Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Většina řidičů loni platila za parkování digitálně, i tak Praha za lídry digitalizace zaostává
Parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Většina řidičů loni platila za parkování digitálně, i tak Praha za lídry digitalizace zaostává

Zhruba 70 procent plateb za parkování v metropoli se loni uskutečnilo s využitím mobilních aplikací či webu, zbytek prostřednictvím fyzických parkovacích automatů. ČTK to s odkazem na data městské Technické správy komunikací (TSK) sdělil Miroslav Popel, mediální zástupce firmy EasyPark, která provozuje jednu z aplikací. Praha podle firmy i tak stále zaostává za městy jako Amsterdam nebo Kodaň.

V metropoli mohou lidé za parkování platit prostřednictvím městské Lítačky, soukromých aplikací EasyPark a Citymove a na webu TSK s pomocí takzvaných virtuálních parkovacích hodin. Podle dat TSK se loni v metropoli uskutečnilo asi 13,4 milionu transakcí za parkování za asi 739,8 milionu korun. Z toho ve fyzických parkovacích automatech lidé platili v necelých čtyřech milionech případů.

V prosinci se podle dat podíl plateb přes mobilní aplikace či web zvýšil až na 75 procent. Celkový počet transakcí se proti roku 2022 loni zvýšil o necelý milion a podíl digitálních plateb o zhruba šest procentních bodů. Tržby za parkování TSK v roce 2022 evidovala ve výši asi 669,6 milionu korun.

„Odhadujeme, že do několika let by se Praha v oblasti digitalizace parkování mohla vyrovnat nejvyspělejším evropským metropolím, jako je Kodaň nebo Amsterdam," uvedl ředitel firmy EasyPark pro Česko a Slovensko Patrik Piščák. V Amsterdamu podle něj platí parkování digitálně 92 procent řidičů, v Kodani 95 procent.

Firma EasyPark vstoupila na český trh loni akvizicí největšího českého zprostředkovatele digitálních plateb za parkování, společnosti MPLA. Proti původnímu systému MPLA nabízí EasyPark celoevropské pokrytí, takže s výjimkou Velké Británie může řidič po Evropě využívat jednu a tu samou aplikaci.

Trendy do budoucna budou podle společnosti integrace parkovacích aplikací přímo do informačních systémů automobilů či využití dat aplikací pro redukci provozu a dopravních zácp a rozhodování o parkovací politice.


Autor: ČTK

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Setkání veřejnosti k plánovaným změnám křižovatky Táborská a Sezimova

13. května 2024 v 08:03

Praha 4 zve obyvatele na veřejné setkání k plánovaným změnám na křižovatce ulic Táborská a Sezimova. Dlouholetým problémem je zde přechod u základní školy, místo je nepřehledné a rizikové.

Další články
Nahoru