Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince
Nová ordinace pro ukrajinské uprchlíky. Foto: VFN

VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince

První ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince v České republice dnes otevřela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), a to v rámci Centra primární péče v budově Fakultní polikliniky na Karlově náměstí 32. Lékaři zde ordinují tři dny v týdnu. Informovala o tom náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Dita Svobodová.

Zdravotní služby praktického lékaře mohou od 4. května využívat pacienti z Ukrajiny s vízem strpění či pracovním vízem, s uzavřeným českým zdravotním pojištěním a adresou pobytu. Ordinace praktika je určena jen dospělým pacientům od 18 let. Do budoucna chce nemocnice otevřít podobnou ordinaci i pro děti.

Dětem, těhotným ženám a pacientům s vážnými akutními potížemi nadále slouží UA POINTY. Ve VFN a 1. LF UK jsou na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu, Společném příjmu interně nemocných (SPIN), I. chirurgické klinice a Gynekologicko-porodnické klinice (porodnice U Apolináře).

„Záměrem otevření ordinace praktika pro Ukrajince, kteří k nám uprchli před válkou, bylo především odlehčení UA Pointů. Ty mají sloužit k řešení vážných akutních případů a jsou v současnosti po celé České republice přetížené. U našeho praktického lékaře mohou pacienti využívat standardní služby, jako jsou preventivní prohlídky, pracovně lékařské posudky, posudky o zdravotní způsobilosti, předoperační vyšetření, diagnostická péče nebo třeba ambulantní péče u běžných nachlazení, chřipek nebo viróz,“ uvedla Svobodová.

„Stačí se jen v ambulanci zaregistrovat a splňovat základní podmínky, jako je vízum, zdravotní pojištění a podobně,“ dodala. Ordinace v současnosti zvládne registrovat zhruba tisícovku lidí. Lékaři ve Fakultní poliklinice ordinují třikrát týdně bez předchozího objednání a na místě je buď ukrajinsky hovořící lékař nebo tlumočník.

Ordinační hodiny:

Středa      10.00 – 15.30 hod.

Čtvrtek     7.30 – 12.00 hod.

Pátek        7.30 – 14.00 hod. 

Zdroj: VFN 

Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. Místa v nemocnicích by podle ministerstva měly ordinacím ulevit, a to zejména dětským lékařům.


Autor: puc

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Včera v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru