dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Věžní hodiny na Staroměstské radnici jsou bez ručiček
Věž Staroměstské radnice teď vypadá trochu zvláštně. Foto: Jan Puci

Věžní hodiny na Staroměstské radnici jsou bez ručiček

Návštěvníkům Staroměstského náměstí se při pohledu na hodiny radniční věže naskýtá zajímavý pohled. Na severním průčelí chybí hodinové ručičky. Jsou totiž v dílnách. Probíhající generální oprava věžních hodin se pomalu chýlí ke konci.

Minutová ručička váží 11 kilogramů a měří 225 centimetrů i s protiváhou, hodinová ručička váží 9 kilogramů a měří 190 centimetrů. Hodinový číselník má průměr 330 centimetrů.

„V současné době máme již hotové tři stroje, poslední demontovaný stroj ve směru k Pařížské ulici je v našich dílnách. Na věž ho vrátíme do dvou týdnů. Ještě nás čeká oprava čtvrťového stroje, který zajišťuje odbíjení hodin. Do konce května by měla být celá akce skončena,“ uvedla Mariana Nesnídalová, jednatelka společnosti L. Hainz, která zajišťuje servis věžních hodin Staroměstské radnice.  

V dílnách společnosti byly vyčištěny hodinové stroje a ručičky, které navíc dostaly nový nátěr. „Překvapilo nás, že emailové nátěry ručiček jsou v takřka perfektním stavu. Stav hodinových strojů je nám známý, protože jsou to hodiny vyrobeny v roce 1945 naší firmou, která se běžně stará o jejich servis,“ pokračovala Nesnídalová.

vez-staromestska-radnice-nahled

Zajímavostí hodin na Staroměstském radnici je to, že pokud chcete zkontrolovat jejich stav nebo je opravit, musí být sundány ručičky. „To u jiných hodin není běžné," dodala Mariana Nesnídalová. Oprava radničních hodin bude stát zhruba 140 tisíc korun.


Další články
Nahoru