Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou
Sílu jí dodávalo vědomí, že syn potřebuje maminku živou a zdravou. Zdroj foto: se svolením paní Veroniky

Veronika (34): Nemoc mě donutila zastavit se. Už kvůli synovi, který potřebuje mít maminku živou

Veronice (34) se před rokem obrátil život naruby. Od lékařů si totiž vyslechla diagnózu rakoviny děložního čípku. Zdravotní komplikace, především masivní krvácení mimo menstruaci, ji tehdy přivedly na pohotovost, kde jí lékař po vyšetření nasadil hormonální léčbu. Ta měla problém vyřešit.  

Potíže ale neustávaly, a Veronika proto navštívila na doporučení své sestry gynekologickou kliniku. „Lékaři jsem poslala zdravotní zprávy z pohotovosti a dokumentaci od své gynekoložky. Hned pojal podezření, že něco není v pořádku, a provedl kompletní vyšetření včetně histologie, která umí odhalit zánět nebo nádor. Také mi odebral vzorek tkáně z čípku a poslal jej na rozbor,“ vypráví Veronika. 

Po dvou týdnech čekání na výsledky takzvané biopsie jí lékař sdělil nepříjemnou zprávu, totiž že má rakovinu děložního čípku. „Byla jsem v šoku, předtím jsem nikdy žádné zdravotní potíže neměla. Cestu z ordinace domů si vůbec nepamatuji. Hodně jsem plakala, ale musela jsem se dát rychle dohromady už kvůli pětiletému synovi, který mě potřeboval živou a zdravou,“ říká Veronika, která pracuje jako školitelka v nebankovním sektoru.

Krátce po rozhovoru s lékařem podstoupila operaci, při níž jí odborníci spolu s nádorem odstranili také dělohu a vejcovody. Následná vyšetření ale ukázala, že samotná operace nestačila, protože rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny. Veronika proto musela zahájit léčbu ozařováním a chemoterapii. 

„Na operaci jsem se psychicky připravila, ale chemoterapie a ozařování mě srazily na kolena. Tehdy mi došlo, že situace je skutečně vážná. Velkou oporou mi byli blízcí, především maminka, která mi pomáhala s péčí o syna,“ vzpomíná na náročnou léčbu Veronika. 

Po jejím absolvování je onemocnění v bezpříznakové klidové fázi. „Dřív jsem neuměla odpočívat a byla jsem v permanentním stresu. Nemoc mě donutila zastavit se. Naučila jsem se trávit čas sama se sebou a jsem za to ráda,“ popisuje s úsměvem. 

Dnes se Veronika cítí mnohem lépe, přestože ji trápí oteklé nohy a třísla kvůli odstranění uzlin, které bylo součástí operace. Dochází na pravidelné kontroly, snaží se více odpočívat a o své nemoci říká svému okolí.

Rakovina děložního čípku totiž stále postihuje mnoho žen, především v produktivním věku. Zároveň lituje, že se v minulosti nenechala naočkovat proti lidskému papilomaviru (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje.

„Veronika zvládla léčbu perfektně. Pomohlo jí rodinné zázemí a přátelé kolem ní, kteří ji podporovali a pomáhali. Z lékařského pohledu jsme si mysleli, že léčba skončí radikální operací a pak bude pouze sledování. Definitivní výsledek histologie byl i pro nás trochu překvapivý. Bohužel se našla pozitivní lymfatická uzlina, což je situace, kdy je nutné přistoupit k zajišťovací léčbě pomocí chemoterapie a radioterapie,“ říká přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FN Brno a LF MU Vít Weinberger.


Autor: Lucie Rychlá

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Nepřítel našich očí? Dlouhé podzimní večery

22. listopadu 2022 v 10:48

Dny se postupně zkracují a stmívá se stále dříve. I z toho důvodu jsme nuceni trávit více času na umělém osvětlení. Ať už pracujeme do večerních hodin, koukáme se na televizi, nebo si před spaním čteme knížku s lampičkou, nevědomky tím ubližujeme především našim očím. Víte, co vše může zrak...

Lidé si mohou nechat zkontrolovat plíce

19. listopadu 2022 v 10:24

„Letos nabízíme měření funkce plic, tzv. spirometrii, ve třech obchodních centrech – v Hradci Králové, Praze a Olomouci. Snažíme se lidem co nejvíce přiblížit. Vidíme totiž, že se potýkají s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou. Podobné akce pomáhají odhalovat příčiny...

Další články
Nahoru