Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince
Nová ordinace pro ukrajinské uprchlíky. Foto: VFN

VFN otevřela první ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince

První ordinaci praktického lékaře pro Ukrajince v České republice dnes otevřela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), a to v rámci Centra primární péče v budově Fakultní polikliniky na Karlově náměstí 32. Lékaři zde ordinují tři dny v týdnu. Informovala o tom náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Dita Svobodová.

Zdravotní služby praktického lékaře mohou od 4. května využívat pacienti z Ukrajiny s vízem strpění či pracovním vízem, s uzavřeným českým zdravotním pojištěním a adresou pobytu. Ordinace praktika je určena jen dospělým pacientům od 18 let. Do budoucna chce nemocnice otevřít podobnou ordinaci i pro děti.

Dětem, těhotným ženám a pacientům s vážnými akutními potížemi nadále slouží UA POINTY. Ve VFN a 1. LF UK jsou na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu, Společném příjmu interně nemocných (SPIN), I. chirurgické klinice a Gynekologicko-porodnické klinice (porodnice U Apolináře).

„Záměrem otevření ordinace praktika pro Ukrajince, kteří k nám uprchli před válkou, bylo především odlehčení UA Pointů. Ty mají sloužit k řešení vážných akutních případů a jsou v současnosti po celé České republice přetížené. U našeho praktického lékaře mohou pacienti využívat standardní služby, jako jsou preventivní prohlídky, pracovně lékařské posudky, posudky o zdravotní způsobilosti, předoperační vyšetření, diagnostická péče nebo třeba ambulantní péče u běžných nachlazení, chřipek nebo viróz,“ uvedla Svobodová.

„Stačí se jen v ambulanci zaregistrovat a splňovat základní podmínky, jako je vízum, zdravotní pojištění a podobně,“ dodala. Ordinace v současnosti zvládne registrovat zhruba tisícovku lidí. Lékaři ve Fakultní poliklinice ordinují třikrát týdně bez předchozího objednání a na místě je buď ukrajinsky hovořící lékař nebo tlumočník.

Ordinační hodiny:

Středa      10.00 – 15.30 hod.

Čtvrtek     7.30 – 12.00 hod.

Pátek        7.30 – 14.00 hod. 

Zdroj: VFN 

Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. Místa v nemocnicích by podle ministerstva měly ordinacím ulevit, a to zejména dětským lékařům.


Autor: puc

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru