Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 12°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
VFN má nejdelší tradici akademické medicíny v Česku, provoz zahájila na konci 18. století
Léčba ve Všeobecné fakultní nemocnici. Foto: Alžběta Jungrová

VFN má nejdelší tradici akademické medicíny v Česku, provoz zahájila na konci 18. století

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), sídlící na Karlově náměstí, je jednou z největších fakultních nemocnic v Česku a má nejdelší tradici akademické medicíny. Na jejích pracovištích společných s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy se realizuje kromě diagnostické, léčebné a ošetřovatelské péče také výuka mediků a výzkum. Provoz pro první pacienty zahájila 1. prosince 1790 jako všeobecná nemocnice ve správě veřejné.

Za svůj vznik vděčí VFN císaři Josefu II. a jeho nástupci Leopoldovi II., jak o tom dodnes svědčí nápis na průčelí hlavní budovy. Koncem 18. století začaly vznikat první všeobecné nemocnice jako součást osvícenských reforem.

Pravidla pro jejich budování vydal Josef II. v roce 1781. Měly pečovat o chudé nemocné, nemajetné rodičky, jejich součástí byly také nalezince, sirotčince, chorobince a blázince. Po Vídni, Brnu a Olomouci přišla na řadu Praha.

První budova nemocnice se nacházela v opraveném objektu ve své době již bývalého ústavu šlechtičen u sv. Andělů. Po rekonstrukci se část průčelního traktu otevřela pacientům v prosinci 1790. Na nádvoří budovy byl také otevřen první samostatný ústav pro duševně choré v Praze spravovaný lékaři.

Řada klinik zahájila činnost bezprostředně po otevření nemocnice. Klinická výuka tu funguje už od roku 1791. Na počátku 19. století vznikla významná oční klinika a psychiatrická klinika.

Na počátku 20. století byla založena a následně otevřena klinika gastroenterologie a hepatologie. Od svého vzniku spolupracovala nemocnice s Lékařskou školou. Každou kliniku řídil profesor a měl k ruce asistenta.

Dnešní komplex VFN v prostoru Karlova a Albertova na Novém Městě vytváří nemocniční budovy s řadou fakult a vědeckovýzkumných ústavů rozsáhlý univerzitní kampus. K areálu se spoustou zeleně patří i novogotický objekt U Apolináře, ve kterém je situováno Gynekologicko-porodnické oddělení. A také památky jako barokní kostel sv. Kateřiny či Faustův dům.

Věhlas nemocnice šířili od počátku významní lékaři, zakladatelé mnoha oborů české medicíny, mezi špičky patří i desítky současných lékařů. V roce 2007 zvítězila v prestižním ocenění Nemocnice roku, dnes tu pracují víc jak čtyři tisíce zaměstnanců.


Letošní Den Země slaví Praha online

Dnes v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Dnes v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Javor rostoucí v Anenském trojúhelníku se nakonec kácet nebude

Včera ve 22:47

Praha 1 plánovala při úpravách takzvaného Anenského trojúhelníku (parčík u Smetanova nábřeží vedle Pachtova paláce) pokácet javor, čímž by se uvolnila cesta pro budoucí zpřístupnění takzvaného čapadla (podchod pod vozovkou). Dnes večer radnice oznámila, že od kácení...

Do soutěže Nej sestřička se lze přihlašovat do 30. dubna

Včera v 10:32

Zdravotnictví za poslední rok prošlo ohromnou zatěžkávací zkouškou. V boji proti koronaviru jsou aktivně nasazeny desetitisíce lékařů a sester. Aby byli nablízku všem, kteří se ocitli v ohrožení života a pomohli jim vyhrát těžký boj se zákeřnou nemocí. Zviditelnit a ocenit práci sester – to je...

PVK doporučují: Zkontrolujte vodu ve studních

20. dubna 2021 v 09:46

Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole, proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují tuto vodu nejméně jednou ročně zkontrolovat.

Projekt Školní obědy pro každé dítě bude i v příštím školním roce

20. dubna 2021 v 09:23

Začátkem března letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi, a to v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Praha se do tohoto programu zapojuje pravidelně již od roku 2016, a to s projekty pod názvem Školní...

Další články
Nahoru