dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
33°C
Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta
Ilustrační foto: archiv

Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta

Jednou z možností jak zvýšit zaměstnanost vězňů v hlavním městě by mohla být spolupráce s firmou, která zajišťuje úklid Prahy. Novinářům to řekl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Předem prověření vězni by podle něj mohli například uklízet ulice, nebo dokonce řídit popelářská auta. Projekt by chtěl Dohnal realizovat co nejdříve, zatím je však ve fázi zvažování.

„Jde jen o prvotní nabídku firmy," řekl ředitel. Pokud bude projekt realizován, zaměstnala by úklidová společnost asi 40 lidí. Nejdříve by však šlo spíše o jednotlivce, spolupráce by se postupně rozšiřovala.

Vězni by mohli také řídit popelářská auta. „Když třeba máme ve věznici profesionálního řidiče, tak ho pojďme zapojit," řekl Dohnal. Takový řidič by ale nesměl být ve vězení za trestný čin spojený s řízením.

Na podobné pozice jsou podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové trestanci vybíráni velmi pečlivě. „Aby mohl vězeň pracovat venku, musí splnit opravdu přísná bezpečnostní kritéria," upozornila Kučerová.

V pražské věznici na Pankráci bylo v květnu tohoto roku zaměstnáno 30 odsouzených v zámečnictví nebo kovovýrobě, dalších 20 pracovalo v tiskařské a polygrafické výrobě. Ve věznici je v současnosti asi 800 odsouzených.

Vězeňská služba nyní apeluje na soukromé podnikatele na workshopech či při exkurzích ve věznicích, aby vězně zaměstnali. Nad původní nedůvěrou majitelů firem začíná převažovat obecná poptávka po zaměstnancích a také některé výhody, které s sebou zaměstnávání vězňů nese: třeba to, že pokud jeden vězeň onemocní, v práci ho zastoupí jiný.

Oproti konci loňského roku se tak podle statistik sboru zvýšil počet zaměstnaných vězňů o téměř 30 procent.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru