Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Veterináři kontrolují prodejce vánočních kaprů, loni zjistili pět prohřešků
Prodej kaprů na náměstí Republiky. Foto: Jan Puci

Veterináři kontrolují prodejce vánočních kaprů, loni zjistili pět prohřešků

Státní veterinární správa (SVS) kontroluje v předvánočních dnech stejně jako v předchozích letech prodejce vánočních kaprů. Prodejci letos nahlásili v celém Česku téměř 3000 prodejních míst, což je srovnatelné s loňským rokem. Při kontrolách se inspektoři SVS zaměřují jak na hygienické podmínky prodeje, tak na welfare živých ryb. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček. Kontroly se nevyhýbají ani Praze. Letošní čísla budou k dispozici až po Novém roce, ale Vorlíček serveru Pražský patriot sdělil výsledky pražských kontrol loni v předvánočním čase.

V Praze v roce 2022 provedla veterinární správa 82 kontrol na celkem 210 evidovaných prodejních místech kaprů, což je 39 procent zkontrolovaných prodejních míst. „Závady byly zjištěny při čtyřech kontrolách, tedy v 4,8 procentech provedených kontrol. Bylo zjištěno pět závad,“ sdělil Vorlíček. 

Ve dvou případech šlo o neudržované prodejní místo a neudržované vybavení s nebezpečím kontaminace prodávaných produktů, dále byl zjištěn nedostatečný odtok odpadní vody do kanalizace spojen se znečištěním okolí prodejního místa. „Oproti předešlému roku jsme nezaznamenali prodej bez ohlášení,“ podotkl mluvčí. 

Z celorepublikového pohledu před loňskými Vánoci veterinární inspektoři zkontrolovali téměř 760 prodejních míst. Zhruba ve dvou procentech kontrol zjistili i nějakou závadu, v roce 2021 to byla tři procenta kontrol.

Nejčastějším nedostatkem byla pochybení v hygieně prodeje, která zjistili veterinární inspektoři v jedenácti případech. V deseti případech se prodejci provinili proti zásadám welfare při prodeji a manipulaci s rybami. V šesti případech bylo zjištěno, že kontrolovaný prodejce nenahlásil v zákonné lhůtě, kde a v jakých dnech bude ryby prodávat.

Prodejci mají povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit příslušné krajské veterinární správě místo prodeje. Kontroly stánků s kapry se zaměřují na tři hlavní oblasti, za prvé jde o to, zda prodej ryb probíhá v odpovídajících hygienických podmínkách. Mimo to se soustřeďují také na welfare ryb, zejména zda nedochází k přeplnění kádí, zda je v nich čerstvá protékající voda a ryby tak mají dostatek kyslíku. V souladu s příslušnou legislativou musí probíhat i usmrcování ryb. Zatřetí je kontrolováno také to, zda nedochází ke klamání spotřebitelů.

„Z výsledků kontrol vyplývá, že se úroveň prodeje vánočních kaprů zlepšuje. Je to díky osvětě i každoročním pečlivým kontrolám inspektorů Státní veterinární správy. Jejich zjištění dokládají, že k výraznému porušování zákona v souvislosti s tímto prodejem nedochází,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL),“ který se ve čtvrtek zúčastnil v centru Prahy jedné z kontrol.

„Státní veterinární správa jednoznačně doporučuje nechat si rybu usmrtit v místě prodeje. Nejen proto, že usmrcení provede zkušený personál, ale zejména s ohledem na případný stres ryb způsobený přesunem a další manipulací, či držením v domácnostech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru