Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
VFN navýší kapacity psychiatrické péče pro děti a dorost
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze sídlí u Karlova náměstí v Praze 2. Foto: Jan Puci

VFN navýší kapacity psychiatrické péče pro děti a dorost

Všeobecná nemocnice v Praze (VFN) investuje 140 milionů do rozšíření dětské psychiatrické péče. Reaguje tak na akutní nedostatek lůžek i dostupných služeb. Informovala o tom mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková. 

Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN jako jediné zdravotnické zařízení v Česku poskytuje služby Dětského a dorostového detoxifikačního centra a unikátní služby Denního stacionáře pro adolescenty. Jejich kapacity jsou nedostatečné, proto se za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR rozšíří prostory denního stacionáře a vznikne nové lůžkové dětské oddělení, které zoufale chybí.

Prioritní je podle Heřmánkové zachování současného provozu tak, aby nebyl ohrožený rozsah poskytované akutní péče. Rozšiřování psychiatrické péče pro děti a dorost bude proto probíhat po etapách.

První je v plánu rekonstrukce dvoupatrové budovy „Paláce Voračických z Paběnic“, kde v současnosti není umístěný žádný zdravotnický provoz.

„Tento objekt se svými prostorovými dispozicemi, lokalizací a nestigmatizující přístupností zdá jako ideální pro denní stacionární péči různého typu včetně denního stacionáře pro adolescenty trpící poruchami příjmu potravy,“ vysvětlil ředitel VFN David Feltl.

„Za dotaci přibližně 90 milionů korun získají pacienti komfortní prostory, které splní moderní požadavky na ambulantní péči s důrazem na určitou míru soukromí,“ dodal.

Druhou etapou dotovanou přibližně 50 miliony korun jsou vnitřní přesuny jednotlivých oddělení a vytvoření modernizovaného prostoru pro poskytování lůžkové péče dětským a dorostovým pacientům se širokým spektrem duševních poruch.

Samozřejmostí je podle Heřmánkové využití bezpečnostních prvků, maximálně dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zázemím, návštěvní místnosti, prostory pro skupinové terapie a práci terapeutů.

Systém moderní psychiatrické péče by měl dokázat pokrýt individuální potřeby klientů a nabídnout různě strukturované způsoby léčby. „Rádi bychom více a v důstojném prostředí rozvíjeli unikátní systém denní péče o mladé pacienty, který zvládne stavy, jež ještě nevyžadují hospitalizaci, případně ji mohou zcela odvrátit,“ uvedl přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Martin Anders.

„Současně vnímáme obrovskou potřebu lůžkových kapacit pro děti a dorost, která zde již historicky byla, ale pro nízkou míru využívání byla v minulosti zrušena. Plánem je i účinné propojení obou typů služeb – například když mladý pacient přechází do domácího prostředí po hospitalizaci, může posílit svoji odolnost v rámci denního stacionáře,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Hlavní město podpoří osvětovou akci s názvem Praha za zdravá prsa

Včera ve 12:04

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro společnost Event media ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá...

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Další články
Nahoru