Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Více než dvěma stovkám uprchlíků pomohla Praha přesunout se do Velké Británie
Ukrajinští uprchlíci v Praze. Foto: Jan Puci

Více než dvěma stovkám uprchlíků pomohla Praha přesunout se do Velké Británie

Agentura „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“, která ukončila svůj pilotní provoz, pomohla celkem 260 Ukrajincům, převážně matkám s dětmi, získat tříleté uprchlické vízum ve Velké Británii. Ve svém sídle na pražském magistrátu působila přibližně devět měsíců. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. V případě nutnosti zesílení pomoci s vyřizováním víz je agentura připravena svou činnost opět zahájit.

Agentura „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“ zahájila činnost ve Škodově paláci koncem dubna 2022. Jejím cílem bylo odlehčit Praze a pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům, převážně matkám s dětmi, získat útočiště ve Velké Británii. 

Podmínkou pro získání tříletého britského víza v programu „Homes for Ukraine“ je nalezení soukromého hostitele, který se zaváže uprchlíky bezplatně ubytovat po dobu minimálně šesti měsíců.

„Kromě toho, že jim garantuje aspoň zpočátku ubytování zdarma a sociální zabezpečení na tři roky, je Velká Británie pro ukrajinské uprchlíky atraktivní také kvůli možnostem pro jejich děti. Ty často umí alespoň trochu anglicky a mohou proto bez většího přerušení pokračovat ve vzdělávání,“ říká Neela Winkelmannová, vedoucí projektu „Britské domovy pro ukrajinské uprchlíky“. 

Činnost agentury spočívala v poskytování poradenství, dohledávání konkrétních hostitelů pro uprchlíky, zprostředkovávání vzájemného setkání a komunikace on-line, dále pak ve vyplňování žádostí o vízum a pomoci uprchlíkům při plánování jejich cesty do Velké Británie.

Za devět měsíců své činnosti (do konce ledna 2023) se u agentury zaregistrovalo 659 uprchlíků. Celkem 260 Ukrajincům, což představuje asi 40 procent žadatelů, dopomohla k získání britského víza. Agentura spolupracovala s dobrovolníky ve Velké Británii a s britským velvyslanectvím v Praze.

„Když jsme projekt loni na jaře rozjížděli, uvažovali jsme o časovém horizontu šesti měsíců, nakonec byla agentura v provozu tři čtvrtě roku. Pokud se s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině opět zvýší potřeba pomoci se zprostředkováním víz, můžeme činnost agentury opět oživit,“ uzavřela Winkelmannová.

 


Autor: Karel Netolický

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru