Dnes Čtvrtek - zatazeno 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 8°C
Čtvrtek 7. 11. 2024
Svátek má Saskie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Veterináři se opět zaměřují na farmářské trhy. Jak dopadly loňské kontroly v Praze?
Při kontrolách se zaměřují inspektoři na potraviny živočišného původu. Zdroj foto: Státní veterinární správa

Veterináři se opět zaměřují na farmářské trhy. Jak dopadly loňské kontroly v Praze?

S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Trhy přinášejí zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin, i proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol, v roce 2022 jich bylo 401. Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček.  

Mluvčí na dotaz serveru Pražský patriot sdělil statistické údaje za hlavní město. „V Praze loni proběhlo 70 kontrol farmářských trhů, počet kontrol se závadou byl 17 a celkový počat závad činil 56. Vzhledem k oblíbeností trhů patří Praha a také Jihomoravský kraj k regionům, kde se jich koná nejvíce, probíhá zde proto nejvíce kontrol a nachází se logicky také větší počet závad,“ uvedl.

V roce 2022 se uskutečnilo v metropoli 62 kontrol farmářských trhů. Zkušenost z posledních let podle mluvčího Vorlíčka ukazuje, že v Praze bývá podíl kontrol, při kterých se najdou na straně prodejců pochybení, vyšší. Bývá to kolem pětadvaceti procent.

Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři na farmářských trzích v Česku loni v 65 případech, o rok dříve jich bylo 76. Výše pokut uložených v roce 2023 klesla na 316 000 korun, v roce 2022 to bylo zhruba 500 000 korun.

Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, fungovalo podle statistik veterinářů loni v Česku zhruba 240.

Nejčastěji inspektoři zjistili nedostatky v označování výrobků. Druhým nejčastějším problémem bylo porušení správné výrobní a hygienické praxe. Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Vyskytly se také problémy během manipulace s produkty a často byl nejasný původ nabízených produktů.

SVS připomíná, že prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. „Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat a pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu,“ dodal Vorlíček.  


Autor: Jan Puci

Hlavní město podpoří organizaci Baobab

Dnes v 07:25

Hlavní město plánuje rozvíjet péči o Pražany trpící duševními poruchami. Rada hl. m. Prahy v pondělí schválila poskytnutí neinvestiční dotace ve výši 998 000 korun pro Baobab z.s. Organizace Baobab poskytuje pobytovou sociální službu domov se zvláštním režimem v režimu 24/7 pro lidi s vážným...

Seminář: Důchody starobní, invalidní, pozůstalostní

Včera v 09:16

Občanská poradna Společnou cestou a Humanitní odbor radnice Prahy 2 pořádají ve čtvrtek 7. listopadu od 9 hodin seminář Důchody – starobní, invalidní, pozůstalostní. V průběhu semináře se účastníci seznámí se základními pojmy v oblasti důchodů, s aktuálními podmínkami nároku na důchody, s otázkami...

Se službami PVK je spokojeno 95 procent zákazníků, vyplývá to z průzkumu

5. listopadu 2024 v 10:46

Na vysoké úrovni se stále drží spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací. Nejvíce ji ovlivňuje profesionální přístup zaměstnanců PVK, chování montérů a odečítačů, kvalita dodávané pitné vody, vyšší vliv má také vyřešení požadavku na zákaznickém centru a zákaznické lince. Celková...

Další články
Nahoru