dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Větrací výdech z Blanky ve Střešovicích se stane lezeckou stěnou
Větrací výdech stojí na rohu ulic Na Octárně a U laboratoře. Toto jsou návrhy, které byly ve finále soutěže Prahy 6 o vzhled tubusu. Foto: P6

Větrací výdech z Blanky ve Střešovicích se stane lezeckou stěnou

Větrací výdech z tunelu Blanka, který stojí ve Střešovicích nedaleko Pražského hradu, bude sloužit jako lezecká stěna. Shodli se na tom radní Prahy 6, kteří nechají zpracovat studii. Poté se o konečné podobě bude diskutovat s místními obyvateli, řekl ČTK místostarosta Martin Polách (ANO).

Výdech mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře je široký devět metrů a ční do výšky 24 metrů. Objemný tubus odvádí zplodiny z tunelového komplexu Blanka, podobně by fungoval i v případě požáru. Větrací objekty mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak neměly zatěžovat.

„Byla by škoda tento nepřehlédnutelný objekt nevyužít pro nějaký aktivní a smysluplný účel. Jeho velká plocha, výška i atraktivní poloha vybízí ke zřízení multifunkční horolezecké stěny s vyhlídkovým místem. Chceme také upravit veřejný prostor kolem výdechu a vybudovat zde i malé zázemí pro sportovce," řekl místostarosta.

Praha 6 vybírala jeho vzhled ve výtvarné soutěži. Nejlépe hodnocené byly návrhy, jejichž autoři chtěli betonový tubus využít jako rozhlednu, horolezeckou stěnu nebo ho nechat porůst zelení. Vítěznou zelenou rozhlednu ale nakonec radní nevybrali.

„Záhy se totiž ukázalo, že zvažované řešení naráží na řadu provozních problémů, jakož i na relativní blízkost podstatně vhodnějších vyhlídkových míst. Od této funkce bylo proto nakonec definitivně upuštěno," doplnil Polách.

Nový vzhled získá i další výdech, který stojí v ulici Nad Královskou oborou v Praze 7. Promění se podle architektonického návrhu česko-argentinského umělce Federíco Diaze. Stěny budou obloženy strukturovaným umělým kamenem a v přilehlém parku bude dětské hřiště s cvičebními prvky a odpočinková zóna.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel vloni v září po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více než bylo původně plánováno.


Fisaf pořádá workshop Mentální trénink (nejen) pro trenéry

20. prosince 2017 v 10:05

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá 20. ledna 2018 unikátní celodenní workshop nazvaný Mentální trénink pro trenéry. Vede ho akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness, trenér David Huf, a je určen trenérům, instruktorům, ale také široké veřejnosti – zkrátka každému, kdo...

Nový kurz: Instruktor Děti na startu

19. prosince 2017 v 15:06

Valná většina českých dětí začíná s pohybovými aktivitami až v době školní docházky. Rodiče je pak často přihlásí na specializovaný sport. Ideální přitom je, aby se děti začaly hýbat co nejdříve, osvojily si všeobecné pohybové dovednosti a hlavně – aby měly z pohybu radost. K tomu všemu je vede...

Další články
Nahoru