dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Vězeňská služba může nově používat paralyzéry
Byl schválen zákon o vězeňské službě a justiční stráži. Foto: archiv

Vězeňská služba může nově používat paralyzéry

Poslanci dnes schválili ve třetím čtení první z novel balíčku takzvaných vězeňských zákonů, které znamenají zásadní systémové změny v oblasti vězeňství. Prioritou je zajištění bezpečnosti ve věznicích a v neposlední řadě ekonomické úspory.

Pražské věznice

Pankrác
Do věznice je dodávána nebo sem nastupuje většina odsouzených a vazebně stíhaných z Prahy a okolí. Následně jsou vězni rozmísťování do obdobných zařízení po republice. Počet vězněných lidí na Pankráci se pohybuje kolem 1200.

Ruzyně
Je zde umístěno zhruba 800 obviněných a odsouzených. Pod zařízení spadá oddělení výkonu trestu žen.

„Novelizace zákona vychází z praktických potřeb vězeňské služby a orgánů činných v trestním řízení. Zpřesňuje vztahy uvnitř vězeňské služby i mimo ni a přináší nová oprávnění za účelem zvýšení bezpečnosti ve věznicích a v jejím okolí,“ řekl k novele ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Orgány Vězeňské služby ČR se podílejí na objasňování a prověřování trestných činů a kázeňských přestupků vězněných osob, ale i příslušníků vězeňské či justiční stráže. Dosud jim však chybělo posílení pravomocí, což mnohdy komplikovalo jejich práci.

První z návrhů „vězeňského balíčku“, zákon o vězeňské službě a justiční stráži, proto zavádí například nový institut umožňující požadovat vysvětlení nejen od samotných vězňů, ale i od dalších osob, jako jsou příslušníci a zaměstnanci vězeňské služby a zaměstnanci jiných subjektů pracujících ve věznici.

Díky paralyzérům méně zraněných

Další změnou je doplnění výčtu donucovacích prostředků, které již úspěšně využívá Policie ČR, a které doposud vězeňská služba postrádala. Za účelem zajištění bezpečnosti v prostorách věznic tak budou moci příslušníci vězeňské služby a justiční stráže používat například elektrické paralyzéry.

Ve světě tento prostředek policejní sbory užívají běžně a podle dostupných údajů byl v zahraničí použit již ve více než 700 000 případech, snížil počet zraněných zatýkaných osob o 70 % a počet zraněných policistů o 80 %.

Distanční paralyzér má oproti střelné zbrani také výhodu šetrnosti vůči zasažené osobě a odpadají náklady na léčení po zásahu. Tyto prostředky bude moci vězeňská služba použít nejen proti vězňům, ale i vůči jiným osobám, které by například napomáhaly k osvobození vězně.

Vedle paralyzérů se jedná i o vytlačování pomocí vozidel a štíty při hromadných nepokojích ve věznicích. Vězeňská služba bude moci do budoucna pořizovat také zvukové a obrazové záznamy ve spravovaných střežených zařízeních a přilehlých prostorách.


Autoři: Dalibor Kracík, Redakce

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru