dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta
Ilustrační foto: archiv

Vězni by mohli v Praze uklízet ulice i řídit popelářská auta

Jednou z možností jak zvýšit zaměstnanost vězňů v hlavním městě by mohla být spolupráce s firmou, která zajišťuje úklid Prahy. Novinářům to řekl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Předem prověření vězni by podle něj mohli například uklízet ulice, nebo dokonce řídit popelářská auta. Projekt by chtěl Dohnal realizovat co nejdříve, zatím je však ve fázi zvažování.

„Jde jen o prvotní nabídku firmy," řekl ředitel. Pokud bude projekt realizován, zaměstnala by úklidová společnost asi 40 lidí. Nejdříve by však šlo spíše o jednotlivce, spolupráce by se postupně rozšiřovala.

Vězni by mohli také řídit popelářská auta. „Když třeba máme ve věznici profesionálního řidiče, tak ho pojďme zapojit," řekl Dohnal. Takový řidič by ale nesměl být ve vězení za trestný čin spojený s řízením.

Na podobné pozice jsou podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové trestanci vybíráni velmi pečlivě. „Aby mohl vězeň pracovat venku, musí splnit opravdu přísná bezpečnostní kritéria," upozornila Kučerová.

V pražské věznici na Pankráci bylo v květnu tohoto roku zaměstnáno 30 odsouzených v zámečnictví nebo kovovýrobě, dalších 20 pracovalo v tiskařské a polygrafické výrobě. Ve věznici je v současnosti asi 800 odsouzených.

Vězeňská služba nyní apeluje na soukromé podnikatele na workshopech či při exkurzích ve věznicích, aby vězně zaměstnali. Nad původní nedůvěrou majitelů firem začíná převažovat obecná poptávka po zaměstnancích a také některé výhody, které s sebou zaměstnávání vězňů nese: třeba to, že pokud jeden vězeň onemocní, v práci ho zastoupí jiný.

Oproti konci loňského roku se tak podle statistik sboru zvýšil počet zaměstnaných vězňů o téměř 30 procent.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Další články
Nahoru