dnes
Pondělí - obcasny-dest
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
13°C
pozítří
Středa - oblacno
16°C
Vestec pomůže s financováním školy v Praze 11, na oplátku získá spádovost pro své děti
Projekt přístavby školy (budova vlevo). Vizualizace: P11

Vestec pomůže s financováním školy v Praze 11, na oplátku získá spádovost pro své děti

Problémy s financováním nákladné dostavby Starochodovské školy v Praze 11 pomůže vyřešit Vestec, středočeská obec ležící jen pár kilometrů od jižních hranic metropole. V memorandu o spolupráci s městskou částí přislíbil Vestec přispět na dostavbu až 50 miliony, výměnou získá spádovost školy pro své děti. 

Základní škola Chodov dlouhodobě získává ta nejlepší hodnocení, její žáci jsou nadprůměrně úspěšní u přijímacích zkoušek na gymnázia. Po nucené demolici části budovy už však léta funguje v nedůstojném provizoriu. Často se musí učit v jídelně, některé třídy byly přesunuty do nedaleké mateřské školy, učitelé nemají kabinety.

Problémy by nyní měla vyřešit plánovaná přístavba západního křídla historického objektu: „Starochodovská škola je nejstarší základní škola na Jižním Městě, má charakteristickou atmosféru. Dostavbou v ní vzniknou potřebné prostory pro učitele i žáky, konkrétně nové kabinety, sedm kmenových a pět speciálních tříd, šatny a dokonce i tělocvična. Zároveň se dostavbou uvolní místa v mateřské škole, kde má v současné době škola učebny," vysvětlila radní Prahy 11 pro školství Zuzana Ujhelyiová (Piráti).

Projekt dosud brzdily vysoké náklady na realizaci přesahující 100 milionů korun, průlom ale přineslo včerejší zasedání Zastupitelstva Prahy 11, na němž zastupitelé schválili memorandum o spolupráci městské části s obcí Vestec.

Vestec, který vlastní základní školu nemá, v něm výměnou za zajištění spádovosti ZŠ Chodov pro své děti přislíbil poskytnout na financování dostavby školy až 50 milionů korun. „Městská část tak získá značnou část prostředků, které bychom jinak kvůli půjčce museli mnoho let splácet. Co se týče obav z navýšení dopravy, počítá Vestec se zřízením autobusové školní linky, která by děti z obce do školy vozila – dopravní zátěž Jižního Města způsobená individuální dopravou dětí z okolí se tak naopak sníží,“ uvedl místostarosta Prahy 11 pro majetek a investice Ondřej Prokop (ANO). 

Koncept si pochvaluje i vestecký starosta Tibor Švec (STAN). „Věřím, že spolupráce bude minimálně stejně tak dobrá, jako byla i v minulých letech, kdy jsme mohli využívat Základní školu Campanus. Samozřejmě nás čeká ještě jednání o smlouvě o spolupráci, ale obě strany memoranda tímto deklarovaly svou vůli se k ní dopracovat,” řekl. Stavební práce by mohly pro dokončení výběrového řízení na zhotovitele začít už během letních prázdnin.


Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru