Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Veterináři se opět zaměřují na farmářské trhy. Jak dopadly loňské kontroly v Praze?
Při kontrolách se zaměřují inspektoři na potraviny živočišného původu. Zdroj foto: Státní veterinární správa

Veterináři se opět zaměřují na farmářské trhy. Jak dopadly loňské kontroly v Praze?

S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Trhy přinášejí zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin, i proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol, v roce 2022 jich bylo 401. Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček.  

Mluvčí na dotaz serveru Pražský patriot sdělil statistické údaje za hlavní město. „V Praze loni proběhlo 70 kontrol farmářských trhů, počet kontrol se závadou byl 17 a celkový počat závad činil 56. Vzhledem k oblíbeností trhů patří Praha a také Jihomoravský kraj k regionům, kde se jich koná nejvíce, probíhá zde proto nejvíce kontrol a nachází se logicky také větší počet závad,“ uvedl.

V roce 2022 se uskutečnilo v metropoli 62 kontrol farmářských trhů. Zkušenost z posledních let podle mluvčího Vorlíčka ukazuje, že v Praze bývá podíl kontrol, při kterých se najdou na straně prodejců pochybení, vyšší. Bývá to kolem pětadvaceti procent.

Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři na farmářských trzích v Česku loni v 65 případech, o rok dříve jich bylo 76. Výše pokut uložených v roce 2023 klesla na 316 000 korun, v roce 2022 to bylo zhruba 500 000 korun.

Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, fungovalo podle statistik veterinářů loni v Česku zhruba 240.

Nejčastěji inspektoři zjistili nedostatky v označování výrobků. Druhým nejčastějším problémem bylo porušení správné výrobní a hygienické praxe. Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Vyskytly se také problémy během manipulace s produkty a často byl nejasný původ nabízených produktů.

SVS připomíná, že prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. „Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat a pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu,“ dodal Vorlíček.  


Autor: Jan Puci

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru