Dnes Sobota - polojasno 11°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Většina z velkých pražských radnic má již nové vedení, chybí na osmi z nich
Zastupitelé Prahy 2 zvolili vedení městské části už 17. října. Staronová starostka Alexandra Udženija sedí druhá zleva. Foto: P2

Většina z velkých pražských radnic má již nové vedení, chybí na osmi z nich

Většina z 22 velkých pražských radnic již má po zářijových komunálních volbách nové vedení. Ustavující zasedání zbývá uspořádat ještě na osmi z nich, jednání se uskuteční v příštím týdnu. Termín zasedání ani podoba koalice není dosud známá v Praze 11, naopak první radnicí s novým vedením byla Praha 2. Koalice není dosud domluvená ani na magistrátu.

Datum ustavujících jednání na řadě radnic přitom ovlivnily stížnosti na volby. Městský soud v Praze však postupně všechny zamítl. Rekordmanem je starosta Kbel Pavel Žďárský (SNK Kbely náš domov), který se jím poprvé stal již v roce 1997.

Jako první se po volbách v metropoli stala starostkou Alexandra Udženija (ODS) v Praze 2, kterou zastupitelé zvolili již 17. října. O dva dny později se pak stal starostou pošesté za sebou David Vodrážka (ODS) v Praze 13 a zastupitelé Prahy 12 zvolili starostou Vojtěcha Kose (ODS). Zatím posledním zvoleným starostou byl ve středu 2. listopadu Ondřej Gros (ODS) v Praze 8.

Na čtyřech radnicích má vítěz voleb nadpoloviční většinu. Vůbec nejvíce hlasů získal Žďárský v Praze 19, kdy jeho uskupení SNK Kbely náš domov dosáhlo na více než 63 procent hlasů. Nadpoloviční většinu má také starosta Prahy 16 Karel Hanzlík (ODS), v Praze 21 uspěla kandidátka ODS a TOP 09-Společně pro Újezd starosty Milana Samce (ODS) s 56,75 procenta hlasů a většinu má podruhé za sebou Praha 7 Sobě starosty Jana Čižinského (Praha 7 Sobě). V Praze 7 je ustavující jednání plánováno na 7. listopadu.

V příštím týdnu se bude konat ustavující jednání zastupitelů rovněž v Praze 1, 3, 4, 5, 10, 11 a 15. Na většině z nich je již domluveno složení koalice. Jednání zatím váznou v Praze 11 a koaliční smlouvu žádné z politických subjektů nepodepsaly také v patnácté městské části a v Praze 3, kde právě proto již zahájené ustavující zasedání v říjnu zastupitelé přerušili do 8. listopadu.

Bez vládnoucí koalice je v současné době rovněž magistrát. Ustavující jednání bylo stanoveno na čtvrtek 3. listopadu, avšak bylo přerušeno do 24. listopadu. Důvodem je právě to, že se strany zatím nedohodly na nové koalici.

Zastupitelé tak pouze složili slib zastupitelů, zvolili členy a předsedy tří ze zákona povinných magistrátních výborů a projednali několik neodkladných dokumentů.

Městskému soudu v Praze dorazilo celkem 23 stížností na volby na pražský magistrát a radnice městských částí. Nejvíce stížností mířilo na volby na magistrát, a to šest, a stížnosti se týkaly také voleb na 11 radnic.

Soud je postupně všechny zamítl. Stížnosti měly vliv na termín konání zastupitelstev, neboť dosluhující starostové jej mohli svolat teprve po jejich vypořádání soudem.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru