Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není
Volby do Poslanecké sněmovny budo letos na podzim. Foto: archiv

Většina lídrů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze známá není

Lídři kandidátek do podzimních sněmovních voleb jsou pro Prahu zatím jasní jen u dvou předvolebních koalic Pirátů se STAN a ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. I v jejich případě bude většina stran své další zástupce na společných kandidátkách teprve volit, všechny kandidáty zatím vybrali jen Piráti. V případě vládního ANO by mělo být o kandidátce jasno do června. ČSSD, KSČM a SPD očekávají, že budou mít kandidátky sestaveny na jaře. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci stran.

Společnou kandidátku Pirátů a STAN povede do voleb nynější pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová, dvojkou bude současný předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Jak ČTK sdělil mluvčí pražských Pirátů Michal Polák, třetí místo obsadí STAN a na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Šesté místo pak připadne pirátskému zastupiteli Prahy 5 Danielu Mazurovi, sedmé je vyhrazeno STAN, stejně jako jedenácté. Dále se na kandidátce za Piráty objeví pražský radní Adam Zábranský, zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást, poslankyně Dana Balcarová a radní Prahy 12 Eva Tylová.

STAN zatím o obsazení míst jasno nemá, podle krajské manažerky hnutí Vlasty Urbánkové budou příští týden primárky. Následně bude muset výsledky ještě potvrdit krajský sněm, který by se měl konat v první polovině února.

Jasno o lídrovi je i v případě druhé předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Do voleb ji v metropoli povede předsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Dále se za TOP 09 na společné kandidátce objeví poslanec Dominik Feri a podle informací ČTK také radní Prahy 2 Michal Zuna, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nebo pražský zastupitel Martin Dlouhý.

Mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová ČTK sdělila, že strana bude mít v první desítce společné kandidátky šest míst. „V tuto chvíli máme odsouhlasenou Janu Černochovou jako nejvýše postavenou kandidátku. Dále probíhají nominace na oblastních sdruženích a regionální rada by je měla schvalovat začátkem února," vysvětlila. KDU-ČSL plánují podle pražského tajemníka strany Vojtěcha Šolce primárky na příští úterý. „Ještě večer zveřejníme výsledky," uvedl.

Vládní ANO podle předsedy pražské buňky Jana Říčaře čeká na celostátní sněm hnutí. To se mělo původně konat koncem ledna, ale z důvodu epidemie bylo odloženo a nový termín zatím není znám. Po sněmu začnou podle Říčaře místní organizace nominovat kandidáty, ze kterých poté krajské předsednictvo sestaví kandidátku. Tu bude muset ještě schválit celorepublikový výbor. „Očekávám, že do června by měl být celý ten proces hotový," uvedl.

Pražský sociálně-demokratický poslanec Petr Dolínek ČTK sdělil, že ČSSD v Praze ještě kandidátku sestavovat nezačala, ale lídrem by měl být ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jasno by podle poslance mohlo být v dubnu.

Mluvčí komunistů Helena Grofová ČTK sdělila, že v tuto chvíli strana sbírá návrhy obvodních výborů. „Do konce března bychom měli mít postavené kandidátky za jednotlivé kraje," uvedla. SPD bude podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky řešit na jaře.


Nominujte osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

9. února 2021 v 08:14

Tento rok již po sedmadvacáté udělí Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým. VDV otevřel online nominace pro letošní ročník a zasílat je lze až do...

Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá

1. února 2021 v 17:53

Nacházíte se v obtížné životní situaci a potřebujete finančně či materiálně pomoci? Můžete se obrátit na Nadační fond Dvojka srdcem, který propojuje ty občany Prahy 2, kteří chtějí a můžou pomoci s těmi, kteří pomoc potřebují.

Čtvrt století od odchodu paní Olgy si připomíná nadace, kterou založila

25. ledna 2021 v 09:30

Ve středu 27. ledna uplyne 25 let od úmrtí Olgy Havlové. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) dodnes naplňuje odkaz své zakladatelky a pomáhá dle přání paní Olgy tam, kde je nejvíce potřeba a kde nikdo jiný pomoc nanabízí.   

Plechovky třídí pravidelně jen necelá třetina Čechů. Neziskové iniciativy Každá plechovka se počítá a Ukliďme Česko to chtějí změnit

21. ledna 2021 v 09:58

Nezisková organizace Každá plechovka se počítá zahajuje spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko. Obě organizace mají zájem na co největším podílu zrecyklovaných nápojových plechovek. Podle posledních dat totiž Češi vytřídí jen asi 40 % nápojových plechovek a za evropským průměrem (76 %) tak výrazně...

Václavské Vánoce přinesly neziskovkám přes čtvrt milionu korun

12. ledna 2021 v 10:03

Sedm neziskových organizací se během čtyř adventních týdnů představilo na řemeslných stáncích jubilejního, desátého ročníku Václavských Vánoc. Celkový výtěžek z tradičních vánočních trhů v horní části Václavského náměstí letos převýšil částku dvě stě osmdesát tisíc...

Pečovatelka roku 2020 je z Prahy 11

6. ledna 2021 v 09:37

Pečovatelkou roku v kategorii terénních služeb se pro rok 2020 stala Lenka Kobzová z Jihoměstské sociální, která v sociálních službách pracuje již 16 let.

Nadační fond Veolia startuje nový projekt DigiSen

31. prosince 2020 v 10:36

Program Nadačního fondu Veolia Stále s úsměvem poskytl tříletou podporu šesti partnerským projektům. Od 6. ročníku (2020/2021) tento seniorský program pokračuje podle nového konceptu.

Praha 2: Dvojka srdcem před Vánoci pomohla mamince

20. prosince 2020 v 19:00

Koncem týdne zasedala správní rada Nadačního fondu Dvojka srdcem a schválila příspěvky dvěma maminkám samoživitelkám ve výši 30 000 korun.

Další články
Nahoru