Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou
Sílu jí dodávalo vědomí, že syn potřebuje maminku živou a zdravou. Zdroj foto: se svolením paní Veroniky

Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou

Veronice (34) se před rokem obrátil život naruby. Od lékařů si totiž vyslechla diagnózu rakoviny děložního čípku. Zdravotní komplikace, především masivní krvácení mimo menstruaci, ji tehdy přivedly na pohotovost, kde jí lékař po vyšetření nasadil hormonální léčbu. Ta měla problém vyřešit.  

Potíže ale neustávaly, a Veronika proto navštívila na doporučení své sestry gynekologickou kliniku. „Lékaři jsem poslala zdravotní zprávy z pohotovosti a dokumentaci od své gynekoložky. Hned pojal podezření, že něco není v pořádku, a provedl kompletní vyšetření včetně histologie, která umí odhalit zánět nebo nádor. Také mi odebral vzorek tkáně z čípku a poslal jej na rozbor,“ vypráví Veronika. 

Po dvou týdnech čekání na výsledky takzvané biopsie jí lékař sdělil nepříjemnou zprávu, totiž že má rakovinu děložního čípku. „Byla jsem v šoku, předtím jsem nikdy žádné zdravotní potíže neměla. Cestu z ordinace domů si vůbec nepamatuji. Hodně jsem plakala, ale musela jsem se dát rychle dohromady už kvůli pětiletému synovi, který mě potřeboval živou a zdravou,“ říká Veronika, která pracuje jako školitelka v nebankovním sektoru.

Krátce po rozhovoru s lékařem podstoupila operaci, při níž jí odborníci spolu s nádorem odstranili také dělohu a vejcovody. Následná vyšetření ale ukázala, že samotná operace nestačila, protože rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny. Veronika proto musela zahájit léčbu ozařováním a chemoterapii. 

„Na operaci jsem se psychicky připravila, ale chemoterapie a ozařování mě srazily na kolena. Tehdy mi došlo, že situace je skutečně vážná. Velkou oporou mi byli blízcí, především maminka, která mi pomáhala s péčí o syna,“ vzpomíná na náročnou léčbu Veronika. 

Po jejím absolvování je onemocnění v bezpříznakové klidové fázi. „Dřív jsem neuměla odpočívat a byla jsem v permanentním stresu. Nemoc mě donutila zastavit se. Naučila jsem se trávit čas sama se sebou a jsem za to ráda,“ popisuje s úsměvem. 

Dnes se Veronika cítí mnohem lépe, přestože ji trápí oteklé nohy a třísla kvůli odstranění uzlin, které bylo součástí operace. Dochází na pravidelné kontroly, snaží se více odpočívat a o své nemoci říká svému okolí.

Rakovina děložního čípku totiž stále postihuje mnoho žen, především v produktivním věku. Zároveň lituje, že se v minulosti nenechala naočkovat proti lidskému papilomaviru (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje.

„Veronika zvládla léčbu perfektně. Pomohlo jí rodinné zázemí a přátelé kolem ní, kteří ji podporovali a pomáhali. Z lékařského pohledu jsme si mysleli, že léčba skončí radikální operací a pak bude pouze sledování. Definitivní výsledek histologie byl i pro nás trochu překvapivý. Bohužel se našla pozitivní lymfatická uzlina, což je situace, kdy je nutné přistoupit k zajišťovací léčbě pomocí chemoterapie a radioterapie,“ říká přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FN Brno a LF MU Vít Weinberger.


Autor: Lucie Rychlá

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru