubka šachet a štol bude více zhruba 50 metrů pod povrchem náměstí.

Dvojice výtahů spojující nástupiště a přestupní chodbu bude umístěna v čele stanice, tj. na opačné straně, než jsou eskalátory. Horní stanice výtahů bude umístěna v parku vedle chodníku ve Vinohradské ulici, naproti stávající tramvajové zastávce Jiřího z Poděbrad směr centrum.

„Tři různé akce jsme spojili do jedné a uděláme vše najednou – postavíme nové výtahy, vyměníme eskalátory, opravíme a zrevitalizujeme stanici i její vestibul. S plánovanou rekonstrukcí Vinohradské ulice počítáme také s bezbariérovým okolím stanice a tramvajových zastávek,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„V Praze 3 máme tři stanice metra a doposud není žádná z nich bezbariérová. Vím, že tohle je věc, která zajímá nejen cestující s handicapem, ale také rodiče s kočárky a řadu dalších skupin, pro které je cesta po eskalátoru nepříjemná či dokonce nemožná. Nový výtah je proto vítanou změnou,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

„Většina prací na Jiřího z Poděbrad bude probíhat v neveřejných částech stanice, jako například výměna vzduchotechniky, kabelových rozvodů, výstavba výtahů. Na cestující to bude mít minimální dopad pouze v podobě lokálních záborů ve veřejné části či na samotném náměstí. Jakmile se bude blížit prorážka do stanice, začneme současně s výměnou eskalátorů. Na nezbytnou dobu 10 měsíců ale budeme muset stanici uzavřít, vlaky ji budou pouze projíždět. Podle aktuálního harmonogramu by to mělo být od ledna do října 2023. Bude ale záležet na geologické situaci, jak rychle budeme moci postupovat s ražbami a jestli budeme moci používat trhací práce,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Kromě stavby výtahů a výměny stávajících eskalátorů za nové čeká Jiřího z Poděbrad rozsáhlá revitalizace. DPP opraví průsaky v celém rozsahu stanice, poškozené části obkladů a dlažby, kompletně vymění veškerou vzduchotechniku a kabelové rozvody a odstraní stávající přístřešky.

Stanice i její vestibul dostanou nové, úspornější LED osvětlení, které nahradí stávající. DPP zde osadí nový jednotný systém umožňující dálkové řízení a monitorování osvětlení metra.

„Zhruba za měsíc dokončíme modernizaci vestibulu Anděl – Na Knížecí a otevřeme jej pro cestující, a ještě letos bychom chtěli začít s výměnou stropní desky a revitalizací vestibulu stanice metra Florenc. Kromě toho intenzivně pracujeme v projektové přípravě na bezbariérové zpřístupnění a modernizaci dalších stanic, nejdále jsme v této chvíli se stanicemi Flora a Českomoravská. Projektanti připravují bezbariérové zpřístupnění i pro stanice Křižíkova a Malostranská, a v neposlední řadě novou 62. stanici metra Depo Zličín,“ dodal Witowski.


Autor: red

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru