dnes
Středa - skorojasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
26°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
22°C
Veterináři se i letos zaměří na farmářské trhy v Praze, loni byly zjištěny nedostatky u čtvrtiny kontrol
Pohled na farmářské trhy na Vítězném náměstí z ptačí perspektivy. Foto: Facebook Farmářské trhy

Veterináři se i letos zaměří na farmářské trhy v Praze, loni byly zjištěny nedostatky u čtvrtiny kontrol

Veterináři začali na počátku jara s kontrolami prodejců na farmářských trzích. Inspektoři se nevyhýbají ani trhům v Praze. Loni byly závady zjištěny při čtvrtině kontrol.

„V roce 2018 bylo v Praze zkontrolováno 17 farmářských trhů. Bylo provedeno 70 kontrol, při 18 z nich byla zjištěna jedna či více závad,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Nejčastěji byly při loňských kontrolách na pražských trzích zaznamenány nedostatky ve značení potravin a nejčastěji nebyl dodržen teplotní řetězec. „Oproti předminulému roku jsme zaznamenali mírné snížení poměru počtu kontrol se závadami. V roce 2017 to bylo 30 procent v roce 2016 pak 32 procent,“ dodal Vorlíček.  

„Vzhledem k tomu že obliba farmářských trhů stále stoupá, zvýšili jsme loni i počet našich kontrol a v tomto trendu bychom rádi pokračovali i letos. Pozitivní zprávou je, že z dlouhodobého hlediska podíl kontrol se závadou mírně klesá a ubývá těch nejzávažnějších problémů,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Již před několika lety v souvislosti s rostoucím trendem trhů nabízejících místní zemědělské a potravinářské produkty publikovala SVS zejména pro prodejce takzvané Desatero. Jeho aktualizovaná verze je dostupná na internetových stránkách SVS.

Prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat, pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky prodejců zůstal meziročně na podobné úrovni. V roce 2017 jich SVS řešila 10, loni jich bylo 12.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru