dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Pražská kultura

Veronika Gabrielová: 38 MILIONŮ ÚDERŮ

Ateliérový komplex Petrohradská 1. 2. 3. na jaro ožívá. Novinkou je tvárný prostor JEDNA DVA TŘI Gallery i venkovní koncept Drivethru. Na své si přijdou nejen rezidenti a umělecká veřejnost, ale i obyvatelé městské části Praha 10 a místní komunita.

JEDNA DVA TŘI Gallery
Ve čtvrtek 17. března v 18 hodin se výstavou „38 MILIONU ÚDERŮ“ autorky Veroniky Gabrielové otevře nově vznikající „živý a neuniformní“ prostor v Petrohradské 13. Odstartuje tak cyklus krátkodobých výstav, které budou trvat vždy po dobu jednoho týdne, a které v mezičase prostřídá doprovodný edukativně-kulturní program primárně v režii produkční skupiny Petrohradská kolektiv.

Lidské srdce, které v průměru vykoná za rok třicet osm milionů úderů, bylo inspirací i pro Veroniku Gabrielovou (*1992), studentku ateliéru kresby Jiřího Petrboka na Akademii výtvarných umění v Praze. Výstava představí její kresby na pomezí fantasy, reflektující dnešní konzumní, barevnou až umělou společnost, která k sobě je jen nezřídka kdy neodvrácená zády. Mimo to se ve čtvrtek představí Poprvé a za peníze (hudební performance) a Kristina Láníková, také studentka Akademie, se svým krátkým filmem „Pomlčka v těle“.

„Projekt Petrohradská 1. 2. 3. funguje na adrese bez mála už rok a jedním z cílů bylo vytvoření neuniformního výstavního prostoru, kde budou prezentováni nejen mladí umělci, rezidenti, absolventi umělecký škol, ale také zaběhlí autoři a širší umělecká scéna,“ dodávají zakladatelé Edita Štrajtová a Daniel Konopáč. Rohový prostor obrácený směrem do ulice, si klade za cíl navázat komunikaci mezi autory, rezidenty, obyvateli a komunitou dolních Vršovic. JEDNA DVA TŘI Gallery, bude nabízet kromě kulturního programu také drobné občerstvení, nekonvenční posezení a showroom nakladatelství PageFive, kde si kromě počtení bude možné publikace také zakoupit. Prostor bude otevřený denně mezi 10h a 22h.

DRIVETHRU
Jarní novinkou je také prezentace uměleckých intervencí ve venkovním průjezdu na dvůr (alias Drivethru), na které návštěvník – divák nacházející se v místě bývalé tovární vrátnice – bude moci nahlížet skrz „okno“. Obraz se mu takříkajíc zarámuje sám a je jen na úhlu pohledu, kterou výseč spatří za nejatraktivnější. Jako první se v průjezdu představí 22. března umělec – post graffiti malíř – Ilya Over – student grafického designu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí n. Labem – s prací „Vnitřní oheň“, která zachycuje vztah mezi lidmi. Na jeho tvorbu naváží v delším časovém horizontu další zájemci, jejichž výběr je realizován na základě tzv. opencalls. Svá portfolia a žádosti mohou ale zájemci zasílat s předmětem „Drivethru“ také průběžně na info@petrohradskakolektiv.com.

O spolku Petrohradská kolektiv
Petrohradská kolektiv je spolek podporující mladé tvůrce a místní uměleckou komunitu. Mezi dílčí cíle projektu patří, jak vytvoření zázemí pro začínající umělce a studenty, ve kterém budou moci rozvíjet svou kreativitu, tak navázání kontaktu se zahraničními tvůrci, spolupráce s místními i mezinárodními institucemi, networking mladých umělců a podpora prezentace jejich tvorby.  Spolek na jaře 2015 založili Daniel Konopáč, Edita Štrajtová a Ondřej Staněk. Spolek se věnuje i vlastní umělecké tvorbě, organizuje kulturní a vzdělávací akce, přispívá k samotnému tvůrčímu procesu, zapojuje se do kolektivních experimentů a hostování zahraničních tvůrců.

O projektu Petrohradská 1. 2. 3.
Prvním putovním projektem spolku je PETROHRADSKÁ 1. 2. 3., který dočasně využívá budovu bývalé pekárny ve Vršovicích jako místo pro začínající mladé umělce. PETROHRADSKÁ 1.2.3. je multižánrová ateliérová platforma, která se soustředí na edukativní činnost, podporu při realizaci a prezentaci projektů jednotlivých residentů a propojování českých a zahraničních mladých umělců. Součástí objektu je dvůr, který je využíván pro pořádání akcí jako je třeba divadelní představení, pecha-kucha, performance, workshopy atp. Současnými residenty jsou např. Gabriela Slaninková, Veronika Gabrielová, Richard Janečka nebo Kristina Láníková. Součástí komplexu je také porcelánská dílna  „MeyouMeyou“ Nikolaje Ryfra a Kláry Bernardyové, malířský ateliér Ludmily Smejkalové nebo nahrávací studio Tomáše Havlena.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru