Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Větší pražské městské části předpokládají, že přijmou všechny prvňáčky
Ilustrační foto: archiv

Větší pražské městské části předpokládají, že přijmou všechny prvňáčky

Většina dotázaných pražských městských částí předpokládá, že bude moci do prvních tříd přijmout všechny spádové děti. Radnice mají pro prvňáčky připraveny desítky otevřených tříd. Vyplývá to z ankety ČTK mezi většími městskými částmi. Zápisy do prvních tříd základních škol se konají po celý duben, o konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol.

Do prvních tříd mají letos v září nastoupit děti narozené od 1. září 2017 do 31. srpna 2018. Kromě nich se zápisy týkají i sedmiletých a starších dětí, které dříve dostaly odklad povinné školní docházky.

Podle odhadů ministerstva by v září do prvních tříd mohlo nastoupit v Česku asi 88 500 šestiletých a asi 29 000 sedmiletých a starších dětí. Ve výjimečných případech pak rodiče mohou zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech, letos v září by mohlo nastoupit podle odhadů resortu přibližně 700 takových dětí.

Dostatek míst v základních školách předpokládá například Praha 1, Praha 2 nebo Praha 4. „Na základě zkušeností z předchozích let předpokládáme, že kapacita bude pro spádové děti dostačující," uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

 „Počet dětí s trvalým bydlištěm na Praze 4, které půjdou letos k zápisu do první třídy (zhruba 1350) je o něco vyšší než v loňském roce, ale tento počet nijak výrazně nepřevyšuje počty v předchozích letech. Domníváme se, že všechny prvňáčky s trvalým bydlištěm na naší městské části budeme moci umístit," sdělil také mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. „Kolik dětí nakonec v září do školních lavic usedne není ale v tuto chvíli zřejmé," dodala Zoulová.

Potřebný počet míst pro nové prvňáčky má podle mluvčích dále také Praha 7, Praha 11, Praha 12 i Praha 13. Radnice většinou otevírají zhruba 20 prvních tříd. Praha 1 má podle Šnejdarové pro budoucí žáky připraveno 12 tříd v městské části. Praha 2 otevře 20 prvních tříd s celkovou kapacitou pro 481 žáků.

V Praze 7 děti usednou do 19 tříd, přičemž do jedné se vejde 25 až 30 dětí. „Otevírat budeme také pět přípravných tříd pro děti s odkladem, které pojmou až 75 dětí. Předškoláci se v přípravných třídách v malých kolektivech učí orientovat v novém prostředí a mají dostatek času a prostoru, aby se mohli postupně seznámit s rolí školáka," sdělila místostarostka Prahy 7 Hana Šišková (Praha 7 Sobě).

Dodala, že přechod dětí do přípravné třídy zároveň uvolňuje místa ve školkách. Praha 9 pak podle mluvčí Marie Kurkové plánuje otevřít 21 prvních tříd, Praha 13 jich otevře 31.

Radnice zatím nemohou upřesnit přesný počet dětí, které k zápisu přijdou a následně do škol nastoupí. Zápisy do prvních tříd se ve většině městských částí konají zhruba v polovině dubna.

Základní a mateřské školy provozují v metropoli městské části, pražský magistrát zřizuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru