Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Většina nemocnic v Praze zatím kvůli covidu plánovanou péči neomezuje
Areál Thomayerovy nemocnice v Krči. Foto: archiv

Většina nemocnic v Praze zatím kvůli covidu plánovanou péči neomezuje

Většina nemocnic v Praze zatím plánovanou péči kvůli covidu-19 neomezuje, jsou ale na navýšení kapacit pro pacienty s covidem-19 připravené. Odložitelné výkony kromě onkologických omezila Fakultní nemocnice v Motole a částečně péči omezila také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. ČTK to sdělili tiskoví mluvčí jednotlivých nemocnic.

Některá zařízení shánějí další personál nebo mediky na výpomoc. Pacientů s koronavirem mají většinou kolem čtyř desítek. Mezi pacienty s koronavirem nejvíc vytíženými nemocnicemi v ČR jsou čtyři pražské.

Péči o pacienty, kterou lze dočasně odložit, už omezila FN Motol. Její kapacity pro pacienty s covidem jsou 46 lůžek s kyslíkem a 13 pro vážné případy, volných lůžek celkem měla v pátek ráno 230 a 49 na jednotkách intenzivní péče.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík na facebooku v pátek uvedl, že nemocnice léčí celkem 44 pozitivních a čtyři z nich potřebují ventilátor. Z 6300 zaměstnanců nemocnice je nakažených 45 a dalších sedm v karanténě.

„Částečně jsme provoz některých pracovišť omezili, ale nikterak dramaticky," řekla ČTK bez dalších podrobností mluvčí FN Královské Vinohrady Tereza Romanová. V Nemocnici Na Bulovce se zpět na oddělení pro pacienty s covidem-19 mění stejně jako na jaře urgentní příjem. Aktuálně se tam léčí 38 pozitivně testovaných.

Další jsou také ve Všeobecné fakultní nemocnici. „V současné době hospitalizujeme celkem 15 pacientů s covid, z toho pět pacientů v intenzivní péči. V případě potřeby jsme schopni uvolnit pro tyto pacienty další intenzivní lůžka," sdělila ČTK mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková. Nemocnice jich má na různých klinikách přes 70.

V běžném režimu pracuje zatím Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Podle mluvčí Jitky Zinke by v případě potřeby byla další lůžka vyčleněná na Klinice infekčních nemocí.

V Nemocnici Na Homolce je podle mluvčí Martiny Dostálové omezení péče aktuálně minimální. V současné době má nemocnice vyhrazená pro pacienty s koronavirem čtyři lůžka s plicní ventilací a osm s kyslíkem. „Provedli jsme několik organizačních změn, aby vyčleněné kapacity byly neprodleně k dispozici," uvedla.

V Thomayerově nemocnici v Praze se podle mluvčího Petra Sulka léčí aktuálně 38 pozitivně testovaných, musela pro ně být vyčleněná lůžka na plicní klinice, ARO a dalších odděleních.

„S volnou kapacitou pro tyto pacienty jsme tak již na maximu. Pokud bychom měli uvolňovat další lůžka pro tyto pacienty, tak k tomu potřebujeme i zdravotní personál," uvedl Sulek s tím, že nemocnici chybí asi 50 sester a pomocného personálu, a proto hledá i nové zaměstnance na covidová oddělení.

Od začátku epidemie se nakazilo v celé ČR již více než 3600 zdravotníků, přes 1700 jich bylo minulý týden aktuálně nemocných. Zdravotníci v izolaci a karanténa jsou problémem pro provoz některých oddělení.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v pátek potvrdil, že v případě nedostatku lidí mohou i ti zdravotníci, kteří mají kvůli kontaktu s nakaženým nařízenou karanténu, ale mají negativní test, s respirátorem dál pracovat.

Některé nemocnice, například Thomayerova, ÚVN nebo Homolka, už jednají se zástupci lékařských fakult o možnosti zapojení mediků jako v jarních měsících. Další, například Motol nebo VFN už je využívají na odběrových místech pro testování.

Možnost povolat do práce studenty posledních ročníků lékařských fakult byl podle ministra jeden z důvodů, proč navrhl znovuzavedení nouzového stavu. Zatím ale potřebné opatření, na jehož základě by medici do nemocnic museli nastoupit, vydáno nebylo.

V případě nedostatku sester se mohou nemocnice obracet také na projekt Sestry v záloze, který už od jara sdružuje zdravotníky, kteří už většinou odešli mimo obor a jsou případně ochotní vypomoci. Na jaře jich bylo kolem 700. Ještě přes začátkem epidemie ale v nemocnicích chybělo asi 3000 sester u lůžek.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Další články
Nahoru