dnes
Čtvrtek - zatazeno
31°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Většina stran v metropoli bude mít kandidátku pro podzimní volby hotovou do letních prázdnin
K volebním úrnám půjdou Pražané na začátku října. Ilustrační foto: archiv

Většina stran v metropoli bude mít kandidátku pro podzimní volby hotovou do letních prázdnin

Většina politických stran, které se budou v podzimních volbách do zastupitelstva hlavního města ucházet o hlasy voličů, bude mít hotovou kandidátní listinu do konce tohoto měsíce. Kompletní kandidátku mají komunisté, kteří ji schválili v březnu, a od čtvrtka také ODS. Piráti ji skládají postupně od března a zbývá jim obsadit posledních 16 míst. Vyplývá to z vyjádření zástupců politických subjektů na dotaz ČTK.

Podle zákona o volbách musí strany předložit kandidátky na úřadě nejdéle 66 dnů před volbami, tedy do konce července. Volby do obecních zastupitelstev se uskuteční první víkend v říjnu.

Do konce června by měli mít schválenou kandidátku lidovci, Piráti a ANO, SPD ji představí příští týden, ČSSD ji bude mít 15. června a Zelení počítají s tím, že ji budou schvalovat 25. června, nejpozději bude kandidátní listina Zelených známá v červenci. Za několik týdnů oznámí podobu kandidátku i TOP 09 a do poloviny července Praha sobě.

S výjimkou ČSSD a SPD mají strany vybrané lídry kandidátek. ODS ho schválila ve čtvrtek, bude jím bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. U Pirátů bude lídrem Zdeněk Hřib. Hnutí ANO povede do voleb poslanec Patrik Nacher, nynější primátorka Adriana Krnáčová svůj post obhajovat nebude. Lídry společné kandidátky TOP 09 a STAN budou předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a právnička Hana Marvanová.

Zelené povede zastupitel hlavního města a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, KDU-ČSL radní pro kulturu Jan Wolf, komunisty pražská zastupitelka Marta Semelová, která bude kandidovat i do Senátu v Praze 12. Uskupení Praha sobě starosta Prahy 7 a člen KDU-ČSL Jan Čižinský, který kvůli tomu své členství u lidovců pozastavil.

V ČSSD má velkou šanci stát se kandidátem na pražského primátora náměstek ministryně obrany Jakub Landovský, který zatím dostal nominaci od devíti z 15 obvodních organizací sociálních demokratů.

Některé strany hledají do voleb koaliční partnery. TOP 09 bude v řadě městských částí kandidovat spolu se Starosty a nezávislými. KDU-ČSL zatím uzavřela koaliční smlouvy v pěti městských částech. Piráti v několika městských částech zvažují kandidaturu spolu se Zelenými, jinde s místními uskupeními.

Sociální demokraté se zaměřují zejména na vyjednávání předvolebních koalic se Zelenými a lidovci a lokálními uskupeními. ANO neplánuje postavit předvolební koalice do zastupitelstev městských částí, někde chtějí členové hnutí kandidovat za nezávislé.

Většina stran nepostaví kandidátku ve všech městských částech, ale plánují to ve velkých obvodech. Zamýšlí to tak Piráti, SPD, která postaví kandidátní listinu zhruba ve 20 částech, lidovci zhruba ve 35 městských částech. Podobně je tomu u komunistů, kteří budou kandidovat přibližně v polovině městských částí.

ANO chce oslovit voliče zhruba ve 40 městských částech. ČSSD chce sestavit kandidátku s blízkými stranami ve všech velkých městských částech a v co největším počtu malých částí. Uskupení Praha sobě se zaměřuje zejména na zastupitelstvo hlavního města, kandidovat se chystá i v Praze 1 a 7.


V Praze 4 budou lidé volit v jednom obvodě 45 zastupitelů

14. června 2018 ve 13:06

Zastupitelstvo Prahy 4 bude mít v příštím volebním období v letech 2018 až 2022 stejně jako dosud 45 členů. Volit budou lidé v jednom volebním obvodu.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Petice bojuje za snížení hluku z Pražského okruhu

11. června 2018 ve 13:30

Pirátská kandidátka na senátorku za Prahu 12 Eva Tylová iniciovala petici proti nadměrnému hluku z pražského dálničního okruhu, který je na hranici současného povoleného limitu. Dokument již podpořily první desítky lidí. Petice navazuje na nedávnou stížnost senátorů k Ústavnímu soudu ČR, ke...

Pro zájemce o politickou reklamu ke komunálním volbám spustila Praha webovou aplikaci

9. června 2018 v 10:49

Jednotlivé politické strany, hnutí, kandidáti či jejich zastupující organizace, které mají zájem prezentovat se před komunálními volbami 2018 na stožárech veřejného osvětlení, mají od dnešních 12.00 hodin možnost registrovat se v nové webové aplikaci...

Další články
Nahoru