Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vězni v Ruzyni jsou svědomitými voliči, letos se jich k urnám chystají dvě třetiny
Vazební věznice v Ruzyni. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Vězni v Ruzyni jsou svědomitými voliči, letos se jich k urnám chystají dvě třetiny

V pražské ruzyňské věznici se chystá volit poslance 525 z celkového počtu 797 vězňů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí zařízení Dušan Hájek. Podle statistik Vězeňské služby měli právě v Ruzyni při posledních volbách do Sněmovny vůbec nejvyšší volební účast ze všech věznic: 53,4 procenta. Celkově v Česku před čtyřmi lety volilo 36,3 procenta oprávněných vězňů, což představovalo 5425 lidí.

„Volby budou v místnosti k tomu určené za přítomnosti volební komise," popsal Hájek. Počet vězňů, kteří reálně odvolí, bývá tradičně nižší než počet těch, kteří předtím projeví zájem o zapsání do seznamu voličů.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová připomněla, že volit do Sněmovny může vězeň, který je občanem ČR a který alespoň druhý den voleb dosáhne 18 let věku. V českých věznicích je aktuálně 22 475 odsouzených a vazebně stíhaných, z toho však 1864 cizinců a 89 mladistvých. „Kolik oprávněných vězňů nakonec odvolí, budeme vědět samozřejmě až po volbách," podotkla.

Své volební právo může vězeň uplatnit tak, že se nechá zapsat do zvláštního seznamu voličů v místě věznice, kde si odpykává trest. V méně častých případech, kdy vězeň vykonává trest v tomtéž volebním okrsku, kde má trvalý pobyt, volí na základě stálého seznamu voličů.

Volby se konají v místnostech, kde na vězně čeká přenosná urna a volební okrsková komise z příslušného obecního úřadu. Například ve Stráži pod Ralskem využívají soudní místnost umístěnou ve vězeňském areálu.

Ve věznicích se bude tradičně volit především v pátek odpoledne, v některých zařízeních pak i v sobotu dopoledne. Při hlasování se vězni musí stejně jako ostatní voliči prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Osobní doklady mají uložené na správním oddělení věznice, které jim je předá před volební komisí, a poté je od nich převezme nazpět.


Autor: ČTK

Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru