Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Více než 500 návštěvníků si na Ministerstvu dopravy připomenulo srpen 1968

Den otevřených dveří na Ministerstvu dopravy, který se tematicky věnoval srpnovým událostem roku 1968, navštívilo 523 zájemců. Měli možnost si prohlédnout prostory současného Ministerstva dopravy, které během srpnových událostí sloužilo jako sídlo Ústředního výboru KSČ a hostilo důležitá politická jednání.

Před budovou ministerstva si návštěvníci prohlédli autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk. Součástí akce bylo i živé natáčení nového dílu oblíbeného podcastu Přepište dějiny.

Návštěvníci se v rámci komentovaných prohlídek prohlédli bývalé kanceláře Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, tzv. Husákův byt, který poslední komunistický prezident využíval pro odpočinek a podzemní kryt, kde je umístěn dobový nábytek, včetně autentického pracovního stolu Gustáva Husáka. Ve foyer budovy a I. patře je čekala výstava unikátních fotografií, příběhů a dobových reálií.

Hned u vchodu do ministerstva bylo vystaveno autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk BRDM-1. Právě těmito stroji bylo tehdejší vedení Komunistické strany Československa převezeno z budovy sídla ÚV KSČ na ruzyňské letiště, a odtud pak do Moskvy. K vidění byl i automobil značky Volha, který byl jedním ze symbolů totalitní moci.

Lidé také využili příležitost setkat se přímo s ministrem dopravy Martinem Kupkou a zeptat se ho na to, co je zajímá. Mohli s ním probrat různé dopravní stavby, ale i současná politická témata.

Vrcholem celé akce bylo živé natáčení nového dílu oblíbeného podcastu Přepište dějiny, kde historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman s hostem Rudolfem Chmelem nabídli fundovaný pohled na poslední srpnové dny před invazí, srpnové mýty a širší souvislosti tehdejších událostí. Můžete si jej poslechnout již od 21. srpna.

Sídlo Ministerstva dopravy na pražském nábřeží Ludvíka Svobody bylo postaveno v roce 1932 podle návrhu architekta Antonína Engela.Autor: Alo

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru