Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
VFN má nejdelší tradici akademické medicíny v Česku, provoz zahájila na konci 18. století
Léčba ve Všeobecné fakultní nemocnici. Foto: Alžběta Jungrová

VFN má nejdelší tradici akademické medicíny v Česku, provoz zahájila na konci 18. století

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), sídlící na Karlově náměstí, je jednou z největších fakultních nemocnic v Česku a má nejdelší tradici akademické medicíny. Na jejích pracovištích společných s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy se realizuje kromě diagnostické, léčebné a ošetřovatelské péče také výuka mediků a výzkum. Provoz pro první pacienty zahájila 1. prosince 1790 jako všeobecná nemocnice ve správě veřejné.

Za svůj vznik vděčí VFN císaři Josefu II. a jeho nástupci Leopoldovi II., jak o tom dodnes svědčí nápis na průčelí hlavní budovy. Koncem 18. století začaly vznikat první všeobecné nemocnice jako součást osvícenských reforem.

Pravidla pro jejich budování vydal Josef II. v roce 1781. Měly pečovat o chudé nemocné, nemajetné rodičky, jejich součástí byly také nalezince, sirotčince, chorobince a blázince. Po Vídni, Brnu a Olomouci přišla na řadu Praha.

První budova nemocnice se nacházela v opraveném objektu ve své době již bývalého ústavu šlechtičen u sv. Andělů. Po rekonstrukci se část průčelního traktu otevřela pacientům v prosinci 1790. Na nádvoří budovy byl také otevřen první samostatný ústav pro duševně choré v Praze spravovaný lékaři.

Řada klinik zahájila činnost bezprostředně po otevření nemocnice. Klinická výuka tu funguje už od roku 1791. Na počátku 19. století vznikla významná oční klinika a psychiatrická klinika.

Na počátku 20. století byla založena a následně otevřena klinika gastroenterologie a hepatologie. Od svého vzniku spolupracovala nemocnice s Lékařskou školou. Každou kliniku řídil profesor a měl k ruce asistenta.

Dnešní komplex VFN v prostoru Karlova a Albertova na Novém Městě vytváří nemocniční budovy s řadou fakult a vědeckovýzkumných ústavů rozsáhlý univerzitní kampus. K areálu se spoustou zeleně patří i novogotický objekt U Apolináře, ve kterém je situováno Gynekologicko-porodnické oddělení. A také památky jako barokní kostel sv. Kateřiny či Faustův dům.

Věhlas nemocnice šířili od počátku významní lékaři, zakladatelé mnoha oborů české medicíny, mezi špičky patří i desítky současných lékařů. V roce 2007 zvítězila v prestižním ocenění Nemocnice roku, dnes tu pracují víc jak čtyři tisíce zaměstnanců.


V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

Dnes ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

Dnes v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

Včera v 15:55

Stanovení optimální výše nájmu vyžaduje neustálé sledování aktuálního dění na trhu s bydlením. Ať už sháníte nového nájemníka, pronájem teprve promýšlíte nebo naopak hledáte nové bydlení v nájmu, současná situace na trhu s bydlením se stává značně nepřehlednou a...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Včera v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Další články
Nahoru