dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Veterináři se i letos zaměří na farmářské trhy v Praze, loni byly zjištěny nedostatky u čtvrtiny kontrol
Pohled na farmářské trhy na Vítězném náměstí z ptačí perspektivy. Foto: Facebook Farmářské trhy

Veterináři se i letos zaměří na farmářské trhy v Praze, loni byly zjištěny nedostatky u čtvrtiny kontrol

Veterináři začali na počátku jara s kontrolami prodejců na farmářských trzích. Inspektoři se nevyhýbají ani trhům v Praze. Loni byly závady zjištěny při čtvrtině kontrol.

„V roce 2018 bylo v Praze zkontrolováno 17 farmářských trhů. Bylo provedeno 70 kontrol, při 18 z nich byla zjištěna jedna či více závad,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Nejčastěji byly při loňských kontrolách na pražských trzích zaznamenány nedostatky ve značení potravin a nejčastěji nebyl dodržen teplotní řetězec. „Oproti předminulému roku jsme zaznamenali mírné snížení poměru počtu kontrol se závadami. V roce 2017 to bylo 30 procent v roce 2016 pak 32 procent,“ dodal Vorlíček.  

„Vzhledem k tomu že obliba farmářských trhů stále stoupá, zvýšili jsme loni i počet našich kontrol a v tomto trendu bychom rádi pokračovali i letos. Pozitivní zprávou je, že z dlouhodobého hlediska podíl kontrol se závadou mírně klesá a ubývá těch nejzávažnějších problémů,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Již před několika lety v souvislosti s rostoucím trendem trhů nabízejících místní zemědělské a potravinářské produkty publikovala SVS zejména pro prodejce takzvané Desatero. Jeho aktualizovaná verze je dostupná na internetových stránkách SVS.

Prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat, pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky prodejců zůstal meziročně na podobné úrovni. V roce 2017 jich SVS řešila 10, loni jich bylo 12.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru