dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Věž Novoměstské radnice se probouzí ze zimního spánku. Proč se vyplatí vystoupat 221 schodů?
Novoměstská radnice. Foto: archiv

Věž Novoměstské radnice se probouzí ze zimního spánku. Proč se vyplatí vystoupat 221 schodů?

Zatímco většina historických věží v centru Prahy byla přes zimu otevřena, věž Novoměstské radnice se uložila ke spánku, ze kterého se však probudí už na začátku příštího týdne. Odměnou za vystoupání 221 schodů na ochoz je krásný výhled na historickou část metropole.

Věž Novoměstské radnice byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 metrů. Zpočátku plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Stavební úpravy byly provedeny v letech 1520 až 1526 a následně 1559 až 1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem. Poslední úpravy jsou staré 140 let.

V prvním patře se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Do kaple je možno nahlédnout též při některých akcích z Velkého sálu Novoměstské radnice.

Na východní straně věže je umístěn fragment řetězu, který kdysi sloužil k uzavření ulice: toto opatření mělo zajistit obyvatelům noční klid – zejména dřevěná kola povozů na vozovce byla značně hlučná.

Od roku 1760 je zde také zasazen český neboli pražský loket – etalon. Zde si kupci mohli cejchovat své dřevěné míry, kupující si mohli zkontrolovat, zda jim byla naměřena správná míra.

Součástí prohlídky je návštěva výstav Galerie ve věži, kde jsou instalovány výstavy. Věž bude otevřena v pondělí 21. března, dále až do podzimu v úterý až neděli, vždy od 10 do 18 hodin.


Další články
Nahoru