Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není
Volby do Poslanecké sněmovny budo letos na podzim. Foto: archiv

Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není

Lídři kandidátek do podzimních sněmovních voleb jsou pro Prahu zatím jasní jen u dvou předvolebních koalic Pirátů se STAN a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. I v jejich případě bude většina stran své další zástupce na společných kandidátkách teprve volit, všechny kandidáty zatím vybrali jen Piráti. V případě vládního ANO by mělo být o kandidátce jasno do června. ČSSD, KSČM a SPD očekávají, že budou mít kandidátky sestaveny na jaře. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci stran.

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede do voleb nynější pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová, dvojkou bude současný předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Jak ČTK sdělil mluvčí pražských Pirátů Michal Polák, třetí místo obsadí STAN a na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Šesté místo pak připadne pirátskému zastupiteli Prahy 5 Danielu Mazurovi, sedmé je vyhrazeno STAN, stejně jako jedenácté. Dále se na kandidátce za Piráty objeví pražský radní Adam Zábranský, zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást, poslankyně Dana Balcarová a radní Prahy 12 Eva Tylová.

STAN zatím o obsazení míst jasno nemá, podle krajské manažerky hnutí Vlasty Urbánkové budou příští týden primárky. Následně bude muset výsledky ještě potvrdit krajský sněm, který by se měl konat v první polovině února.

Jasno o lídrovi je i v případě druhé předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Do voleb ji v metropoli povede předsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Dále se za TOP 09 na společné kandidátce objeví poslanec Dominik Feri a podle informací ČTK také radní Prahy 2 Michal Zuna, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nebo pražský zastupitel Martin Dlouhý.

Mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová ČTK sdělila, že strana bude mít v první desítce společné kandidátky šest míst. „V tuto chvíli máme odsouhlasenou Janu Černochovou jako nejvýše postavenou kandidátku. Dále probíhají nominace na oblastních sdruženích a regionální rada by je měla schvalovat začátkem února," vysvětlila. KDU-ČSL plánují podle pražského tajemníka strany Vojtěcha Šolce primárky na příští úterý. „Ještě večer zveřejníme výsledky," uvedl.

Vládní ANO podle předsedy pražské buňky Jana Říčaře čeká na celostátní sněm hnutí. To se mělo původně konat koncem ledna, ale z důvodu epidemie bylo odloženo a nový termín zatím není znám. Po sněmu začnou podle Říčaře místní organizace nominovat kandidáty, ze kterých poté krajské předsednictvo sestaví kandidátku. Tu bude muset ještě schválit celorepublikový výbor. „Očekávám, že do června by měl být celý ten proces hotový," uvedl.

Pražský sociálně-demokratický poslanec Petr Dolínek ČTK sdělil, že ČSSD v Praze ještě kandidátku sestavovat nezačala, ale lídrem by měl být ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jasno by podle poslance mohlo být v dubnu.

Mluvčí komunistů Helena Grofová ČTK sdělila, že v tuto chvíli strana sbírá návrhy obvodních výborů. „Do konce března bychom měli mít postavené kandidátky za jednotlivé kraje," uvedla. SPD bude podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky řešit na jaře.


Autor: ČTK

V areálu biocentra Obora vznikly nové informační tabule

12. září 2021 v 10:10

Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje...

Soutěž pro výtvarníky s mentálním postižením

23. srpna 2021 v 09:56

Domov Sulická pořádá s podporou radnice Prahy 2 první ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením z Prahy aneb Každý může být umělcem. Přihlášená díla budou k vidění od 30. září ve výstavních prostorách bezbariérové radnice Prahy 2 na...

Praha 1: Sto tisíc na protidrogovou problematikou

19. srpna 2021 v 09:39

Praha 1 rozdělí 100 tisíc korun neziskovkám zabývajícím se protidrogovou problematikou. Na žádost první městské části bylo Zastupitelstvem hl. m. Prahy odsouhlaseno poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu hl. m. Prahy.

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Nová pracovní místa díky nadačnímu fondu

26. června 2021 ve 12:58

Nadační fond Veolia schválil podporu pro 9 nových projektů, díky nimž získá práci 15 osob, z toho 3 zdravotně znevýhodněné.  Mezi schválené projekty byla z grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! ve čtvrtek 24. června v Olomouci rozdělena částka...

Hlavní město zlepší cílenou pomoc Pražanům

25. května 2021 v 11:03

Pražští radní schválili záměr založit Sociální nadační fond hlavního města Prahy. Po vzoru jiných krajů a obcí by měl fond pomáhat těm, kteří se z různých důvodů ocitli v tíživé sociální situaci a nemohou využít jiné zdroje, ať už státní nebo obecní pomoci. Fond bude ve čtyřech programech nabízet...

Světluška otevírá Půjčovnu pomůcek a sportovního vybavení

6. května 2021 v 11:48

Další ulehčení v každodenním fungování čeká nevidomé a slabozraké. Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, spustila 1. května novou Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Potřebným nabídne například kamerové lupy, tablety s aplikacemi pro zrakovou stimulaci, počítače...

Další články
Nahoru