Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou
Sílu jí dodávalo vědomí, že syn potřebuje maminku živou a zdravou. Zdroj foto: se svolením paní Veroniky

Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou

Veronice (34) se před rokem obrátil život naruby. Od lékařů si totiž vyslechla diagnózu rakoviny děložního čípku. Zdravotní komplikace, především masivní krvácení mimo menstruaci, ji tehdy přivedly na pohotovost, kde jí lékař po vyšetření nasadil hormonální léčbu. Ta měla problém vyřešit.  

Potíže ale neustávaly, a Veronika proto navštívila na doporučení své sestry gynekologickou kliniku. „Lékaři jsem poslala zdravotní zprávy z pohotovosti a dokumentaci od své gynekoložky. Hned pojal podezření, že něco není v pořádku, a provedl kompletní vyšetření včetně histologie, která umí odhalit zánět nebo nádor. Také mi odebral vzorek tkáně z čípku a poslal jej na rozbor,“ vypráví Veronika. 

Po dvou týdnech čekání na výsledky takzvané biopsie jí lékař sdělil nepříjemnou zprávu, totiž že má rakovinu děložního čípku. „Byla jsem v šoku, předtím jsem nikdy žádné zdravotní potíže neměla. Cestu z ordinace domů si vůbec nepamatuji. Hodně jsem plakala, ale musela jsem se dát rychle dohromady už kvůli pětiletému synovi, který mě potřeboval živou a zdravou,“ říká Veronika, která pracuje jako školitelka v nebankovním sektoru.

Krátce po rozhovoru s lékařem podstoupila operaci, při níž jí odborníci spolu s nádorem odstranili také dělohu a vejcovody. Následná vyšetření ale ukázala, že samotná operace nestačila, protože rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny. Veronika proto musela zahájit léčbu ozařováním a chemoterapii. 

„Na operaci jsem se psychicky připravila, ale chemoterapie a ozařování mě srazily na kolena. Tehdy mi došlo, že situace je skutečně vážná. Velkou oporou mi byli blízcí, především maminka, která mi pomáhala s péčí o syna,“ vzpomíná na náročnou léčbu Veronika. 

Po jejím absolvování je onemocnění v bezpříznakové klidové fázi. „Dřív jsem neuměla odpočívat a byla jsem v permanentním stresu. Nemoc mě donutila zastavit se. Naučila jsem se trávit čas sama se sebou a jsem za to ráda,“ popisuje s úsměvem. 

Dnes se Veronika cítí mnohem lépe, přestože ji trápí oteklé nohy a třísla kvůli odstranění uzlin, které bylo součástí operace. Dochází na pravidelné kontroly, snaží se více odpočívat a o své nemoci říká svému okolí.

Rakovina děložního čípku totiž stále postihuje mnoho žen, především v produktivním věku. Zároveň lituje, že se v minulosti nenechala naočkovat proti lidskému papilomaviru (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje.

„Veronika zvládla léčbu perfektně. Pomohlo jí rodinné zázemí a přátelé kolem ní, kteří ji podporovali a pomáhali. Z lékařského pohledu jsme si mysleli, že léčba skončí radikální operací a pak bude pouze sledování. Definitivní výsledek histologie byl i pro nás trochu překvapivý. Bohužel se našla pozitivní lymfatická uzlina, což je situace, kdy je nutné přistoupit k zajišťovací léčbě pomocí chemoterapie a radioterapie,“ říká přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FN Brno a LF MU Vít Weinberger.


Autor: Lucie Rychlá

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

27. listopadu 2023 v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Další články
Nahoru