dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Pražský život

Věž na Karlově mostě konečně vyhrála boj s hmyzem

Malostranská mostecká věž se po více než roce v pondělí 1. července znovu otevírá veřejnosti. Byl vyměněn stropní trám a další části interiéru věže, které napadl dřevokazný hmyz. Proti těmto škůdcům by měla být věž již chráněna.

Návštěvníci se mohou opět těšit na krásný výhled na Prahu, výstavy nebo koncerty.

U vstupu do věže bude také otevřeno nové informační centrum Pražské informační služby a nová pokladna pro návštěvníky věže.

Prohlídka Malostranské věže nabídne nejen jedinečný výhled na Prahu z ochozu, ale na podzim i výstavu „Kdo se bojí, nesmí do Prahy“, jejíž jedna část bude i na Malostranské mostecké věži.

V rámci vstupného na věž si mohou návštěvníci v červenci a srpnu každou sobotu od 18 hodin a v září od 17 hodin poslechnout koncert Tuba Trombonum – „Trubači nad Karlovým mostem“.

Cena základní vstupenky bude 75 Kč, snížené vstupné 55 Kč a vstupné pro rodiny bude za 210 Kč. Dále jsou připraveny zvýhodněné vstupenky pro návštěvu všech věží ve správě Muzea hl.m.Prahy.

Malostranská mostecká věž bude přístupná v otevíracích hodinách: od listopadu do února (10˗18 hodin), v březnu a říjnu (10˗20 hodin) a od dubna do září (10˗22 hodin).

Historie Malostranské mostecké věže

Vyšší z věží stojících na malostranském břehu Vltavy je nejmladší částí celého Karlova mostu. Byla postavena po roce 1464 na náklad českého krále Jiřího z Poděbrad.

Její podoba pravděpodobně navazuje na koncepci Otovy Staroměstské mostecké věže stojící na opačném konci Karlova mostu, ale chybí zde náročná symbolika sochařské výzdoby, výklenky pro sochy na západní a východní straně věže zůstaly prázdné.

Přesto lze konstatovat, že je vzácnou stavební památkou pražské pohusitské gotiky. Spolu s menší a starší věží chránila kulisovou bránu, kterou se vstupovalo na Malou Stranu.

Jediným výraznějším prvkem věže je, kromě nečetné kamenné výzdoby fasády, prevét osazený při severozápadním nároží třetího podlaží. Barevná vitrážová okna jsou dílem přestavby arch. Mockera. Výška věže je 43,5 m, ochoz byl založen ve výšce 26 metrů.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru