Dnes Úterý - zatazeno 25°C
Zítra Středa - bourky 25°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není
Volby do Poslanecké sněmovny budo letos na podzim. Foto: archiv

Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není

Lídři kandidátek do podzimních sněmovních voleb jsou pro Prahu zatím jasní jen u dvou předvolebních koalic Pirátů se STAN a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. I v jejich případě bude většina stran své další zástupce na společných kandidátkách teprve volit, všechny kandidáty zatím vybrali jen Piráti. V případě vládního ANO by mělo být o kandidátce jasno do června. ČSSD, KSČM a SPD očekávají, že budou mít kandidátky sestaveny na jaře. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci stran.

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede do voleb nynější pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová, dvojkou bude současný předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Jak ČTK sdělil mluvčí pražských Pirátů Michal Polák, třetí místo obsadí STAN a na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Šesté místo pak připadne pirátskému zastupiteli Prahy 5 Danielu Mazurovi, sedmé je vyhrazeno STAN, stejně jako jedenácté. Dále se na kandidátce za Piráty objeví pražský radní Adam Zábranský, zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást, poslankyně Dana Balcarová a radní Prahy 12 Eva Tylová.

STAN zatím o obsazení míst jasno nemá, podle krajské manažerky hnutí Vlasty Urbánkové budou příští týden primárky. Následně bude muset výsledky ještě potvrdit krajský sněm, který by se měl konat v první polovině února.

Jasno o lídrovi je i v případě druhé předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Do voleb ji v metropoli povede předsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Dále se za TOP 09 na společné kandidátce objeví poslanec Dominik Feri a podle informací ČTK také radní Prahy 2 Michal Zuna, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nebo pražský zastupitel Martin Dlouhý.

Mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová ČTK sdělila, že strana bude mít v první desítce společné kandidátky šest míst. „V tuto chvíli máme odsouhlasenou Janu Černochovou jako nejvýše postavenou kandidátku. Dále probíhají nominace na oblastních sdruženích a regionální rada by je měla schvalovat začátkem února," vysvětlila. KDU-ČSL plánují podle pražského tajemníka strany Vojtěcha Šolce primárky na příští úterý. „Ještě večer zveřejníme výsledky," uvedl.

Vládní ANO podle předsedy pražské buňky Jana Říčaře čeká na celostátní sněm hnutí. To se mělo původně konat koncem ledna, ale z důvodu epidemie bylo odloženo a nový termín zatím není znám. Po sněmu začnou podle Říčaře místní organizace nominovat kandidáty, ze kterých poté krajské předsednictvo sestaví kandidátku. Tu bude muset ještě schválit celorepublikový výbor. „Očekávám, že do června by měl být celý ten proces hotový," uvedl.

Pražský sociálně-demokratický poslanec Petr Dolínek ČTK sdělil, že ČSSD v Praze ještě kandidátku sestavovat nezačala, ale lídrem by měl být ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jasno by podle poslance mohlo být v dubnu.

Mluvčí komunistů Helena Grofová ČTK sdělila, že v tuto chvíli strana sbírá návrhy obvodních výborů. „Do konce března bychom měli mít postavené kandidátky za jednotlivé kraje," uvedla. SPD bude podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky řešit na jaře.


Autor: ČTK

Praha 10 pořádá veletrh sociálních a návazných služeb

13. června 2022 v 10:53

Desátý ročník, pětačtyřicet stánků. Taková jsou čísla, která charakterizují letošní veletrh sociálních a návazných služeb na Desítce. Už tradičně se uskuteční před Nákupním centrem Eden, pro informace a rady si občané mohou přijít ve středu 15. června od 11 do...

Pomoc pro děti ze znevýhodněných rodin

8. března 2022 v 10:02

Devět desítek dětí ze sociálně či zdravotně znevýhodněných rodin z Prahy 4 dostalo notebooky, školní pomůcky, a hygienické potřeby, příspěvky na bezplatné obědy či školní družinu, na tábory a kroužky. Dary v celkové hodnotě 505 000 korun rozdělila Nadace Sirius prostřednictvím svého projektu...

Českobratrská církev evangelická a Diakonie společně organizují pomoc pro Ukrajinu

24. února 2022 v 19:44

Českobratrská církev evangelická a Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, vyhlásili sbírku pro obyvatele Ukrajiny zasažené válkou a zároveň připravují bezpečné zázemí a pomoc pro uprchlíky z válečné zóny. 

Vždy je čas na dobrý skutek. Startuje patnáctý ročník programu MiNiGRANTY Veolia

24. února 2022 v 11:24

Nadační fond Veolia i letos podpoří projekty zaměstnanců skupiny Veolia, kteří se ve svém volném čase věnují dobrovolnictví. Během 14 let fungování programu MiNiGRANTY podpořily 1 644 projektů částkou více než 44 milionů. Na jeden projekt může žadatel získat až...

Nová grantová výzva Nadačního fondu Cesta ke vzdělání

18. února 2022 v 11:38

Od čtvrtka 17. února se mohou žadatelé hlásit do nového grantového programu Nadačního fondu Cesta ke vzdělání 2022. Tato v pořadí již čtrnáctá výzva reaguje na přetrvávající pandemii koronaviru a s tím spojená omezení, která neumožňovala účastnit se doprovodných vzdělávacích aktivit, jež nadační...

Vosk na výrobu svíček pro chráněnou dílnu Inspirace

11. února 2022 v 11:41

Chráněná dílna Inspirace obdržela od Prahy 1 velkou krabici plnou vosku, který nasbírali zaměstnanci a návštěvníci radnice. Vosk bude následně využit při výrobě ručně malovaných svíček.

Grantový program STARTér, Věř si a podnikej! pomáhá již 22 let

2. února 2022 v 11:41

Nejstarší grantový program Nadačního fondu Veolia, STARTér, Věř si a podnikej! má za sebou již 22. ročník. Stejně jako celou společnost, i STARTér silně ovlivnila pokračující pandemie Covid-19. Projevilo se to především omezenou možností osobních setkání, ať již při prezentacích programu na...

Nadační fond Dvojka srdcem vznikl před čtyřmi roky

25. ledna 2022 v 10:27

Nadační fond Dvojka srdcem, který mezi sebou propojuje sousedy, kteří pomoc potřebují, s těmi, kteří pomáhat mohou a chtějí, vznikl v Praze 2 před čtyřmi roky. Za dobu své existence nadace pomohla potřebným celkem v 70 případech a věnovala jim příspěvky za téměř 700 tisíc korun. Zprostředkování...

Další články
Nahoru