dnes
Pondělí - skorojasno
27°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - jasno
35°C
Většina městských částí Prahy nabízí videa ze zastupitelstev
Od minulého volebního období pořizuje video Praha 15. Radnice sídlí v Boloňské ulici. Foto: archiv

Většina městských částí Prahy nabízí videa ze zastupitelstev

Většina velkých městských částí Prahy umožňuje svým obyvatelům sledovat jednání zastupitelstva z domova. Deset radnic z 15 vysílá přímé přenosy na webových stránkách městské části nebo prostřednictvím YouTube či facebooku a jedna radnice uveřejňuje záznam ze zasedání. Dvě radnice zavedení videa připravují a zbývající dvě o tom neuvažují. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Před šesti lety vysílaly přenosy čtyři radnice, a to Praha 5, Praha 6, Praha 8 a Praha 10.

Radnicí, kde nové vedení vzešlé z loňských podzimních voleb zavedlo přímé přenosy z jednání zastupitelů, je Praha 1. Dění mohou lidé sledovat prostřednictvím facebookové stránky městské části.

V dohledné době by se mezi městské části, které usnadňují svým obyvatelům přehled o rozhodování radních, měla zařadit Praha 12. Na včerejším jednání zastupitelstva video otesstovali.

„Od následujícího jednání by již měl být přímý přenos ze zasedání i následující audiovizuální záznam dostupný pro každého zájemce na internetu," sdělil ČTK starosta Jan Adamec (Piráti).

Zastupitelé Prahy 12 zasedají v budově bývalého obchodního domu, kde například při jednom z minulých zasedání nefungovalo topení a lidé tak strávili několik hodin v zimních bundách.

Video z jednání nyní připravuje také Praha 14. „Přenosy ze ZMČ Prahy 14 v tuto chvíli nevysíláme, do budoucna je však Praha 14 zajišťovat plánuje. Uvedené je zakotveno i v koaličním prohlášení. Věcí se nyní bude zabývat poradní orgán Rady městské části – Komise pro digitalizaci, transparentnost a otevřenou radnici, jejímž úkolem je navrhnout vhodné technické řešení," sdělila ČTK mluvčí radnice Veronika Berná.

Od minulého volebního období pořizuje video Praha 15. Obyvatelé se mohou s děním na zasedání seznámit zpětně. „Nemáme přímé přenosy. Záznam uveřejňujeme do sedmi dnů na webu," uvedla mluvčí radnice Pavlína Nejedlíková s tím, že o zavedení přímých přenosů zatím neuvažují.

Praha 2 a Praha 13 jsou městské části, které o videu zatím neuvažují. „Přímý přenos z jednání Zastupitelstva MČ Praha 2 se nevysílá. Zaznamenává se a poté se zveřejňuje přepis na webových stránkách," popisuje možnost, jak se dostat k informacím, správce webových stránek Prahy 2 Petr Tomíšek. Na kanál YouTube městská část dává audiozáznam.

Přes internet mohou sledovat zasedání zastupitelstva v dalších městských částech. V únoru 2013 byly jen čtyři městské části, které to umožňovaly, a to Praha 5, Praha 6, Praha 8 a Praha 10. Od roku 2013 k nim přibyly Praha 3, Praha 4, Praha 7, Praha 9 a Praha 11.

Kvalita přenosu se u jednotlivých radnic liší. Někde je jedna kamera, jinde je kamer několik. V přenosech z Prahy 6, které nabízí záběry z několika kamer, je obraz doplněn o popisky u hovořících.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

18. června 2019 v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Další články
Nahoru