dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Vězni v Ruzyni jsou svědomitými voliči, letos se jich k urnám chystají dvě třetiny
Vazební věznice v Ruzyni. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Vězni v Ruzyni jsou svědomitými voliči, letos se jich k urnám chystají dvě třetiny

V pražské ruzyňské věznici se chystá volit poslance 525 z celkového počtu 797 vězňů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí zařízení Dušan Hájek. Podle statistik Vězeňské služby měli právě v Ruzyni při posledních volbách do Sněmovny vůbec nejvyšší volební účast ze všech věznic: 53,4 procenta. Celkově v Česku před čtyřmi lety volilo 36,3 procenta oprávněných vězňů, což představovalo 5425 lidí.

„Volby budou v místnosti k tomu určené za přítomnosti volební komise," popsal Hájek. Počet vězňů, kteří reálně odvolí, bývá tradičně nižší než počet těch, kteří předtím projeví zájem o zapsání do seznamu voličů.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová připomněla, že volit do Sněmovny může vězeň, který je občanem ČR a který alespoň druhý den voleb dosáhne 18 let věku. V českých věznicích je aktuálně 22 475 odsouzených a vazebně stíhaných, z toho však 1864 cizinců a 89 mladistvých. „Kolik oprávněných vězňů nakonec odvolí, budeme vědět samozřejmě až po volbách," podotkla.

Své volební právo může vězeň uplatnit tak, že se nechá zapsat do zvláštního seznamu voličů v místě věznice, kde si odpykává trest. V méně častých případech, kdy vězeň vykonává trest v tomtéž volebním okrsku, kde má trvalý pobyt, volí na základě stálého seznamu voličů.

Volby se konají v místnostech, kde na vězně čeká přenosná urna a volební okrsková komise z příslušného obecního úřadu. Například ve Stráži pod Ralskem využívají soudní místnost umístěnou ve vězeňském areálu.

Ve věznicích se bude tradičně volit především v pátek odpoledne, v některých zařízeních pak i v sobotu dopoledne. Při hlasování se vězni musí stejně jako ostatní voliči prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Osobní doklady mají uložené na správním oddělení věznice, které jim je předá před volební komisí, a poté je od nich převezme nazpět.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

Petr Fiala: Nenechte svůj hlas náhodě. Hlas pro ODS nepropadne, bude slyšet

19. října 2017 v 17:11

Občanští demokraté dnes završili několikaměsíční kampaň před nadcházejícími sněmovními volbami. Na Malostranské náměstí z celé republiky dorazily dodávky Modré vlny, které v uplynulých týdnech projely celou republiku. V Kaiserštejnském paláci přednesl předseda ODS Petr Fiala svou poslední...

ČSSD je garantem sociálních jistot pro všechny, říká kandidát v Praze Jan Smetana

19. října 2017 v 16:29

Živnostník Jan Smetana je na pražské kandidátní listině ve volbách do Poslanecké sněmovny číslo 15. Dlouholetý člen sociální demokracie odpověděl v předvečer voleb na pár otázek týkajících se jeho kandidatury.

Další články
Nahoru