dnes
Čtvrtek - jasno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta
Ilustrační foto: archiv

Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta

Jednou z možností jak zvýšit zaměstnanost vězňů v hlavním městě by mohla být spolupráce s firmou, která zajišťuje úklid Prahy. Novinářům to řekl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Předem prověření vězni by podle něj mohli například uklízet ulice, nebo dokonce řídit popelářská auta. Projekt by chtěl Dohnal realizovat co nejdříve, zatím je však ve fázi zvažování.

„Jde jen o prvotní nabídku firmy," řekl ředitel. Pokud bude projekt realizován, zaměstnala by úklidová společnost asi 40 lidí. Nejdříve by však šlo spíše o jednotlivce, spolupráce by se postupně rozšiřovala.

Vězni by mohli také řídit popelářská auta. „Když třeba máme ve věznici profesionálního řidiče, tak ho pojďme zapojit," řekl Dohnal. Takový řidič by ale nesměl být ve vězení za trestný čin spojený s řízením.

Na podobné pozice jsou podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové trestanci vybíráni velmi pečlivě. „Aby mohl vězeň pracovat venku, musí splnit opravdu přísná bezpečnostní kritéria," upozornila Kučerová.

V pražské věznici na Pankráci bylo v květnu tohoto roku zaměstnáno 30 odsouzených v zámečnictví nebo kovovýrobě, dalších 20 pracovalo v tiskařské a polygrafické výrobě. Ve věznici je v současnosti asi 800 odsouzených.

Vězeňská služba nyní apeluje na soukromé podnikatele na workshopech či při exkurzích ve věznicích, aby vězně zaměstnali. Nad původní nedůvěrou majitelů firem začíná převažovat obecná poptávka po zaměstnancích a také některé výhody, které s sebou zaměstnávání vězňů nese: třeba to, že pokud jeden vězeň onemocní, v práci ho zastoupí jiný.

Oproti konci loňského roku se tak podle statistik sboru zvýšil počet zaměstnaných vězňů o téměř 30 procent.


Rada schválila plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na letošní rok

Dnes v 09:24

Pražští radní schválili roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaného Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) v roce 2019. Celkové finanční zdroje na investice pro rok 2019 jsou předpokládány ve výši 2,135 miliardy korun bez DPH. Rekonstrukce se...

Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Včera v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Včera v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Další články
Nahoru