Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince
Nová ordinace pro ukrajinské uprchlíky. Foto: VFN

VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince

První ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince v České republice dnes otevřela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), a to v rámci Centra primární péče v budově Fakultní polikliniky na Karlově náměstí 32. Lékaři zde ordinují tři dny v týdnu. Informovala o tom náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Dita Svobodová.

Zdravotní služby praktického lékaře mohou od 4. května využívat pacienti z Ukrajiny s vízem strpění či pracovním vízem, s uzavřeným českým zdravotním pojištěním a adresou pobytu. Ordinace praktika je určena jen dospělým pacientům od 18 let. Do budoucna chce nemocnice otevřít podobnou ordinaci i pro děti.

Dětem, těhotným ženám a pacientům s vážnými akutními potížemi nadále slouží UA POINTY. Ve VFN a 1. LF UK jsou na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu, Společném příjmu interně nemocných (SPIN), I. chirurgické klinice a Gynekologicko-porodnické klinice (porodnice U Apolináře).

„Záměrem otevření ordinace praktika pro Ukrajince, kteří k nám uprchli před válkou, bylo především odlehčení UA Pointů. Ty mají sloužit k řešení vážných akutních případů a jsou v současnosti po celé České republice přetížené. U našeho praktického lékaře mohou pacienti využívat standardní služby, jako jsou preventivní prohlídky, pracovně lékařské posudky, posudky o zdravotní způsobilosti, předoperační vyšetření, diagnostická péče nebo třeba ambulantní péče u běžných nachlazení, chřipek nebo viróz,“ uvedla Svobodová.

„Stačí se jen v ambulanci zaregistrovat a splňovat základní podmínky, jako je vízum, zdravotní pojištění a podobně,“ dodala. Ordinace v současnosti zvládne registrovat zhruba tisícovku lidí. Lékaři ve Fakultní poliklinice ordinují třikrát týdně bez předchozího objednání a na místě je buď ukrajinsky hovořící lékař nebo tlumočník.

Ordinační hodiny:

Středa      10.00 – 15.30 hod.

Čtvrtek     7.30 – 12.00 hod.

Pátek        7.30 – 14.00 hod. 

Zdroj: VFN 

Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. Místa v nemocnicích by podle ministerstva měly ordinacím ulevit, a to zejména dětským lékařům.


Autor: puc

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru