Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není
Volby do Poslanecké sněmovny budo letos na podzim. Foto: archiv

Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není

Lídři kandidátek do podzimních sněmovních voleb jsou pro Prahu zatím jasní jen u dvou předvolebních koalic Pirátů se STAN a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. I v jejich případě bude většina stran své další zástupce na společných kandidátkách teprve volit, všechny kandidáty zatím vybrali jen Piráti. V případě vládního ANO by mělo být o kandidátce jasno do června. ČSSD, KSČM a SPD očekávají, že budou mít kandidátky sestaveny na jaře. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci stran.

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede do voleb nynější pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová, dvojkou bude současný předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Jak ČTK sdělil mluvčí pražských Pirátů Michal Polák, třetí místo obsadí STAN a na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Šesté místo pak připadne pirátskému zastupiteli Prahy 5 Danielu Mazurovi, sedmé je vyhrazeno STAN, stejně jako jedenácté. Dále se na kandidátce za Piráty objeví pražský radní Adam Zábranský, zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást, poslankyně Dana Balcarová a radní Prahy 12 Eva Tylová.

STAN zatím o obsazení míst jasno nemá, podle krajské manažerky hnutí Vlasty Urbánkové budou příští týden primárky. Následně bude muset výsledky ještě potvrdit krajský sněm, který by se měl konat v první polovině února.

Jasno o lídrovi je i v případě druhé předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Do voleb ji v metropoli povede předsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Dále se za TOP 09 na společné kandidátce objeví poslanec Dominik Feri a podle informací ČTK také radní Prahy 2 Michal Zuna, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nebo pražský zastupitel Martin Dlouhý.

Mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová ČTK sdělila, že strana bude mít v první desítce společné kandidátky šest míst. „V tuto chvíli máme odsouhlasenou Janu Černochovou jako nejvýše postavenou kandidátku. Dále probíhají nominace na oblastních sdruženích a regionální rada by je měla schvalovat začátkem února," vysvětlila. KDU-ČSL plánují podle pražského tajemníka strany Vojtěcha Šolce primárky na příští úterý. „Ještě večer zveřejníme výsledky," uvedl.

Vládní ANO podle předsedy pražské buňky Jana Říčaře čeká na celostátní sněm hnutí. To se mělo původně konat koncem ledna, ale z důvodu epidemie bylo odloženo a nový termín zatím není znám. Po sněmu začnou podle Říčaře místní organizace nominovat kandidáty, ze kterých poté krajské předsednictvo sestaví kandidátku. Tu bude muset ještě schválit celorepublikový výbor. „Očekávám, že do června by měl být celý ten proces hotový," uvedl.

Pražský sociálně-demokratický poslanec Petr Dolínek ČTK sdělil, že ČSSD v Praze ještě kandidátku sestavovat nezačala, ale lídrem by měl být ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jasno by podle poslance mohlo být v dubnu.

Mluvčí komunistů Helena Grofová ČTK sdělila, že v tuto chvíli strana sbírá návrhy obvodních výborů. „Do konce března bychom měli mít postavené kandidátky za jednotlivé kraje," uvedla. SPD bude podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky řešit na jaře.


Světluška otevírá Půjčovnu pomůcek a sportovního vybavení

6. května 2021 v 11:48

Další ulehčení v každodenním fungování čeká nevidomé a slabozraké. Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, spustila 1. května novou Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Potřebným nabídne například kamerové lupy, tablety s aplikacemi pro zrakovou stimulaci, počítače...

Nedoklubko vybralo přes 880 tisíc korun pro miminka do dlaně

6. května 2021 v 11:28

Charitativního běhu a procházky organizace Nedoklubko se v neděli 2. května zúčastnilo 1148 běžců, celkem 4459 osob včetně miminek v kočárku vyrazilo na procházku. 

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Nadační fond Šestý smysl rozdával radost dětem

29. dubna 2021 v 08:45

Sociální odbor Prahy 6 se obrátil na Nadační fond Šestý smysl s prosbou pomoci. Týkala se zakoupení mobilních telefonů a notebooku pro 2 děti.

Máte už za sebou jarní úklid? innogy pomáhá s Jarní sbírkou pro Armádu spásy

13. dubna 2021 v 10:23

innogy pořádá ve spolupráci s Armádou spásy tradiční jarní sbírku, letos s mnohými změnami. I přes společensky tíživou situaci chce pomoci Armádě spásy s péčí o klienty bez domova. Podpoří vybavení nocleháren, nouzových center i obytných kontejnerů, které slouží nejen jako možnost nouzového...

Trochu jiná truhlařina. Nadační fond podpořil dílnu

7. dubna 2021 v 08:37

V Kunčičkách u Bašky si otevřel truhlářskou dílnu František Chromják. Pracoval dlouho v bankovním sektoru a rozhodl se pro práci, kterou miluje. Chce úročit své zkušenosti s prací s přírodními dřevěnými materiály. Jeho hlavním sortimentem budou venkovní posezení a zahradní pergoly jak pro...

Do 10. dubna může veřejnost nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

6. dubna 2021 v 11:24

Ještě pět dní, tedy do soboty 10. dubna, jsou otevřené nominace na Cenu Olgy Havlové pro rok 2021. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým a inspiruje nás všechny. 

Nominujte osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

9. února 2021 v 08:14

Tento rok již po sedmadvacáté udělí Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým. VDV otevřel online nominace pro letošní ročník a zasílat je lze až do...

Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá

1. února 2021 v 17:53

Nacházíte se v obtížné životní situaci a potřebujete finančně či materiálně pomoci? Můžete se obrátit na Nadační fond Dvojka srdcem, který propojuje ty občany Prahy 2, kteří chtějí a můžou pomoci s těmi, kteří pomoc potřebují.

Další články
Nahoru