Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Většina nemocnic v Praze zatím kvůli covidu plánovanou péči neomezuje
Areál Thomayerovy nemocnice v Krči. Foto: archiv

Většina nemocnic v Praze zatím kvůli covidu plánovanou péči neomezuje

Většina nemocnic v Praze zatím plánovanou péči kvůli covidu-19 neomezuje, jsou ale na navýšení kapacit pro pacienty s covidem-19 připravené. Odložitelné výkony kromě onkologických omezila Fakultní nemocnice v Motole a částečně péči omezila také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. ČTK to sdělili tiskoví mluvčí jednotlivých nemocnic.

Některá zařízení shánějí další personál nebo mediky na výpomoc. Pacientů s koronavirem mají většinou kolem čtyř desítek. Mezi pacienty s koronavirem nejvíc vytíženými nemocnicemi v ČR jsou čtyři pražské.

Péči o pacienty, kterou lze dočasně odložit, už omezila FN Motol. Její kapacity pro pacienty s covidem jsou 46 lůžek s kyslíkem a 13 pro vážné případy, volných lůžek celkem měla v pátek ráno 230 a 49 na jednotkách intenzivní péče.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík na facebooku v pátek uvedl, že nemocnice léčí celkem 44 pozitivních a čtyři z nich potřebují ventilátor. Z 6300 zaměstnanců nemocnice je nakažených 45 a dalších sedm v karanténě.

„Částečně jsme provoz některých pracovišť omezili, ale nikterak dramaticky," řekla ČTK bez dalších podrobností mluvčí FN Královské Vinohrady Tereza Romanová. V Nemocnici Na Bulovce se zpět na oddělení pro pacienty s covidem-19 mění stejně jako na jaře urgentní příjem. Aktuálně se tam léčí 38 pozitivně testovaných.

Další jsou také ve Všeobecné fakultní nemocnici. „V současné době hospitalizujeme celkem 15 pacientů s covid, z toho pět pacientů v intenzivní péči. V případě potřeby jsme schopni uvolnit pro tyto pacienty další intenzivní lůžka," sdělila ČTK mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková. Nemocnice jich má na různých klinikách přes 70.

V běžném režimu pracuje zatím Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Podle mluvčí Jitky Zinke by v případě potřeby byla další lůžka vyčleněná na Klinice infekčních nemocí.

V Nemocnici Na Homolce je podle mluvčí Martiny Dostálové omezení péče aktuálně minimální. V současné době má nemocnice vyhrazená pro pacienty s koronavirem čtyři lůžka s plicní ventilací a osm s kyslíkem. „Provedli jsme několik organizačních změn, aby vyčleněné kapacity byly neprodleně k dispozici," uvedla.

V Thomayerově nemocnici v Praze se podle mluvčího Petra Sulka léčí aktuálně 38 pozitivně testovaných, musela pro ně být vyčleněná lůžka na plicní klinice, ARO a dalších odděleních.

„S volnou kapacitou pro tyto pacienty jsme tak již na maximu. Pokud bychom měli uvolňovat další lůžka pro tyto pacienty, tak k tomu potřebujeme i zdravotní personál," uvedl Sulek s tím, že nemocnici chybí asi 50 sester a pomocného personálu, a proto hledá i nové zaměstnance na covidová oddělení.

Od začátku epidemie se nakazilo v celé ČR již více než 3600 zdravotníků, přes 1700 jich bylo minulý týden aktuálně nemocných. Zdravotníci v izolaci a karanténa jsou problémem pro provoz některých oddělení.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v pátek potvrdil, že v případě nedostatku lidí mohou i ti zdravotníci, kteří mají kvůli kontaktu s nakaženým nařízenou karanténu, ale mají negativní test, s respirátorem dál pracovat.

Některé nemocnice, například Thomayerova, ÚVN nebo Homolka, už jednají se zástupci lékařských fakult o možnosti zapojení mediků jako v jarních měsících. Další, například Motol nebo VFN už je využívají na odběrových místech pro testování.

Možnost povolat do práce studenty posledních ročníků lékařských fakult byl podle ministra jeden z důvodů, proč navrhl znovuzavedení nouzového stavu. Zatím ale potřebné opatření, na jehož základě by medici do nemocnic museli nastoupit, vydáno nebylo.

V případě nedostatku sester se mohou nemocnice obracet také na projekt Sestry v záloze, který už od jara sdružuje zdravotníky, kteří už většinou odešli mimo obor a jsou případně ochotní vypomoci. Na jaře jich bylo kolem 700. Ještě přes začátkem epidemie ale v nemocnicích chybělo asi 3000 sester u lůžek.


Krizová Linka EDA nově nabízí pomoc

Dnes v 09:44

Bezplatná krizová Linka EDA rozšiřuje své působení a nově nabízí pomoc všem lidem, kteří se obávají o své zdraví nebo zdraví svých blízkých.

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Praha představila veřejnosti informační web k očkování

Včera v 17:59

Magistrát ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravil komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Radnice oslovila lékaře na poliklinikách

Včera v 09:55

Magistrát požádal městské části o zaslání seznamu potencionálních zájemců o zřízení očkovacích míst v jednotlivých městských částech.

Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

25. ledna 2021 ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Další články
Nahoru